Nie lubicie albo nie potraficie tańczyć? Nic straconego. Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca warto zobaczyć filmy, w których to inni ruszają się w rytm muzyki, a Wy będziecie wygodnie siedzieć na kanapie. Ranking przygotowała Karolina Szachniewicz.

Czterdzieści dwa lata temu w Opolu, Jerzy Stuhr powiedział, że „śpiewać każdy może”. To samo tyczy się tańca! Klasyczny, balet, nowoczesny. Wszystko jest możliwe, wystarczy tylko chcieć. Jeśli jednak jesteście niechętni lub po prostu wyjątkowo brak Wam poczucia rytmu, znaleźliśmy rozwiązanie. 29 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tańca. Film z tej kategorii z pewnością umili wieczór, no i pozwoli go świętować z wygodnej kanapy. Oto TOP10 najlepszych filmów z tańcem w roli głównej. Jako, że jego nieodłącznym partnerem jest dźwięk, sięgnijcie też do naszych dwóch poprzednich rankingów: muzycznego i musicalowego.

10. Honey (2003)

Sukces kosztuje. Na własnej skórze przekonała się o tym tytułowa bohaterka filmu Billiego Woodruffa. Spełnienie marzeń ma zagwarantować jej lepsze życie, ale nie ma nic za darmo. W dzień uczy tańca dzieci z biednej dzielnicy, nocami pracuje jako barmanka. Honey Daniels (Jessica Alba) spotyka na swojej drodze wiele przeszkód, jednak motywacja i talent stają się jej największą bronią. Schematyczny i niewymagający myślenia film, z niezłym soundtrackiem. Doczekał się jeszcze dwóch osłon z Katherine Graham i Cassandrą Venturą w rolach głównych.

9. Zatańcz ze mną (2004)

Jennifer Lopez i Richard Gere w ciepłej komedii romantycznej w reżyserii Petera Chelsoma. Paulina – piękna nauczycielka tańca towarzyskiego. John – prawnik, który wpadł w rutynę pracy i monotonię życia codziennego. Pragnąc zmiany, rozpoczyna lekcje u kobiety. Budzą się w nim długo skrywane emocje i zdolności, ale na jaw wychodzą też inne sekrety. Zatańcz ze mną to remake japońskiego filmu Shall We Danse?

8. Wytańczyć marzenia (2006)

Jest wiele sposobów, aby dotrzeć do osób z problemami, szczególnie do trudnej młodzieży. W swoim filmie Liz Freidlander postawiła na taniec jako formę terapii zajęciowej. Przed instruktorem – Pierrem Dulaine (Antonio Banderas) nie lada wyzwanie. W jego grupie znajdą się nastolatkowie ze slamsów, dla których, oprócz alkoholu, narkotyków i rozbojów, liczy się tylko hip-hop. Czy nowy nauczyciel pomoże pokochać im taniec towarzyski?

7. Balerina (2016)

Spokojnie, znajdzie się także coś dla młodszych widzów. Tym razem propozycja w reżyserii Erica Summera i Erica Warina. Animowana historia Felicji, która uciekła z sierocińca za marzeniem o baletowej karierze. Dziewczynka ma wielki talent i zostaje przyjęta do paryskiej szkoły pod opieką byłej primabaleriny, Madame Odetty. Jednak to nie surowa nauczycielka stanie się największym wrogiem Felicji. W polskiej wersji językowej usłyszycie m.in. Julię Kamińską, Annę Guzik, Antka Królikowskiego czy Radosława Pazurę.

6. Burleska (2010)

Burlesque Lounge. Spełnienie marzeń każdej tancerki. Także Ali (Christina Aguilera), a to właśnie się ziściło. Reżyser Steve Antin połączył świat scenicznej magii, kostiumów i tańca z głosami nie tylko Aguilery, ale także legendarnej Cher. Historia obchodzi się z bohaterami łaskawie, ale taki już urok bajkowej podroży w czasie.

5. Billy Elliot (2000)

Film, który przeniesie Was do zupełnie innego świata. Świata marzeń Billy’ego (Jamie Bell). W przeciwieństwie do jego ojca, który pragnie dla syna bokserskiej kariery, jedenastolatek śni o baletowych figurach na deskach Królewskiej Akademii Tańca. Ale czy to odpowiedni zawód dla biednego chłopca z górniczej rodziny? Stephen Daldry łamie stereotypy baletu jako zajęcia tylko dla dziewczynek. Film okrzyknięty najlepszym brytyjskim obrazem 2000 roku oraz uhonorowany pięcioma nominacjami: trzema oscarowymi i dwoma do Złotego Globu.

4. Suspiria (2018)

Reinterpretacja horroru sprzed kilkudziesięciu lat, której podjął się, nominowany do Oscara za wspaniały Call me by your name, Luca Guadagnino. W swojej wersji połączył grozę i zachwyt w momentami odrażającą fascynację. I chociaż taniec jest w tym filmie jedynie tłem dla niepokojących wydarzeń, razem z nim tworzy hipnotyzującą całość. W rolach głównych występują Dakota Johnson i Tilda Swinton.

3. Step up

Miłość do tańca, która zdobyła serca fanów na całym świecie i doczekała się, poza najpopularniejszym Step upem: Tańcem zmysłów (z Channingiem Tatumem i Jenną Dewan w rolach głównych), jeszcze czterech kontynuacji. Chociaż przedstawione w serii historie traktują o innych bohaterach, przesłanie jest jedno: przez taniec do serca. Pozycja nie tylko dla nastolatków, bo wielu dorosłych jej oglądanie jest przyjemnością. I to wcale nie wstydliwą.

2. Czarny łabędź (2010)

Natalie Portman i Mila Kunis w jednym z najlepszych, moim zdaniem, dramatów psychologicznych wszech czasów. Wielokrotnie nominowany do Oscara film w reżyserii Darrena Aronofsky’ego, do którego muzykę skomponował Clint Mansell. Stworzona dźwiękowa i ekranowa wariacja na temat Jeziora łabędziego to historia desperackiej walki dwóch kobiet o marzenie, które staje się powodem do odkrycia ich prawdziwego oblicza.

1. Dirty Dancing (1987)

Pozycja jakże oczywista, ale najbardziej kultowa. Ukazuje taniec nie tylko jako (oczywiście!) sposobność do znalezienia wielkiej miłości, ale przede wszystkim odkrycie tego, co jest w życiu najważniejsze. Wbrew zdaniu rodziny i przyjaciół, wbrew własnym, wewnętrznym zahamowaniom. Dirty Dancing w reżyserii Emile’a Ardolino przeszedł do historii dzięki najpopularniejszemu układowi tanecznemu w kinematografii i niepowtarzalnemu duetowi: Patrickowi Swayze’mu i Jennifer Grey.


Autor: Karolina Szachniewicz
Zdjęcie: Instagram