Największa wojna w historii. II Wojna Światowa zakończyła się w Europie 8/9 maja 1945 roku (2 września 1945 roku Japończycy podpisali bezwarunkową kapitulację). Jakie są najlepsze filmy osadzone w tamtych realiach? Ranking przygotowała Karolina Szachniewicz.

Data, którą powinien znać każdy człowiek – 1 września 1939 roku. Wtedy, wraz z początkiem agresji strony niemieckiej na Polskę, rozpętała się wielka wojna. Największa w dziejach świata. Działania objęły obszar niemal całej Europy, północną część Afryki, połowę Azji, fragment Bliskiego Wschodu i każdy ocean. Brały w niej także udział państwa Ameryki.

10. Obława (2012)

Wojna to nie jedyny demon, z którym musieli zmierzyć się walczący na froncie. Przykładem może być bohater filmu Marcina Krzyształtowicza. Dla kaprala Wydry (Marcin Dorociński), oprócz zdrajców i niemieckich żołnierzy jest to także jego przeszłość. Reżyser pokazał w Obławie straszny i przerażający świat, do którego widz nie jest przyzwyczajony.  Rzeczywistość, na którą składają się chore relacje, nienawiść i przemoc. W połączeniu z nielinearnym montażem tworzy brutalną wizję wojennego koszmaru.

9. Listy z Iwo Jimy (2006)

Dramat wojenny o relacjach na linii Ameryka – Japonia schyłku wojny. Za reżyserię odpowiada Clint Eastwood, a scenariusz oparty jest po części na autentycznej korespondencji generała Tadamichi Kuribayashiego (Ken Watanbe) z jego rodziną. Listy z Iwo Jimy opowiadane są z perspektywy wojsk japońskich w czasie obrony wyspy przed amerykańską ofensywą w 1945 roku. Przedstawia losy dowódców, jak i mniejszych rangą żołnierzy. Eastwood stworzył także Sztandar chwały – film opowiadający tę samą historię, ale z punktu widzenia wojsk amerykańskich.

8. Casablanca (1942)

Pozycja wyróżniająca się na tle całego zestawienia. Ofiarami wojny padli również normalni ludzie, chcący nie myśleć tylko o smutku i strachu. Wśród brutalnego zgiełku znalazło się także miejsce na miłość. Na przykład na jedną z najbardziej kultowych w historii kina, czyli Ricka Blaine’a (Humprhey Bogart)Ilsy Lund Laszlo (Ingrid Bergman). W grudniu 1941 roku, Europa znajduje się w centrum działań wojennych, a spokojniejszym miejscem wydaje się Ameryka. Celem może być Casablanca we francuskiej kolonii Maroko. Ze wszystkich barów we wszystkich miastach na całym świecie ona musiała wejść do mojego. Mowa oczywiście o Ilsie – żonie działacza czeskiego ruchu oporu, oraz dawnej miłości Ricka. Symbol, który wzrusza już od kilkudziesięciu lat. Zdobywca trzech Oscarów, w tym dla Najlepszego reżysera Michaela Curtiza.

7. Wołyń (2016)

Okrutne wspomnienie rzezi wołyńskiej w latach 1943-1944 w filmie Wojciecha Smarzowskiego. Powstał jako inspiracja z opowieści świadków, a także tekstów Stanisława Srokowskiego. Obrazuje losy młodej Zosi Głowackiej (Michalina Łabacz), nieszczęśliwie wydanej za mąż za sołtysa wsi – Macieja Skibę (Arkadiusz Jakubik). Poznajemy historię bohaterki, która podczas wojny samotnie wychowuje dzieci oraz jej partnera żyjącego na froncie lub ukrywającego się ze strachu przed oddziałami Armii Czerwonej, a później niemieckimi. Rozpoczyna się rzeź, której świadkiem jest Głowacka. Wielokrotnie nagradzany i wysoko oceniany film prawdziwie przedstawiający brutalność tej wielkiej zbrodni.

