Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to świetna okazja, aby wspomnieć o najbardziej udanych adaptacjach filmowych. Stworzone na podstawie bestsellerów, same często stały się wielkimi hitami. Ranking stworzyła Karolina Szachniewicz.

Zdaniem wielu, trudno jest znaleźć film wzorowany na książce, który dotrzyma kroku pierwowzorowi. Fani z góry skazują adaptacje na porażkę. Powodem tego może być wygląd bohaterów, różniący się od tego wyimaginowanego lub niezgodność scenariusza z kolejnymi stronami powieści. Często mają rację, ale znalazło się kilka perełek zasługujących na miano świetnych adaptacji. Może narażę się niektórym wielbicielom danych tytułów, ale oto jest: subiektywny ranking TOP10 najlepszych filmowych adaptacji książek.

10. Trylogia Henryka Sienkiewicza

Cykl najsłynniejszych powieści historycznych polskiego mistrza literatury pięknej. Dorobek Henryka Sienkiewicza jest niezwykle istotny dla kultury naszego kraju, a do najważniejszych dzieł należą właśnie Ogniem i mieczem, Potop i Pan Wołodyjowski. Trylogia powstała „ku pokrzepieniu serc” i zwiększeniu świadomości narodowej Polaków, w czasach zaborów. W filmach główne role zagrali m.in. Daniel Olbrychski, Michał Żebrowski i Tadeusz Łomnicki, a za reżyserię odpowiada Jerzy Hoffman.

9. Łowca androidów (1982)

Czy androidy śnią o elektrycznych owcach? to powieść sci-fi Philipa K. Dicka. Przeniesienia jej na wielki ekran pod nazwą Łowca androidów (ang. Blade Runner) podjął się Ridley Scott. Film jest bardziej oparty na motywach książki, aniżeli występuje jako jej wierna adaptacja. Los Angeles, rok 2019. Genetycznie wytworzone na nasz wzór jednostki – androidy to agenci do zadań specjalnych w pozaziemskich koloniach. Czy są w stanie współpracować z ludźmi z krwi i kości. Głowę łowców androidów zagrał Harrison Ford, a w sequelu z 2017 roku towarzyszył mu Ryan Gosling.

8. Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń (2017-2019)

Kultowy cykl dla dzieci i młodzieży pióra Daniela Handlera. Być może niektórym z Was bardziej znana jest jego adaptacja z 2004 roku z Jimem Carreyem w roli głównej. Scenariusz jednak, oparty tylko na trzech pierwszych tomach powieści, zawierał wiele istotnych zmian. W 2017 roku na platformie Netflix pojawiła się druga odsłona Serii niefortunnych zdarzeń. Trzy sezonowy serial dokładniej opisał historię Wioletki (Malina Weissman), Klausa (Louis Hynes) i Słoneczka (Presley Smith), które, w wyniku nieszczęśliwej śmierci swoich rodziców, trafiają pod opiekę demonicznego aktorzyny – Hrabiego Olafa (Neil Patrick Harris).

7. Przeminęło z wiatrem (1939)

Jedna z największych historii miłosnych wszech czasów, którą w książce o tym samym tytule w 1936 roku opisała Margaret Mitchell. Trzy lata później w kinach pojawiła się jej adaptacja w reżyserii Victora Fleminga. Czasy wojny secesyjnej i córka bogatego plantatora bawełny – Scarlett O’Hary. Vivien Leigh otrzymała za tę kultową rolę Oscara, a sam film zdobył ich jeszcze siedem. Przeminęło z wiatrem (ang. Gone with the Wind) jest najbardziej dochodowym, pod względem inflacji, obrazem w historii amerykańskiego kina.

6. Pachnidło (2006)

Do tej pory zastanawiam się jak Tom Tykwer zdołał uchwycić w filmie niesamowity klimat i zapach powieści Patricka Süskinda. W obdarzonego ponadprzeciętnym węchem Jana Baptiste’a Grenouille’a wcielił się Ben Whishaw. Pragnąc stworzyć idealny zapach, zabija piękne dziewczęta i staje się, siejącym postrach wśród mieszkańców Paryża, seryjnym mordercą. Na ekranie pojawili się także: Dustin Hoffman, Alan Rickman czy Rachel Hurd-Wood.

5. Kod da Vinci (2006)

Ekranizacja bestselleru Kod Leonarda da Vinci autorstwa Dana Browna. Film w reżyserii Rona Howarda kręcony był w paryskim Luwrze i katedrze w Lincoln w Anglii. Wielką tajemnicę sięgającą początków chrześcijaństwa próbują rozwikłać: historyk Uniwersytetu Harvarda – Robert Langdon (Tom Hanks) oraz wnuczka zamordowanego obok Mony Lisy kustosza – Sophie Neveu (Audrey Tautou). Zarówno książka, jak i film wzbudziły wiele kontrowersji na tle religijnym. Pomimo zapewnień o literackiej i fabularnej fikcji.

4. Prestiż (2006)

Adaptacja powieści Christophera Priesta z 1995 roku o tym samym tytule. Gdy pojawiły się informacje o tym, że Christopher Nolan zabiera się za jej ekranizację, fanom książki wydało się to niemożliwe. Złożona opowieść pełna magii i przyjaźni pełnej iluzji, która jest w stanie oszukać wszystkich, była ogromnym kinowym wyzwaniem. A jednak – powstał, moim zdaniem, jeden z najlepszych filmów w historii. Doceniony zaledwie dwoma oscarowymi nominacjami. W główne role: Roberta Angiera i Alfreda Bordena wcielili się kolejno Hugh Jackman oraz Christian Bale.

3. Forrest Gump (1994)

Za reżyserię powieści Winstona Grooma odpowiada Robert Zemeckis. Forrest Gump z Tomem Hanksem w tytułowej roli jest uważany za jeden z największych fabularnych klasyków kina. Życie jest jak pudełko czekoladek. Nidy nie wiadomo, co ci się trafi. To w pewien sposób opisuje losy autystycznego głównego bohatera, który staje się uczestnikiem jedynych z najważniejszych chwil swojej epoki. Ciepło, humor i piękna historia. Z pewnością są one czynnikami odpowiedzialnymi za ogromny sukces filmu i potężnych finansowych zysków.

2. Władca Pierścieni

Władca Pierścieni sfilmowany w trzech częściach, w rzeczywistości odpowiada sześciu księgom powieści J.R.R.Tolkiena, które doprowadziły do gigantycznego rozwoju literatury fantasy. Chociaż pojawiło się kilka wcześniejszych prób adaptacji tego dzieła, to cykl w reżyserii Petera Jacksona odbił się w kinematografii fenomenem. Kolejne części pojawiały się w kinach w rocznych odstępach. Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia, Władca Pierścieni: Dwie wieże i Władca Pierścieni: Powrót króla pobiły światowe rekordy oglądalności. Wszyscy pokochali mitologiczny świat Śródziemia.

1. Harry Potter

Być może filmowe adaptacje książek J.K. Rowling nie są najlepszymi z wyżej wymienionych. Myślę jednak, że przez sentyment i niezapomniane dzieciństwo spędzone z młodym czarodziejem, wielu z Was się ze mną zgodzi. Bo kto nie kocha (no dobrze, znam takich) Harry’ego (Daniel Radcliffe), Rona (Rupert Grint) i Hermiony (Emma Watson)? I ich nieprawdopodobnych przygód rozbitych na osiem filmów, podbijających kinowe ekrany? Każdy z nas potrzebuje w życiu odrobiny magii.


Autor: Karolina Szachniewicz
Zdjęcie: YouTube