Wszyscy znamy sceny filmowe doprowadzające do nieodpartego uczucia głodu. Gotowanie na ekranie zawsze pobudza nasze soki trawienne, finalnie przekonując do zaspokojenia apetytu. Wyciągnijcie zatem słoiki przywiezione z domu, przygotujcie coś do jedzenia, bo tych filmowych przysmaków nie da oglądać się z pustym żołądkiem. Przed Wami pełne smaku i aromatu, doprawione co do szczegółu filmy z gotowaniem w tle – pisze Szymon Zdobylak.


Faceci od kuchni

c267c756aacd9fdbe20b029b4a4d6e9e641000

Porywająca i pozytywnie nastawiająca komedia francuska, która fabułą przypomina troszkę tę z animacji „Ratatuj”. Daniel Cohen, niczym szef kuchni, ze zwykłych składników przyrządził kawałek dobrego kina.

Poznajemy kucharza amatora, który po serii zwolnień zdobywa w końcu szansę zawodowego spełnienia w kuchni Alexandra Lagarde. Obaj panowie muszą stawić czoła kulinarnemu wyzwaniu i obronić trzy gwiazdki restauracji. Każdy z nich boryka się jednak z własnymi, prywatnymi problemami, co wzbogaca oczywiście całą fabułę.

„Facetów od kuchni” warto serwować szczególnie w smutne i deszczowe dni. Świetnie dobrana obsada w połączeniu z lekką, łatwą i przyjemną fabułą okazuje się być przepisem na naprawdę niezły film. Po niespełna półtoragodzinnym seansie widz czuje się  pozytywnie nastawiony do życia. Z uśmiechem na twarzy trzymałem kciuki za bohaterów, nie nudząc się przy tym ani na chwilę.

Choć do francuskich produkcji zawsze podchodziłem z dystansem, ,”Faceci od kuchni’” to film, do którego z pewnością wrócę. Bez cienia wątpliwości polecam każdemu.


Szef

chef2-e1403754371128

Tego filmu w moim zestawieniu nie mogłoby zabraknąć. Po obejrzeniu „Szefa” mój kanapkowy światopogląd uległ wielkiej zmianie. Choć początkowo produkcja wzbudzała we mnie mieszane odczucia, po wyjściu z sali kinowej nie było mowy o niedosycie. Jest to film lekki, zabawny, a co najważniejsza –  ze smaczkiem.

Nie najlepsza relacja ojca z synem  staje się idealnym impulsem do rozpoczęcia niesamowitej podróży gastronomicznej po Ameryce. Przekonujemy się, że nie trzeba przyrządzać wykwintnych dań, by być szefem kuchni w pełnym tego słowa znaczeniu. Ba! Można nawet tworzyć arcydzieła.

Pikanterii filmowi Jona Favreau’a dodaje rewelacyjnie dobrana kubańska muzyka, świetnie korespondująca z klimatem filmu. Sceny przygotowywania dań przez Carla Caspera w kompozycji z muzyką serwują nam niesamowitą ucztę dla zmysłów.

Choć „Szef” w rankingach filmowych oceniany jest dosyć przeciętnie, dla mnie jest jednym z najsmaczniejszych filmów jakie kiedykolwiek widziałem.


Ugotowany

burnt-film-review

Praca szefa kuchni nie jest wcale taka łatwa jakby mogłoby się to wydawać. Przekonuje nas o tym „Ugotowany” w  reżyserii Johna Wellsa.

Pełna emocji historia Adama Jonesa, byłego szefa kuchni,  pragnącego odbudować swe kulinarne imperium. Jego pasja do gotowania staje się przekleństwem. Bohater często balansuje na ostrzu noża, by osiągnąć upragniony cel. Smak zwycięstwa, jak i gorycz przegranej mieszają się ze sobą, tworząc ciekawą fabularnie kompozycję.

Film pełen dramaturgii, ratujący się nieco humorystycznymi scenami. Reżyser nie boi się niespodziewanych zwrotów akcji, angażujących widza emocjonalnie. Idealny do obejrzenia w wolnym czasie.


Julie i Julia

julie-julia-meryl-streep-amy-adams-google-com

Czujesz, że lubisz gotować, ale nie masz motywacji,  by zabrać się do tego profesjonalnie? Julie i Julia to pozycja dla Ciebie!

Film na podstawie prawdziwych historii, opowiadający o kobietach z pasją do gotowania. Akcja toczy się paralelnie, raz w powojennym Paryżu, raz w  Nowym Jorku, tuż po katastrofie 11 września. Choć nasze bohaterki żyją w różnych czasach, to  ich losy są do siebie bardzo podobne. Jedna historia wciąż uzupełnia drugą. Nie zabraknie chwil szczęścia i wybuchów radości, lecz także trudnych życiowych rozterek. Film nazwałbym subtelną komedią biograficzną.  Chyba każdy  przyglądając się losom bohaterek, prędzej czy później zacznie kibicować jednej z nich.

