Koniec roku akademickiego zbliża się wielkimi krokami, ale przed studentami ostatnie tygodnie ciężkiej pracy. Aby umilić sobie czas zaliczeń, postanowiliśmy przypomnieć o filmach, które już teraz wprowadzą Was w wakacyjny klimat. Ranking przygotowała Karolina Szachniewicz.

Wakacje tuż za rogiem, ale najpierw przykry, studencki obowiązek w postaci sesji. Jedni
z Was są zestresowani, inni nie, ale z pewnością każdy zasłużył na odpoczynek. Być może macie już zaplanowane wczasy, a może wciąż zastanawiacie się, gdzie w tym roku pojechać. Morze, góry, jezioro? Z rodziną, partnerem albo przyjaciółmi? TOP10 filmów pełnych słońca ułatwi podjęcie decyzji. Ostatnia prosta i wakacje czas start!

10. Stowarzyszenie wędrujących dżinsów (2005)

Pozycja, która w tym zestawieniu znalazła się z sentymentu. Stowarzyszenie wędrujących dżinsów nie jest wyżyną kinematografii ani najlepszym storytellingiem w historii. To luźna opowieść o czterech różnych sposobach na spędzenie lata. Lena (Alexis Bledel), Briget (Blake Lively), Carmen (America Ferrera) i Tibby (Amber Tamblyn), czyli kwartet niemal nierozłączny, po raz pierwszy spędzają całe wakacje osobno. Oprócz wielkiej przyjaźni łączy ich jeszcze jedno – para starych, zniszczonych dżinsów.

9. Baywatch. Słoneczny patrol (2017)

Wzorowany na kultowym serialu lat 90., film w reżyserii Setha Gordona. Słońce i plaża nie są takie same bez pilnujących porządku ratowników. Któryś z nich jednak musi być najlepszy. Kto wygra walkę o angaż na kalifornijskich piaskach? Mitch (Dwayne Johnson) i Matt (Zac Efron) stają w szranki, dopingowani przez wiele pięknych kobiet. Głupawa, ale zabawna i kiczowata komedia. Jak oryginał zresztą.

8. Rodzinne rewolucje (2014)

Adam Sandler i Drew Barrymore w ciepłej, rodzinnej komedii z wakacjami w roli głównej. Różnią się od siebie wszystkim, oprócz jednego – jako samotni rodzice zrobiliby wszystko dla swoich dzieci. Zrządzenie losu sprawia, że oboje, wraz ze swoimi rodzinami, trafiają do tego samego afrykańskiego kurortu. Film Franka Coraciego zebrał wiele pozytywnych, ale także niepochlebnych opinii.

7. Królowie lata (2013)

Nastoletni bunt często prowadzi do ucieczki. Podobnie było w przypadku Biaggo (Moises Arias), Patricka (Gabriel Basso) i Joe’a (Nick Robinson). Aby przetrwać proces wchodzenia w dorosłość postanowili zamieszkać w wybudowanym przez siebie domku w lesie. I korzystać z życia. Fabuła być może nie jest szczególnie porywająca, ale reżyserowi Jordanowi Vogt-Robertsowi udało stworzyć się bajkową opowieść pełną trafnych dialogów i ironicznego humoru.

6. Najlepsze najgorsze wakacje (2013)

Poznanie nowego partnera matki może być trudne. Tak samo jak wyjazd z nim na jedne wakacje. Duncan (Liam James) trafia więc na upiorny urlop w aquaparku. Sztampowa historia ze sztampową fabułą, w której jednak wszystko zagrało. Humor, muzyka i pozytywna energia. No i oczywiście cudowny w swojej roli Sam Rockwell.

5. Adventureland (2019)

Wakacje kojarzą się z jedną wielką przygodą. James (Jesse Eisenberg) był zdania, że praca w parku rozrywki to najnudniejszy sposób na spędzenie lata. Do momentu, kiedy nie poznał tam Emily (Kristen Stewart) – dziewczyny swoich marzeń. I w ten sposób zabawa dopiero się zaczęła… Film Grega Mottoli osadzony w realiach lat 80.

4. Pod słońcem Toskanii (2003)

Co robi kobieta po rozstaniu? Robi zakupy, obcina włosy albo…kupuje dom we Włoszech. Takiej inwestycji dokonała świeżo upieczona rozwódka Frances (Diane Lane). Ekipa remontowa i nowi przyjaciele pomagają przywrócić willi dawny blask. I wyleczyć jej złamane serce. Ekranizacja światowego bestsellera w wykonaniu Audrey Wells.

3. Mamma mia! (2008)

Klasyk pod każdym względem. Muzyka Abby, kultowa rola Meryl Streep (jedna z wielu oczywiście) i krajobrazy słonecznej Grecji. Oprócz ślubu, kolejnym planem Sophie (Amanda Seyfrield) na wakacje jest odnalezienie swojego ojca. Ale jak to zrobić, kiedy nawet własna matka nie chce jej powiedzieć, kim on jest? Pamiętnik pozwala wyłonić dziewczynie trzech kandydatów. The winner takes it all!

2. Niebiańska plaża (2000)

Kiedy cywilizacja przytłacza, najlepszym ratunkiem może być niemal bezludna wyspa. Richard (Leonardo di Caprio) trafia na nią razem z dwójką Francuzów. Szybko okazuje się jednak, że raj nie jest idealnym miejscem na wakacje. Szczególnie, że miejsce ma swoją bardzo mroczną stronę…

1.Rzymskie wakacje (1953)

Ikona kina – Audrey Hepburn w równie ikonicznym już filmie Williama Wylera. Księżniczka Anna nie może narzekać na brak towarzystwa. Zawsze obok niej znajduje się cały sztab służby i doradców. Postanawia więc spędzić incognito jeden dzień w Rzymie. Odpocząć od sztywnego życia i zasad. Razem z nią w podróż udaje się dziennikarz, który jako jedyny wie, kim Anna naprawdę jest. Trzy wygrane Oscary oraz wieczna sława dla Rzymskich wakacji.