Szare, bure i pstrokate, te rasowe i dachowce, kocury i kocięta – wszystkie obchodzą dziś swoje święto, Dzień Kota. Choć niektóre koty świętują codziennie, to ten szczególny dzień, przypadający na 17 lutego ma przypominać o tym, jakie jest znaczenie kotów w życiu człowieka oraz uwrażliwiać ludzi na, często trudny, los kotów (i nie tylko kotów) wolno żyjących i bezdomnych.

Z okazji Dnia Kota chcielibyśmy przedstawić Wam kocie TOP 5.

1. Wrocek. Kot prezydenta

Wrocławski koci celebryta. O jego historii słyszał chyba każdy wrocławianin. Porzucony przez swoją rodzinę (a może to on ich porzucił? każdy przecież słyszał, że w kocim mniemaniu to one rządzą ludźmi a  nie odwrotnie), szczęśliwie trafił do gabinetu prezydenta Wrocławia. Kto wie, być może śladem kociego kuzyna, który już od dawna wyleguje się na prezesowych kolanach,  także postanowił dorwać się do władzy?

2. Kot prezesa

Kot jest stworzony by być symbolem władzy. Jak dawniej pisano w elementarzach: Ala ma kota, a kot ma Alę, teraz możemy sparafrazować: Kot ma prezesa, bo prezes ma kota. Niewielu jednak wie, że kot pozujący do zdjęć z prezesem PiS jest pożyczony. Jarosław Kaczyński przyznał w jednym z wywiadów, że ma kota i, cytując, kocicę, nie jest to jednak rudzielec fotografowany przez paparazzich.

 

3. Garfield

Skoro już o rudzielcach o władczych charakterach mowa. Amator lasanii, król pilota od telewizora, do jego obowiązków należy spanie i jedzenie. Garfield. Stworzony w 1978 roku na kartach komiksu przez Jima Davisa szybko rozgościł się na ekranach telewizorów i kin.

4. Filemon

Tego kota również nikomu nie trzeba przedstawiać. Mały niezdarny i ciekawski kotek chodzący jak cień za starym kocurem Bonifacym. Wychowaliśmy się na jego telewizyjnych przygodach, a wspomnienie imienia Filemon, choć dziś jesteśmy już duzi, nadal powoduje ciepło na sercu.


5. Kobieta – Kot

W Dniu Kota w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć Kobiety Kot. Widzieliśmy ją w wielu wcieleniach. W komiksach, w starych filmach o Batmanie, gdzie zagrała ją Michelle Pfeiffer i nowszej trylogii filmów o Batmanie w wykonaniu Anne Hataway. Powstał również film „Kobieta kot” z Halle Barry, nagrodzony Złotą Maliną.

Wyróżnienie:

Koty z Trzebnicy

Tak, jak Wrocław ma swoje krasnoludki, Trzebnica ma koty. Posążki umiejscowione są w całym mieście, jest wśród nich również wspomniany już Filemon wraz z Bonifacym. W trzebnickiej Alei Zakochanych stroi również koci pomnik. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się nieco więcej, zajrzyjcie tutaj.


Autor: Karolina Stachera
Zdjęcie: pixabay.com; oficjalna strona Gminy Trzebnica