Zachorowalność wzrosła blisko czterokrotnie w ciągu ostatnich 30 – 40 lat. Ponad 422 mln chorych na całych świecie, z których około 180 mln nie zdaje sobie nawet sprawy ze stanu swojego zdrowia. 6% populacji Polski dotkniętej tą przypadłością. Dzisiejsze święto ma na celu zwrócić uwagę na rosnący problem cukrzycy.

Za zgodą Międzynarodowej Federacji ds. Cukrzycy IDF Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony jest w Polsce 27 czerwca, czyli w rocznicę odkrycia insuliny. Celem święta jest podnoszenie świadomości osób na całym świecie na temat tego zaburzenia oraz okazanie wsparcia wszystkim chorym. A tych, jak pokazują statystyki, z roku na rok przybywa. Liczba cukrzyków wzrosła z 108 mln w 1980 roku, do aż 422 mln w 2014 roku. Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że przed rokiem 2030 cukrzyca stanie się siódmą z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie.

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna – na jej rozwój wpływają zmiany w stylu życia, typowe dla krajów rozwiniętych ze stabilną sytuacją ekonomiczną. Niewłaściwa dieta z dodatnim bilansem energetycznym, siedzący tryb życia i nadwaga to najprostsza droga, by nabawić się cukrzycy. Popularne używki, takie jak papierosy czy alkohol również nie pomagają. Wszystko to prowadzi do nieprzyjemnych powikłań zdrowotnych: od problemów ze wzrokiem, przez uszkodzenia włókien nerwowych, aż do niewydolności nerek. Nie trzeba chyba dodawać, że liczne zmiany metaboliczne wpływają negatywnie na jakość życia oraz zwiększają śmiertelność.

Wobec choroby nie pozostaje również obojętna gospodarka. Leczenie cukrzycy oraz jej powikłań stanowi główną przyczynę obciążającą systemy opieki zdrowotnej wielu krajów. Tylko w 2015 roku walka z chorobą pochłonęła ponad 1,31 bilionów dolarów amerykańskich. Ta kwota wystarczyłaby na pokrycie długu publicznego Polski.

Dlatego, by uniknąć uciążliwych powikłań i problemów zdrowotnych, warto poddawać się regularnym badaniom – zwłaszcza po 45. roku życia. Jednak sprawdzanie poziomu glukozy we krwi oraz mierzenie ciśnienia to nie wszystko. Najważniejsza jest odpowiednia dieta, w której produkty bardzo kaloryczne i wysoko przetworzone zastąpimy warzywami i owocami. Jeżeli dodamy do tego jeszcze aktywność fizyczną, to może uda nam się uniknąć scenariusza, w którym co dziesiąty Polak cierpi na cukrzycę.

Autor: Mateusz Kowalski
Zdjęcie: pixabay.com