Robert Kubica to postać nietuzinkowa. Kiedy stało się jasne, że Polak wraca do Formuły 1, było wiadomo, że jest to historia godna filmu lub książki. Na tę drugą opcję zdecydowali się Aldona Marciniak i Cezary Gutowski pisząc Niezniszczalnego. Biografia przedstawia dwa oblicza Kubicy: jako człowieka i jako sportowca. Oba równie fascynujące. 

Zwykle sięgamy po biografie sportowców, kiedy bohater książki jest nam w jakiś sposób bliski. Nie inaczej było w moim przypadku. Jako dziecko, w latach 2007-2010 oglądałem każdy wyścig Formuły 1, ale kiedy Kubica uległ wypadkowi, miłość do tego sportu nieco wygasła. Wróciła wraz z doniesieniami, że jest szansa na powrót Polaka do ścigania na najwyższym poziomie. Niezniszczalny był dla mnie lekturą obowiązkową.

Sentymentalna podróż

Sięgając po tę książkę będziemy mogli prześledzić drogę Roberta Kubicy w świecie wyścigów – od samego początku, aż do czasów obecnych. Narracja prowadzona z wielu perspektyw daje możliwość unikalnego spojrzenia na karierę i życie Polaka. Dwójka autorów, która śledziła jego poczynania przez wiele lat i doskonale odnajduje się w świecie sportów motorowych, jest w stanie świetnie zobrazować losy krakowianina. Sporą zaletą jest też wplecenie w treść mnóstwa wypowiedzi osób, które Kubica napotkał na swojej drodze (oczywiście głównego bohatera książki też). Po każdym rozdziale czeka nas cytat (głównie są to wypowiedzi Kubicy), który puentuje opowiedzianą historię. Pojawiają się również zdjęcia z kluczowych momentów kariery Polaka.

Człowiek niezłomny 

Nie można nazwać tej biografii typowo sportową. Jest tam oczywiście wiele opisów zdarzeń z torów wyścigowych czy rajdowych tras, jednak jest to przede wszystkim historia człowieka. Upartego perfekcjonisty, który mimo wielu niepowodzeń, zawsze dążył do jednego – bycia najlepszym. Człowieka, który kilkukrotnie był bliski śmierci, ale za każdym razem wracał silniejszy. Przede wszystkim jest to jednak historia jedyna w swoim rodzaju. Nie ważne czy jest się fanem sportów motorowych czy nie, zwyczajnie warto ją poznać. Dodatkowo mamy tutaj do czynienia z otwartym zakończeniem, ponieważ jak wspominają sami autorzy, kolejny rozdział dzieje się właśnie na naszych oczach.

Zaglądamy za kulisy

Nawet jeśli uważnie śledziło się całą karierę Kubicy, lektura może kilkoma fragmentami zaskoczyć. Przede wszystkim znajdziemy mnóstwo ciekawych i nieznanych dotąd historii z czasów występów Polaka w seriach juniorskich i kartingu. Nawet opis lat, w trakcie których Kubica był na ustach całego kraju może dać inne spojrzenie na niektóre sytuacje. Historie z jego startów w WRC również działają na wyobraźnię i świetnie pokazują przed jak wielkim wyzwaniem stanął wtedy krakowianin.

Spotkanie z autorami

Książka jest na rynku od niedawna, jednak można śmiało stwierdzić, że już odniosła sukces. Egzemplarze były dwukrotnie dodrukowywane, a na spotkaniach autorskich z Cezarym Gutowskim i Aldoną Marciniak pojawia się mnóstwo czytelników. W czwartek – 4 kwietnia, takie spotkanie odbyło się w Empiku we wrocławskiej Renomie. Zjawiło się ponad 150 osób i podczas dwugodzinnego wydarzenia można było zadawać pytania, zamienić z autorami kilka słów w cztery oczy oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Serdecznie polecam Niezniszczalnego każdemu, kto kiedykolwiek choć odrobinę interesował się losami Roberta Kubicy. Polecam ją również czytelnikom, którzy po prostu są spragnieni interesujących i chwytających za serce historii.


Autor: Grzegorz Krawczyk
Zdjęcia: Instagram, Grzegorz Krawczyk