Początek sezonu Premier League oznacza start jeszcze jednej niezwykle emocjonującej rozgrywki, skupiającej uwagę milionów. Mowa o Fantasy Premier League, grze która w przeciągu ostatnich kilku lat osiągnęła niezwykłą popularność.

Czym jest Fantasy Premier League? Wybieramy jedenastkę zawodników i czterech rezerwowych, którzy będą zdobywać dla nas punkty. Liczba punktów jest zależna od występu danego zawodnika w prawdziwym meczu ligi angielskiej.

Zasady

Istnieją pewne ograniczenia co do wyboru naszego składu. Na skompletowanie całości posiadamy budżet 100 milionów. Ceny graczy są ustawione w taki sposób, że można zapomnieć o złożeniu swojej drużyny z samych największych gwiazd. Istnieje możliwość wyboru jedynie trzech zawodników z tego samego klubu, więc trzeba dobrze przemyśleć czy choćby w przypadku Liverpoolu, więcej punktów zdobędą obrońcy, czy napastnicy.

Po dokonaniu wyboru, ustalamy jaką formacją chcemy zagrać. Przed każdą kolejką możemy zrobić jeden transfer, który nie kosztuje nas ujemnych punktów. Za każdy kolejny, system odejmuje cztery punkty, chyba, że w kolejce wcześniej nie zrobiliśmy żadnego transferu. Wtedy możemy wykonać dwa darmowe ruchy.

Zawodnicy otrzymują punkty, za to co zrobią w prawdziwym meczu. Najlepiej punktowane są gole i asysty, a w przypadku obrońców i bramkarzy czyste konta. Trzech najlepszych piłkarzy z danego meczu otrzymuje też punkty bonusowe za całokształt występu. Gracz wybiera sobie przed kolejką kapitana, który będzie punktował podwójnie.

Bonusy

Każdy ma do dyspozycji trzy udogodnienia, które może wykorzystać w dowolnym momencie sezonu. Jednym z nich jest Bench Boost. Po aktywacji tej opcji, dorobek punktowy zawodników z ławki rezerwowej również liczy się do wyniku całej drużyny w danej kolejce. Kolejną możliwością jest potrójny kapitan. Punkty zawodnika są wtedy potrajane. Zarówno Bench Boost jak i potrójny kapitan mogą być użyte tylko raz w sezonie. Sporym ułatwieniem dla graczy jest dzika karta, która pozwala na zrobienie dowolnej liczby transferów bez kary punktowej. Można jej użyć dwukrotnie (raz w pierwszej połowie sezonu i raz w drugiej).

Graj ze znajomymi

Najlepszą częścią rozgrywki jest możliwość mierzenia się bezpośrednio ze znajomymi w ligach prywatnych. Do wyboru jest tryb head to head, gdzie w każdej kolejce porównujemy swój wynik tylko z jednym przeciwnikiem i otrzymujemy trzy punkty w przypadku wygranej, jeden za remis i zero za porażkę. W lidze klasycznej najważniejsza jest suma punktów na koniec sezonu.

Z roku na rok Fantasy Premier League przyciąga coraz więcej graczy. W poprzednim sezonie było to ponad 5 milionów osób. Grają kibice, dziennikarze, a nawet sportowcy. W sezonie 2014/15 polski tenisista – Mariusz Fyrstenberg – zakończył rozgrywki na szóstym miejscu (grało wtedy 3,5 miliona osób).


Autor: Grzegorz Krawczyk
Zdjęcie: Instagram