99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowa data. Z tej okazji we Wrocławiu zorganizowano wiele wydarzeń, których celem jest uczczenie dnia 11 listopada 1918 roku. Odwiedzić będzie można m.in. Centrum Historii Zajezdnia, Ossolineum czy uczestniczyć w biegu na Stadionie Olimpijskim.

Minęło już prawie 100 lat od dnia, kiedy Polska, po 123 latach zaborów, odzyskała wolność i stała się niepodległym państwem. Dla uhonorowania pamięci tej ważnej chwili, Wrocław przygotował wiele wydarzeń, w których udział mogą brać całe rodziny.

Centrum Historii Zajezdnia oferuje grę fabularną pełną zagadnień historycznych i zagadek ukrytych w wystawie „Wrocław 1945-2016”. Z myślą o tych spragnionych kulturalnej rozrywki zagrane zostaną trzy pokazy spektaklu „Operacja Orędzie”, nawiązującego do powstania Listu Pojednania.  Wstęp wolny.

Kolejnym miejscem oferującym bezpłatną rozrywkę jest Ossolineum, gdzie już od godziny 10.00 rodzice wraz z dziećmi będą mogli zagrać w historyczną planszówkę „Piast”, a później udać się na wykład podkreślający rolę tej instytucji w kształtowaniu świadomości narodowej Polaków. Ostatnim punktem jest pokaz dokumentu Macieja Piwowarczuka pt. „Pamięć i tożsamość”.

Tego dnia bardzo różnorodny program oferuje Centrum Kultury Agora. Koncerty, warsztaty, konkursy, spotkania edukacyjne – to tylko ogólny zarys szerokiego wachlarza atrakcji przygotowanych dla mieszkańców w każdym wieku. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski.

Tegoroczne obchody Dnia Niepodległości zadowolą też tych bardziej aktywnych. Tradycyjnie odbędzie się Bieg Niepodległości na Stadionie Olimpijskim, w którym będzie można wziąć udział po zakupieniu cegiełki. Każdy uczestnik dostanie pakiet na start: swój numer, wąs, posiłek i wodę, czapkę i oczywiście medal po dobiegnięciu na metę. Innym wariantem jest spływ kajakowy organizowany przez zespół KayakTours.pl, w którym udział może wziąć każdy. Wszystko potrwa ok. 3 godzin. Trasa prowadzi przez Odrę i Oławę, a start i meta to wrocławski WOPR.

Sposobem na uczczenie dnia 11 listopada będzie też Radosna Parada Niepodległości, po raz kolejny przemierzająca ulice miasta. W tym roku ma się pojawić na niej ok. 3000 uczniów i nauczycieli z kilkudziesięciu szkół.

Przygodą może stać się podróż w zabytkowych pociągach retro. Na niedługich trasach wokół miasta pojawią się Gburek, Śpioch, Wesołek i Nieśmiałek, co z pewnością szczególnie spodoba się młodszym. Ostatnim przystankiem świętowania może być widowisko plenerowe: DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI 1918 w Społecznym Mobilnym Muzeum Militarnym. Podróż do przeszłości gwarantować będzie historyczna inscenizacja, dawne zdjęcia, muzyka czy filmy oraz wiersze i pieśni patriotyczne. Udział w wydarzeniu wezmą aktorzy Teatru Polskiego we Wrocławiu i licealna młodzież. Organizatorem jest Fundacja Inicjatyw Społecznych i Kulturalnych JEDYNKA.

 


Autor: Karolina Szachniewicz
Zdjęcia: mat. promocyjny Radosnej Parady Niepodległości