Kolejna edycja Dni Fantastyki zagości we Wrocławiu w najbliższy weekend. Od 29 czerwca do 1 lipca na uczestników czekać będą wykłady, panele dyskusyjne oraz warsztaty z zaproszonymi gośćmi, a także pokazy filmów, koncerty i konkursy. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Kultury „Zamek”.

Dni Fantastyki są najstarszą imprezą fantastyczną na Dolnym Śląsku. Pierwsza edycja DF odbyła się w 2004 roku. Rokrocznie wydarzenie gromadzi ok. 2,5-3 tysiące miłośników fantastyki z całego kraju. Podczas każdej edycji do Wrocławia zjeżdżają się twórcy – pisarze, filmowcy, aktorzy – i postacie związane ze światem fantastyki.

Motyw przewodni tegorocznych Dni Fantastyki brzmi W świecie mrocznych opowieści. Mrożące krew w żyłach historie, creepypasty, klasyczne horrory a także stare i złowrogie legendy i baśnie – nie zabraknie ich w czasie trwania festiwalu. Niejednokrotnie ich składowe elementy takie, jak tajemnica, nieuchwytny lęk i dreszczyk emocji, będą przewijać się w prelekcjach i panelach dyskusyjnych.

Program został ułożony w 8 bloków – Blok Literacki, Blok Ilustracji i Komiksu, Blok Filmowo-serialowy, Blok Naukowy, Blok Gier i Multimediów, Blok Popkultury i Paranauki i Fantastyka Open  –  oraz w 5 stref tematycznych takich, jak: Stefa Gwiezdnych Wojen, Strefa Gry o tron, Strefa Blizzard, Strefa Horroru i Grozy, Strefa Dziecięca.

Wśród zaproszonych gości znajdują się m.in.: wielokrotnie nagradzany brytyjski pisarz science-fiction i fantasy Ian R. MacLeod, tłumacz i pisarz Jarosław Rybski, redaktorzy Nowej Fantastyki Maciej Parowski i Michał Cetnarowski, a także związani z Uniwersytetem Wrocławskim – kompozytor i producent muzyki do gier Patryk Scelina i Łukasz Śmigiel, pisarz i dziennikarz Radia Wrocław Kultura. W ogniu pytań uczestników znajdą się także Aneta Jadowska, Robert M. Wegner, Jarosław Boberek, Michał Przybył, Kate Niemczyk oraz Grupa Filmowa Darwin.

Bilety można kupić w przedsprzedaży do 28 czerwca, natomiast w trakcie trwania wydarzenia będą do nabycia w kasach na terenie festiwalu. Na niektóre punkty programu obowiązują zapisy. Możliwe jest również wykupienie noclegu.

Szczegóły dotyczące harmonogramu wydarzenia i zaproszonych gości, jak również cennik i informacje o noclegu można znaleźć na stronie wydarzenia.


Autor: Karolina Stachera
Zdjęcie: skan z YouTube