6. Furia (2014)

Film Davida Ayera w Bradem Pittem, Shią LaBeouf i Loganem Lermanem w rolach głównych. II Wojna Światowa, rok 1945, Niemcy. Don „Wardaddy” Collier dowodzi czołgiem o nazwie Furia i musi utrzymać aliancką linię z zaopatrzeniem. Widz jest również świadkiem wielu wydarzeń dziejących się na tle wojennej rzeczywistości, w tym zawiązujących się relacji między żołnierzami. Mimo wielu nominacji, obraz wywołał wiele kontrowersji.

5. Róża (2011)

Już nie w trakcie, ale zaraz po zakończeniu II wojny światowej. W momencie, kiedy należy stawić czoła nowej rzeczywistości. Tadeusz (Marcin Dorociński) w walce stracił wszystko i nie ma się dokąd udać. Podczas tułaczki trafia na Mazury, do domu Róży (Agata Kulesza) – wdowy po niemieckim żołnierzu. Pomimo początkowej niechęci, wśród tajemnic i samotności, rodzi się miedzy nimi pozornie niemożliwe uczucie. W czasach, kiedy szczęście jest już abstrakcją. Kolejny obsypany nagrodami film Wojciecha Smarzowskiego.

4. Przełęcz ocalonych (2016)

Postanowienie o nieodebraniu życia żadnej istocie żywej, jest niemożliwe w obliczu wojny. Jednak z taką myślą na front wyruszył Desmond Doss (Andrew Garfield). Codziennie zmagał się z niezrozumieniem i wyśmiewaniem ze strony swoich dowódców i znajomych. Obdżektor zostaje więc wysłany na Okinawę jako sanitariusz, gdzie udowadnia, czym jest prawdziwa odwaga. Dwie nagrody i cztery oscarowe nominacje w tym za Najlepszą męską rolę pierwszoplanową dla Garfielda oraz Najlepszego reżysera dla Mela Gibsona.

3. Chłopiec w pasiastej piżamie (2008)

II wojna światowa łączy się również z makabryczną zagładą, jaką był Holocaust. Akcja, początkowo umiejscowiona w Berlinie, przenosi się na wieś, gdy ojciec ośmioletniego Bruna (Asa Butterfield) zostaje mianowany komendantem obozu śmierci. Z nudów chłopiec zaczyna odkrywać okolicę, docierając pod granicę tego strasznego miejsca. Tam małego poznaje Szmula (Jack Scanlon). Między chłopcami rodzi się przyjaźń, na przekór dosłownym i metaforycznym barierom.

2. Bękarty wojny (2009)

Jeden z kultowych już obrazów Quentina Tarantino. Reżyser wykorzystał w nim wiele nawiązań, a także przedstawił rzeczywistość w szokujący dla odbiorcy sposób. Osiem oscarowych nominacji przełożyło się tylko na jedną wygraną dla Christopha Waltza. II wojna światowa była dla każdego narodu walką o przetrwanie. Dowodem na to było zrzeszenie Bękartów – grupy składającej się głównie z amerykańskich Żydów. Cel? Zastraszenie i skalpowanie nazistów. Główny atak na niemieckich dowódców ma odbyć się na pokazie filmowym w 1944 roku w Paryżu. Bękarty nie wiedzą tylko, że właścicielka kina – Żydówka Shosanna (Melanie Laurent), planuje swoją własną zemstę…

1. Pianista (2002)

Stworzony na podstawie autobiografii Władysława Szpilmana (wcielił się w niego Adrien Brody) – kompozytora i pianisty żydowskiego pochodzenia. Film Romana Polańskiego przybliża widzowi losy mężczyzny, dla którego II wojna światowa była szczęśliwie zakończonym koszmarem. Najpierw przetrwał pobyt w warszawskim getcie. Po ucieczce schronienia udzielili mu przyjaciele, ale najbardziej szokująca była pomoc, którą otrzymał w 1944 roku, po zakończeniu powstania warszawskiego. Moim zdaniem, Pianista zasłużył na każdą ze zdobytych nagród oraz nominacji.


Autor: Karolina Szachniewicz
Zdjęcie: YouTube