Już w październiku rozpocznie się 8. Festiwal Aktorstwa Filmowego. Ten czas w Teatrze Polskim we Wrocławiu uświetnią występy największych polskich artystów. Bilety na Galę Otwarcia, a także Zamknięcia trafiły już do sprzedaży.

Znakomity monodram Hanny Śleszyńskiej godny Broadwayu, a także genialny recital Piotra Machalicy to jedynie czubek góry lodowej występów, które podbiją Teatr Polski we Wrocławiu podczas 8. Festiwalu Aktorstwa Filmowego.
Wydarzenie powstało w 2013 roku pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego, by uczcić pamięć Tadeusza Szymkowa, który przez wiele lat był związany z tą instytucją.

Nagrody i gwiazdy

Przez sześć dni jednocześnie będzie można podziwiać największe osiągnięcia polskiego i światowego kina. Doborem filmów zajęli się organizatorzy festiwalu — Bogusław Linda oraz Stanisław Dzierniejko. Obrazy przybliżą widzom najbardziej kultowe role XX i XXI wieku, a także zwrócą uwagę na wyjątkowy talent aktorski ich odtwórców.
Każdego roku podczas FAF wręczana jest też statuetka Platynowego Szczeniaka, którą w ubiegłych latach otrzymali m.in.: Daniel Olbrychski, Beata Tyszkiewicz, Krystyna Janda, Janusz Gajos, Jan Englert, Katarzyna Figura czy Jan Nowicki. Tym razem nagroda za osiągnięcia filmowe powędruje w ręce Zbigniewa Zamachowskiego. Podczas festiwalu odbywa się także konkurs o Złote Szczeniaki. Zwycięzcy nominowani w kategoriach za najlepsze kreacje w obrazach ostatniego roku zostaną wyłonieni w ostatnim dniu wydarzenia.

Gala Otwarcia i Gala Zamknięcia

Kolejna, 8. już edycja FAF, rozpocznie się już 19 października o godzinie 19.30. Gala Otwarcia we wrocławskim Teatrze Polskim zostanie poprowadzona przez Joannę Brodzik i Janusza Chabiora. Po wręczeniu pierwszej nagrody, wieczór umili sztuka, która w 2006 roku podbiła Broadway. Własność znana jako Judy Garland  w wykonaniu Hanny Śleszyńskiej oraz Huberta Podgórskiego to historia o o jasnych i ciemnych stronach życia i kariery matki Lizy Minnelli.

Festiwal Aktorstwa Filmowego zakończy się uroczystą galą 27 października. Jej gospodarze – Małgorzata Kożuchowska i Artur Żmijewski uhonorują zwycięzców statuetkami Złotego Szczeniaka. Na zakończenie wieczoru, goście będą mogli podziwiać recital Piotra Machalicy: Kofta. Jakoś leci. złożony z twórczości tego polskiego artysty.

Bilety dostępne są już na stronie Teatru Polskiego we Wrocławiu.


Autor: Karolina Szachniewicz
Zdjęcia: arch. Stanisława Dzierniejko