Miłośnicy rowerowych przejażdżek przejmą Wrocław. Przejazd centrum miasta oraz wspólny piknik w Parku Tołpy to tylko część atrakcji jubileuszowej edycji Wrocławskiego Święta Rowerzystów. W niedzielę 10 czerwca po raz dziesiąty miastem przejedzie kilkutysięczny peleton. 

BMXy, crossy, damki, składaki, górale, a nawet rowery z miejskiej wypożyczalni – podczas dziesiątej edycji Wrocławskiego Święta Rowerzysty nie zabraknie miejsca dla nikogo. Wszystkich będzie łączyć idea święta – rower jako ekologiczny środek transportu niezbędny dla zrównoważonego rozwoju miasta i jego mieszkańców. Tegoroczny jubileusz, jak i poprzednie edycje, będzie obchodzony w atmosferze wspólnej zabawy.

Jak szacują organizatorzy, ponad 4000 rowerzystów może stawić się na placu Nowy Targ, skąd w niedzielę 10 czerwca o godzinie 12 wystartuje peleton. Zanim jednak do tego dojdzie, rowerzyści z czterech stron Wrocławia będą mogli wspólnie przyjechać na miejsce w ramach Zlotu Gwiaździstego. Chętni mieszkający w okolicach Brochowa, Psiego Pola, Leśnicy i Krzyków wystartują pod okiem przewodników już o godzinie 10. Będą także zatrzymywać się w zaznaczonych na mapie poniżej punktach, aby do grupy mogło dołączyć więcej rowerzystów.

Przejazd rozpoczyna się o godzinie 12 z placu Nowy Targ i wijącą się trasą będzie zbliżać się do Parku Stanisława Tołpy. Aby wziąć w nim udział wystarczy stawić się na miejscu.

Na trasie peletonu od godziny 12 do 14 kierowcy mogą spodziewać się utrudnień: Plac Nowy Targ – Świętej Katarzyny – Błogosławionego Czesława – Oławska – Kazimierza Wielkiego – Białoskórnicza – Świętego Mikołaja – plac Jana Pawła II – Legnicka – (Zmiana kierunku) plac Strzegomski – Legnicka – plac Jana Pawła II – Ruska – Kazimierza Wielkiego – Oławska – Generała Romualda Traugutta – plac Powstańców Warszawy – plac Społeczny – plac Grunwaldzki – rondo Ronalda Reagana (Zmiana kierunku) – plac Grunwaldzki – plac Powstańców Warszawy – most Pokoju – Wyszyńskiego – Prusa – Park Stanisława Tołpy.

Dla tych, którzy nie posiadają rowerów, a chcieliby uczestniczyć w wydarzeniu, Wrocławski Rower Miejski Nextbike przygotował taką możliwość. Między godziną 10 a 15 będzie można za darmo wypożyczyć rower miejski z dowolnej stacji we Wrocławiu. Do godziny 15 będzie trzeba go oddać w jednym z trzech miejsc w pobliżu parku Tołpy, zaznaczonym na mapie poniżej.

W trzech miejscach (zaznaczone na pomarańczowo) będzie można oddać wypożyczony na czas wydarzenia rower miejski.

Integralną częścią całego wydarzenia jest organizowany po przyjeździe do Parku Stanisława Tołpy BajkPiknik. Na miejscu będzie szansa udziału w grach i zabawach zarówno dla młodszych, jak i starszych rowerzystów. Chętni będą mogli w ramach konkursu zaprezentować najciekawsze rowerowe przebrania – zarówno te na sobie, jak i te doczepiane do pojazdu. Ci, którzy swojego środka transportu nie przyozdobili, będą mogli to zrobić. Dla dbających o bezpieczeństwo policja przygotowała możliwość oznaczenia roweru, będzie można też sprawdzić zabezpieczenia. Natomiast ci, którzy chcą skontrolować stan techniczny, będą mogli to zrobić w dwóch miejscach. Ponadto nie zabraknie strefy gastronomicznej.

Więcej o wydarzeniu można dowiedzieć się ze strony organizatora. Udział jest bezpłatny.


Tekst: Michał Mielnik
Zdjęcia: Materiały organizatora