Bliźniaki. Coś więcej niż po prostu rodzeństwo. W tym roku Ogólnopolski Dzień Bliźniąt obchodzony był 19 maja. Z tej okazji powstał ranking, w których to właśnie oni są głównymi filmowymi bohaterami. Zestawienie przygotowała Karolina Szachniewicz.

Co dwie głowy to nie jedna. Szczególnie w przypadku wyjątkowej więzi, która łączy bliźnięta. Jak podzielona na pół całość. Polskie i światowe kino może pochwalić się znanym i identycznym rodzeństwem, podbijającym ekrany i serca widzów. Wczoraj świętowaliśmy ich dzień. W poniższym rankingu przypomnimy Wam o kilku niezapomnianych rolach sławnych dwojaczków.

10. Nie ma to jak statek (2009-2019)

Chyba nie ma wśród nas osoby, która za dzieciaka nie śledziła przygód Zaca i Cody’ego. Emitowany na Disney Channel serial Nie ma to jak statek zdobył wielką popularność – szczególnie przez wspomnianych wyżej bliźniaków: Dylana i Cole’a Sprouse’ów. Liceum Siedmiu Mórz na statku S.S. Tipton to nie tylko świetna alternatywa dla normalnej szkoły, ale także okazja do poznania wspaniałych przyjaciół i zwiedzenia wielu ciekawych miejsc.
Z tej samej serii powstał także serial Nie ma to jak hotel, tym razem opisujący losy powyższych bohaterów z hotelowego lobby.

9. Filmy z bliźniaczkami Olsen

Najsłynniejsze bliźniaczki Hollywood. Siostry Mary – Kate i Ashley Olsen podbijały kinowe ekrany dekadę temu. Były głównymi bohaterkami całej serii filmów przeznaczonych głównie dla dzieci i młodzieży. Widzowie śledzili ich losy od czasów, kiedy jako małe dziewczynki pojawiały się w wielu miejscach na całym świecie: Paryżu, Londynie, Nowym Jorku czy Rzymie. Od wielu lat jednak nie grają już w filmach, a ich miejsce w aktorskim światku zajęła młodsza siostra Elizabeth.

8. Nie wierzcie bliźniaczkom (1998)

Tym razem jedna osoba wcieliła się w dwie. Hallie Parker i Annie James (Lindsay Lohan) to rozdzielone po urodzeniu bliźniaczki, które aż do przypadkowego spotkania nie wiedziały o swoim istnieniu. Wychowywały się w zupełnie innych światach, wpadły więc na pomysł, aby przez chwilę zamienić się miejscami. I życiami. U boku Lohan wystąpili Dennis Quaid i Natasha Richardson.

7. O dwóch takich co ukradli księżyc (1962)

Bliźniaki – Jacek i Placek (Lech i Jarosław Kaczyńscy) zastanawiali się, co zrobić, żeby nie pracować, a mieć pieniądze. Wpadli więc na pomysł, że ukradną, a następnie sprzedadzą księżyc. Ich podróż to wielkie pasmo przygód i nieszczęść. Filmowa historia Jana Batorego to opowieść z motałem dla młodszych i starszych widzów.

6. Podaj mi dłoń (2008)

Francusko-niemiecki dramat w reżyserii Pascala-Alexa Vincenta. Quentin (Victor Carril) i Antoine (Alexandre Carril) to osiemnastoletni bliźniacy z bardzo wyjątkową więzią. Gdy wyruszają w podróż autostopem, ich dotychczasowa relacja zmienia się nie do poznania. Estetyka filmu przypomina kino drogi lat 70., a bohaterowie i toczące się wokół nich wydarzenia są zaledwie tłem dla podróży, która ma największe znaczenie.

5. Między nami bliźniętami (2014)

Wszyscy wiedzą, że bliźniaków łączy wyjątkowa więź. Przekonali się o tym Maggie (Kristen Wiig) i Milo (Bill Hader), którzy, mimo że od wielu lat nie mają ze sobą kontaktu, ledwo uniknęli śmierci w ten sam dzień. To tragiczne wydarzenie było początkiem zakończenia sporu i refleksji nad ich życiem. Kilkukrotnie nominowany film Craiga Johnsona.

4. Fred i George Weasley’owie

Chociaż nie oni są głównymi bohaterami filmów o przygodach młodego czarodzieja, te rudowłose bliźniaki są ich nieodłączną częścią. James i Oliver Phelps w Hollwood znani są tylko z ról Freda i George’a Weasley’ów.  Ich postacie jednak, tak bardzo charakterystyczne,  przyniosły im międzynarodową sławę.

3. Luke Skywalker i księżniczka Lea

Najważniejsze postacie uniwersum Gwiezdnych Wojen. Luke i Lea to bliźnięta zrodzone z tajemniczego związku Anakina Skywalkera i królowej planety Naboo – Padme. Po urodzeniu zostali rozdzieleni: brat zamieszkał z wujostwem na Tatooine, a jego siostra dorastała na na Alderaanie pod opieką Baila i Brehy Organ. Jednak w końcu ich drogi się połączyły…

2. Oszukane (2013)

Tragiczna historia sióstr, które zostały podmienione w szpitalu. Film Marcina Solarza to wstrząsająca opowieść o nieodwracalnej, wywracającej życie do góry nogami pomyłce. Natalia (Karolina Chapko) i Magda (Paulina Chapko) to identyczne bliźniaczki. Jednak przez tragiczny, szpitalny błąd trafiły do innych rodzin. Pierwsza z nich wychowywana przez byłą baletnicę, żyła tylko tańcem, druga mieszkała z rodzicami i siostrą (nie)bliźniaczką. Po kilkunastu latach drogi Natki i Madzi skrzyżowały się i nic już nie było takie samo…

1. Legend (2015)

Ronald i Reginald Kray – najpopularniejsi brytyjscy gangsterzy przełomu lat 50. i 60. Ich losy, w biograficznym dramacie, przybliżył reżyser Brian Halgeland. W rolę obu braci wcielił się Tom Hardy.  Londyn pod ich rządami trząsł się ze strachu, a w duecie nie mieli sobie równych. Nierozłączne, brutalne bliźnięta, które pięły się na szczyt. Ich drogi zaczęły się jednak rozchodzić, przez co oni sami znaleźli się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.


Autor: Karolina Szachniewicz
Zdjęcia: YouTube