Jedna z najważniejszych kobiet w życiu. Matka. Dzisiejszy ranking to propozycje filmów, w których jej miłość i poświęcenie pełnią główną rolę. Zestawienie przygotowała Karolina Szachniewicz.

Nie ma jak u mamy. Matka jak Bóg, wszystko może. Matka zawsze wie lepiej.

Bycie matką nie jest proste. Wiąże się to z wieloma wyrzeczeniami i ciągłą opieką. Jednak jej relacja z dzieckiem to więź, której nie można pokonać. Niniejszy ranking to dziesięć filmów, które mówią o matkach jako o silnych kobietach, mogących pokonać każde przeciwieństwo losu.

10. Volver (2006)

Penelope Cruz (nominowana za tę rolę do Oscara) jako Raimunda w filmie hiszpańskiego reżysera Pedro Almodóvara. Kobieta wraz z mężem wychowuje nastoletnią córkę i prowadzi pozornie szczęśliwe życie. Cały świat staje na głowie, kiedy jej ciotka umiera, nawiedza ją duch matki, a na jaw wychodzi masakryczna zbrodnia, za którą odpowiada jej pierworodna. Film został wielokrotnie nominowany w kategorii Najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

9. Bez mojej zgody (2009)

Żadna matka nie chce patrzeć jak jej dziecko umiera. W takiej trudnej sytuacji znalazła się Sara (Cameron Diaz). Jedna z jej córek – Kate (Sofia Vassilieva) cierpi na białaczkę. Kiedy życie całej rodziny kręci się tylko wokół choroby, młodsza z dziewczynek odkrywa, dlaczego tak naprawdę przyszła na świat. Piękna opowieść o poświęceniu i bezgranicznej miłości w reżyserii Nicka Cassavetesa na podstawie książki Jodi Picoult.

8. Cudowny chłopak (2017)

Historia silnego i niepowtarzalnego chłopca, który zachęca rodzinę, by razem z nim walczyli o swoje marzenia. Auggie (Jacob Tremblay) urodził się ze zdeformowaną twarzą. Nie zna rówieśników, uczy się w domu. Jego pierwszy dzień w szkole był także koszmarem dla matki (Julia Roberts), która poświęciła karierę i jedenaście lat życia, aby uchronić syna przed przeciwnościami świata zewnętrznego.

7. Oszukana (2008)

Los Angeles, końcówka lat 20. Angelina Jolie wcieliła się w postać Christine – samotnej matki, która, jak codziennie, zostawiła synka w domu i poszła do pracy. Po powrocie chłopca nie było, rozpoczyna więc poszukiwania. Walter odnajduje się po pewnym czasie, ale instynkt macierzyński kobiety podpowiada jej, że to nie jest jej dziecko. Film Clinta Eastwooda na podstawie dramatycznej historii, która kilkadziesiąt lat temu wstrząsnęła Kalifornią.

6. Powrót Bena (2018)

Kolejna w tym zestawieniu rola Julii Roberts. Matka zawsze przyjmie syna marnotrawnego z otwartymi ramionami. I tak było w tym przypadku. Holly dobrze wie, że jej syn Ben (Lucas Hedges) nie powinien był przedterminowo opuszczać ośrodka odwykowego. Ma jednak nadzieję, że chłopak jest już „czysty” i najgorsze za nimi. Jednak jego powrót był zwiastunem poważnych kłopotów, które mogą zmienić ich życie. Holly ma tylko dobę, by uratować syna. Za reżyserię odpowiada Peter Hedges, a film warto zobaczyć, choćby ze względu na doskonałą rolę swojego syna i Roberts.

5. Cafe de Flore (2011)

Miłość kobiety do mężczyzny oraz bezwarunkowa miłość matki do syna. W latach 60. dziecko urodzone z zespołem Downa było traktowane jak klątwa. Jacqueline (Vanessa Paradis) postanawia jednak stawić temu czoła i zrobić wszystko, by zapewnić małemu Laurentowi szczęśliwe życie, z czym nie może pogodzić się jej mąż. Jean – Marc Vallee ukazuje zmagania kobiety oraz jej determinację w podejmowaniu niełatwych decyzji.

4. Mama (2014)

Niesamowita narracja i piękno filmu kanadyjskiego reżysera Xaviera Dolana. Miłość to obietnica na całe życie. Gdy cierpiący na ADHD Steve (Antoine Olivier Pilon) znów zostaje wydalony z ośrodka wychowawczego, jego matka Diane (Anne Dorval) postanawia podjąć ostateczną próbę porozumienia z synem. Przez ich dwa wybuchowe charaktery nie jest to łatwe. Pojawia się jednak promyk nadziei w postaci Kyli – pięknej sąsiadki. Dziewczyna daje im szansę na lepszą przyszłość.

3. Strasznie głośno, niesamowicie blisko (2011)

Gwiazdorskie duo – Sandra Bullock i Tom Hanks w dramacie Stephena Daldry’ego. Ojciec był dla Oskara (Thomas Horn) całym światem. Nie może sobie więc poradzić z myślą, że stracił go w zamachu na World Trade Center. Matka widzi jego nieszczęście, ale nie potrafi odpowiedzieć na nurtujące chłopca pytania. Oscar – ponadprzeciętnie inteligenty poszukiwacz przygód, wierzy, że tata pozostawił mu do rozwiązania zagadkę, która wyjaśni to, co się stało. Niezwykła rola Bullock, która, jako samotna matka, również musiała odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

2. Pokój (2015)

Nagrodzona Oscarem Brie Larson w wielokrotnie nominowanym filmie Lenny’ego Abrahamsona. Trudno sobie wyobrazić pięć lat spędzone w czterech ścianach ogrodowej szopy. Mały Jack (Jacob Tremblay) nie zna jednak innego życia. Jego mama – Ma, dba o to, żeby nic mu nie brakowało. Robi mu zabawki, piecze ciasto. Chłopiec nie zna zewnętrznego świata. Gdy w końcu udaje im się uciec, kobieta postanawia zrobić wszystko, by jej syn pokochał wolność.

1.Wielki Mike. The Blind Side (2009)

Oscarowa rola Sandry Bullock w filmie Johna Lee HancockaLeigh Anne Tuohy staje się matką adopcyjną dla bezdomnego, czarnoskórego nastolatka. Wyśmiewany w szkole, dzięki swojej nowej rodzinie staje się nową wielką gwiazdą futbolu amerykańskiego. Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia doświadczonego przez życie sportowca – Michaela Ohera.


Autor: Karolina Szachniewicz
Zdjęcia: YouTube