Sekretarka to nie tylko kobieta. To nie tylko ładna kobieta, która nie potrafi nic innego oprócz odbierania telefonów i parzenia kawy. Właśnie o tym ma przypominać Dzień Sekretarki, który obchodzimy 25 kwietnia.

Dzień Sekretarki/Sekretarza, Dzień Pracownika Administracyjnego czy Dzień Sekretarki i Asystentki obchodzone 25 kwietnia, to nieformalne święto, które ma na celu uznanie i promowanie pracy nie tylko sekretarki, lecz wszystkich osób zajmujących się administracją.

Jeszcze nie tak dawno sekretarkę traktowano jak panią od podawania kawy. Zazwyczaj była to kobieta, często wyróżniająca się piękną urodą. Panie pracujące w tym zawodzie utożsamiano z kimś, kogo nie stać na to, by zdobyć lepszy zawód. Nieraz też plotkowano na temat romansu między szefem i jego podwładną (do dziś jest to częsty motyw w filmach czy serialach). Jednak z drugiej strony z sekretarką kojarzono także starszą, zrzędliwą panią, która była królową swojego biurka. Trzeba się do niej umawiać niemalże jak na audiencję. Każdy miał w oczach strach, kiedy musiał się przejść do królestwa dokumentów, nie wspominając już o tym, gdy zdarzyło nam się przynieść coś po terminie.

Dzień Sekretarki

Czym tak naprawdę zajmuje się sekretarka?

Powiedzmy sobie szczerze, że gdyby nie sekretarki, to połowa biur, urzędów i przedsiębiorstw nie funkcjonowałaby. Oprócz tego, że parzy kawę i odbiera telefony (a nawet je wykonuje), to prowadzi cały sekretariat. Co to oznacza? Wykonuje prace biurowe, prowadzi plan spotkań, odbiera maile, dba o prawidłowy obieg dokumentów w firmie, przyjmuje gości, organizuje spotkania, zapewnia materiały biurowe i wiele wiele więcej.

Cechy idealnej sekretarki

Sekretarka nie powinna mieć tylko ładnej figury i dobrze dobranych ubrań. Powinna być przede wszystkim godna zaufania, odpowiedzialna, sumienna, dobrze zorganizowana, systematyczna, zdyscyplinowana i lojalna. Sekretarka jest tak naprawdę wizytówką firmy. To ją pierwszą widzą klienci i na jej podstawie wyrabiają sobie zdanie o całym przedsiębiorstwie. Musi wykazywać się kulturą osobistą, mieć dobry kontakt z ludźmi i dbać o swoją aparycję.

Wygląd nie jest najważniejszy

Święto powstało, aby pozbyć się wszelkich stereotypów na temat pracownic administracji. Przede wszystkim sekretarka, to nie tylko kobieta. Coraz więcej mężczyzn para się tym zawodem. Po raz pierwszy Dzień Sekretarki obchodzono w Stanach Zjednoczonych w 1952 roku z inicjatywy przedsiębiorcy i publicysty The New York Times Harry’ego F. Klemfussa, który nawiązał współpracę z Krajowym Stowarzyszeniem Sekretarek. Jego zamiarem było uznanie pracy sekretarek, jak i pozyskanie nowych pracowników. Obecnie w Stanach Zjednoczonych organizowane są spotkania towarzyskie dla pracowników biurowych. Za to w Polsce od kilku lat sekretarki i asystentki obchodzą swoje święto 25 stycznia, jako Dzień Sekretarki i Asystentki, przyłączając się również do międzynarodowych obchodów w dniu 25 kwietnia. W 2010 roku obchody Międzynarodowego Dnia Sekretarki i Asystentki odbyły się w Warszawie 26 kwietnia w siedzibie Business Centre Clubu. Natomiast w Holandii po raz pierwszy świętowano 20 kwietnia 1989 roku z inicjatywy magazynu Secretaresse Magazine. Obchody miały na celu zastanowienie się nad wartością stanowiska sekretarki dla przedsiębiorstwa.


Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcia: Instagram