Podczas seansu zapewne nieraz uśmiechniemy się do ekranu, a stonowany i lekko strawny humor umili nam  popołudniowe seanse przy kawie.


Charlie i Fabryka czekolady

charlie-and-the-chocolate-factory-2-the-kids-of-tim-burton-s-charlie-and-the-chocolate-factory-have-all-grown-up-jpeg-247348

Książka Roalda Dahla z 1964 roku  doczekała się swej drugiej ekranizacji, jak najbardziej udanej.

Jest to gratka dla każdego sympatyka czekolady, cukierków i żelków. Oczy zaświecą Wam się na widok kolorowych słodkości zdobiących fabrykę Willy’ego Wonki. Za fasadą domków z piernika i lukrowymi lasami skrywa się jednak prawdziwe cierpienie właściciela fabryki. Fani Johnnego Deppa nie będą zawiedzeni. Aktor, znany ze swych nietuzinkowych ról, idealnie odnajduje się jako tajemniczy szef fabryki. W towarzystwie roztańczonych umpa lumpasów oprowadza nas po swej smakowitej krainie. Osobiście lubię oddawać się klimatom Tima Burtona, który w tym przypadku stworzył charakterystyczny dla swych filmów świat w nieco przesłodzonej odsłonie.

Charlie i Fabryka czekolady to kino jak najbardziej familijne, słodkie i bajkowe. Na czas seansu warto zaopatrzyć się w słodkości, którymi będziemy zaspokajać nasz apetyt.


Ratatuj

ratatouille

Filmy  to także bajkowe opowieści dla dzieci. Chyba każdy z nas pamięta serwowaną nam w 2007 roku animację Walta Disneya, w której przeżywamy ciekawą i zabawną podróż po francuskiej kuchni.  Naszym przewodnikiem jest  szczur – Remy, od małego pragnący zostać prawdziwym kucharzem. Droga do spełnienia marzeń i osiągnięcia kulinarnego sukcesu nie jest prosta. Po drodze nie brak chwil załamania, smutku, czy też poddawania próbie ambicji bohatera. Jednak wszystko, jak to w bajkach bywa, kończy się wyśmienitym zakończeniem.

W czasie tego  seansu nasze brzuszki zaburczą nie raz na widok kolorowych dań, przygotowywanych przez najlepszych kucharzy Paryża.  Nigdy nie sądziłem, że animowana historia o jedzeniu  może aż tak pobudzić kubki smakowe widza.

Bajka dająca porwać się swą historią, nie raz grając na wrażliwości widza. Do gustu przypadnie zapewne młodszym, choć i ci starsi oddadzą się jej z wielką przyjemnością.  Jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów animowanych historii.


Tost. Historia chłopięcego głodu

toast

Coś dla dziennikarza i kucharza! Historia oparta na życiu Nigela Slatera – angielskiego dziennikarza kulinarnego.

Film ogląda się naprawdę z przyjemnością. To pozycja pełna humoru i satyry, w pełni oddająca klimat lat 60. Historia opowiedziana jest lekko, choć naszemu bohaterowi przyjdzie zmagać się z przykrymi kolejami losu. Po śmierci matki w domu Nigela pojawia się gosposia, z którą musi konkurować o względy ojca. Polem bitwy staje się jednak kuchnia. Chłopak, od zawsze pasjonujący się kulinariami, ma niepowtarzalną szansę wykorzystać swe zdolności.

„Historia chłopięcego głodu” sprawiła wiele frajdy.  O tym, czy Nigel Slater trafił „przez żołądek do serca” swego ojca – przekonajcie się sami.


Smak Curry

lunchbox-copy

Chyba najcięższy pod względem tematyki film w tym zestawieniu. Dramat Ritesha Batra opowiada historię romansu na odległość. Akcja toczy się w najgęściej zaludnionym kraju świata, choć my poznajemy losy tylko dwóch osób.

Nasi bohaterowie nawiązują ze sobą kontakt podobny jak w filmie „Masz Wiadomość”. Ich korespondencja nie ma formy wiadomości e-maili, lecz  przekazu listowo-kulinarnego. Pomysł na film genialny, lecz każdy musi przekonać się  o tym osobiście.

Nie jest to z pewnością pełna radości komedia romantyczna, raczej lekko skrojony dramat, przyprawiony odrobiną gorzkiej curry. Obraz przesiąknięty indyjskimi realiami oraz zapachami  orientalnej kuchni.

Produkcja nieco nostalgiczna, mająca głębszy sens moralizatorski. Dla mnie nieco nużąca, jednak  osoby z artystyczną duszą powinny coś dla siebie w tym dziele odnaleźć.

Autor | Szymon Zdobylak