Wciągająca zagadka, bezwzględny wymiar sprawiedliwości. Bohaterem dzisiejszego rankingu jest kryminał. Film idealny na każdy wolny wieczór. Zestawienie przygotowała Karolina Szachniewicz.

Bardzo często łączony z innymi gatunkami: kinem noir czy akcji, thrillerem lub dramatem. Film kryminalny skupia się na przestępcy, rozwiązaniu zagadki, a także, co za tym idzie – wymiarze sprawiedliwości. Inspiracją dla jego powstania były powieści o takiej samej tematyce. Kryminał dzieli się na wiele podgatunków, m.in. więzienny, detektywistyczny, true crime, a nawet komedię. Możecie zatem, w zależności od humoru, wybrać dla siebie pozycję idealną na wolne popołudnie.

10. Morderstwo w Orient Expressie (2017)

Stworzony na podstawie jednego z najpopularniejszych dzieł Agathy Christie film Kennetha Branagha. Fabularnie z pewnością nie jest najmocniejszym punktem tego rankingu, ale nie można przejść obojętnie obok wspaniałych kostiumów, scenografii i talentu występujących tam aktorów. Johnny Depp, Judi Dench, Willem Dafoe czy Penelope Cruz. Czy ich postaciom uda się rozwikłać zagadkę brutalnego morderstwa popełnionego w kolejowym wagonie?

9. Dziewczyna z tatuażem (2011)

Saga Stiega Larssona to jedna z najlepiej sprzedających się trylogii kryminalnych wszech czasów. Dziewczyna z tatuażem w reżyserii Davida Finchera jest kolejną adaptacją pierwszej części Millenium. W rolach głównych występują Daniel Craig i Rooney Mara. Historia opisuje śledztwo dziennikarza Mikaela Blomkvista i internetowej hakerki Lisbeth Salander. Co przed czterdziestoma laty stało się z nastoletnią Harriet Vanger? Prawda okazuje się straszniejsza od najgorszego koszmaru…

8. Kolekcjoner kości (1999)

Kolejny przykład kryminału nakręconego na podstawie powieści. Jak pogrążony w depresji i przykuty do łóżka były detektyw może zapomnieć o wypadku, który zmienił jego życie? Kolejna zbrodnia i rozwiązanie zagadki wydają się dobrym rozwiązaniem. Lincoln Rhyme (Denzel Washington) zostaje poproszony o pomoc w schwytaniu seryjnego mordercy. Gra w kotka i myszę prowadzi do przerażającego odkrycia. Film Phillipa Noyce.

7. Bezsenność (2002)

Jak przestępca może uratować siebie, skoro w trakcie ucieczki stał się jedynym świadkiem innego zabójstwa? Zbrodni, podczas pościgu za mordercą nastolatki, dopuścił się jeden z policjantów – przypadkowo zastrzelił swojego partnera. Agent Will Dormer (Al Pacino) cierpi na bezsenność, a dodatkowo ścigają go duchy nieżyjącego kolegi. Aby jego wina nie wyszła na jaw, daje się wplątać w niekończącą się sieć intryg. Kilkukrotnie nominowany do nagród filmowych kryminał Christophera Nolana.

6. Bonnie i Clayde (1967)

Jedna z najbardziej kultowych pozycji w historii kina. Bonnie i Clyde w reżyserii Arthura Penna to nie tylko genialny film kryminalny, ale także romans wszech czasów. Bonnie (Faye Dynaway) i Clyde’a (Warren Beatty) połączyła miłość do napadów, kradzieży i morderstw. Szybko stali się sławni w całych Stanach Zjednoczonych. To był jednak dopiero początek ich legendy. Osiem oscarowych nominacji i dwie wygrane: dla Najlepszej aktorki drugoplanowej oraz za Najlepsze zdjęcia.

5. Zodiak (2007)

Zodiak to pseudonim, który spędzał sen z powiek każdego mieszkańca San Francisco na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego stulecia. Tę historię na język filmowego true crime przełożył David Fincher. Kim jest tytułowy seryjny morderca? Rysownik Robert Graysmith (Jake Gyllenhaal) wraz z grupą reporterów i śledczych postanawia odkryć jego prawdziwą tożsamość.

4. Sin city – Miasto grzechu (2005)

Tytułowe miasto grzechu jest pełne przestępców, nie(wzorowych) stróżów prawa oraz prostytutek. Kryminał przestawia trzy różne historie stworzone na postawie komiksów Franka Millera. Widz równolegle poznaje dzieje Marva (Mickey Rourke) próbującego odnaleźć morderców swojej ukochanej, emerytowanego policjanta, Hartigana (Bruce Willis) stojącego na straży cnoty prostytutki oraz Dwighta (Clive Owen), który chroni striptizerki przez nieuchronnym wymiarem sprawiedliwości. Wielokrotnie nagradzane dzieło Roberta Rodrigueza.

3. Infiltracja (2006)

Leonardo di Caprio, Matt Damon i Jack Nicholson w filmie Martina Scorsese. Remake Infernal Affairs w stricte hollywoodzkim wydaniu. Tajny agent Billy Costigan dostaje za zadanie wniknąć w struktury bostońskiej mafii kierowanej przez Franka Costello. Na jego drodze staje informator z kryminalną przeszłością – Colin Sullivan. Między mężczyznami rozpoczyna się konflikt, przez który ich podwójne życie może wyjść na jaw. Pięć oscarowych nominacji i cztery zdobyte statuetki.

2. Trzy billboardy za Ebbing, Missouri (2017)

Oscar dla Najlepszej aktorki pierwszoplanowejFrances McDormand i dla Najlepszego aktora drugoplanowegoSama Rockwella. Po tym, jak miejscowa policja od kilku miesięcy nie potrafi znaleźć mordercy jej nastoletniej córki, Mildred Hayes postanawia wziąć sprawiedliwość we własne ręce. Wynajmuje trzy przydrożne billboardy i w prowokacyjny sposób przekazuje nimi wiadomość do lokalnego szeryfa. W jego obronie staje niezrównoważony zastępca, a wtedy spór między Hayes a władzą przeradza się w prawdziwą wojnę.

1. Memento (2000)

Jedno z najlepszych dzieł Christophera Nolana. W wyniku wypadku Leonard Shelby (Guy Pearce) traci nie tylko miłość życia, ale także pamięć krótkotrwałą. Próbując dojść do prawdy, stara się także odkryć istotne fakty, o których zapomniał. Wśród wielu zdjęć i notatek, na jego ciele pojawiają się tatuaże. Są sposobem na to, aby jego śledztwo posuwało się naprzód.


Autor: Karolina Szachniewicz
Zdjęcie: YouTube