Redakcja Nowego Dziennikarstwa wzięła czynny udział w „Dniu otwartym” organizowanym przez Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji. Daliśmy się poznać licealistom, którzy podczas spotkania mogli wziąć udział w warsztatach dziennikarskich.

Gości przywitali prof. Igor Borkowski – prodziekan Wydziału Filologicznego, prof. Arkadiusz Lewicki, dyrektor IDiKS i dr Roman Wróblewski, zastępca dyrektora ds. studenckich. Przybyłym maturzystom opowiedzieli o 11-letniej historii Instytutu, przybliżyli wymagania stawiane kandydatom oraz wyzwania, z którymi będą się mierzyć:

– Praktyki jest całe mnóstwo i nie jest ona oderwana od rzeczywistości. Robimy tylko konkretne rzeczy.

Potem zainteresowani mogli udać się na rozmaite warsztaty. Największą popularnością cieszyły się zajęcia zgłębiające tajniki radia i telewizji. Kandydaci samodzielnie próbowali sił przy mikrofonie i przed kamerą. Prowadzący zajęcia przyznali, że goście z zadaniem poradzili sobie nadzwyczaj dobrze. Nie zabrakło pozytywnej energii i wsparcia merytorycznego ze strony studentów dziennikarstwa, którzy uczyli kolegów odpowiedniej prezentacji faktów. Otrzymali oni także merytoryczny komentarz:

– Takie ćwiczenia poprawiają świadomość. Zasycha w gardle ze stresu, brwi zaczynają tańczyć. To są różne rzeczy, które z nas wychodzą, gdy nie skupiamy się na wyglądzie, a na wykonaniu zadania – tłumaczył Jakub Wilk i przestrzegał: – Nie wyłączamy myślenia, gdy czytamy z promptera. 

Na przybyłych czekali także studenci zrzeszeni w kołach naukowych, m.in. Brandico, Touchpoint i Naukowego Koła Dziennikarzy, a także redakcje UniRadia i Nowego Dziennikarstwa. Co najbardziej interesowało maturzystów?

– Chcieli dowiedzieć się w jaki sposób przebiega wybór specjalizacji, kiedy najlepiej wyjechać na Eramsusa i czy łatwo połączyć dziennikarstwo z innym kierunkiem – mówi Marcin Obłoza, sekretarz redakcji Nowego Dziennikarstwa.

Nie zabrakło także powtarzającego się rokrocznie pytania o progi punktowe. Jak co roku wytłumaczyliśmy więc, że te zależą od poziomu matur i liczby rekrutujących się na kierunek studentów. Wyniki rekrutacji poznamy w lipcu.

Do zobaczenia (oby) już wkrótce!


Autor: Michał Mielnik
Zdjęcia: Klaudia Keil