Dzień Ojca za nami, ale dzisiejszy ranking przedstawi, jak istotną jest on postacią – także w świecie kinematografii. Filmowe zestawienie o relacji ojciec – dziecko przygotowała Karolina Szachniewicz.

Minęły już pięćdziesiąt cztery lata odkąd 23 czerwca został ustanowiony Dniem Ojca. To specjalny moment, w którym okazujemy im wdzięczność i szacunek za to, że po prostu są. Również w filmach wątek o relacji taty z jego dzieckiem jest bardzo popularny. Bywa przewrotny i trudny, ale jednocześnie opowiada o miłości wielkiej i bezwarunkowej. Oto dziesięć propozycji, w których ojcowie są (dosłownie i w przenośni) bohaterami na ekranie.

10. Gdzie jest Nemo? (2003)

Jedna z najbardziej zabawnych i najmądrzejszych produkcji Pixara, nagrodzona zresztą Oscarem w kategorii Najlepszego długometrażowego filmu animowanego. Każdy z nas na pewno słyszał o Nemo – błazenku, który został porwany z oceanu, by zamieszkać w akwarium w Sidney. Ojcowska miłość nie ma jednak granic. Marlinowi wystarczą płetwy i chora rybka Doris.

9. Droga (2009)

Wyreżyserowany przez Johna Hillcoata thriller sci-fi na podstawie powieści Cormaca McCarthy’ego o tym samym tytule. Połączenie kina drogi i postapokaliptycznego świata z Viggo Mortensenem w roli głównej. Ojciec wraz z synem przemierzają doszczętnie zniszczoną kataklizmem Amerykę. Ich więź jest jedyną nadzieją na znalezienie pokarmu oraz zaginionej matki chłopca.

8. Debiutanci (2010)

Film Mike’a Millsa może i jest komedią, ale głównemu bohaterowi z pewnością nie było do śmiechu. Życie prawie 40-letniego Olivera (Ewan McGregor) przewraca się do góry nogami, kiedy dowiaduje się, że jego ojciec Hal (Christopher Plummer nagrodzony za tę rolę Oscarem) jest gejem i ukrywał to przez całe swoje życie. Ta niespodziewana wiadomość pozwala mężczyznom poznać się na nowo, co zupełnie zmienia postrzeganie Olivera na świat.

7. Sędzia (2014)

Relacje Hanka Palmera (Robert Downey Jr.) z jego ojcem Josephem (Robert Duvall) zawsze były napięte. Wyjeżdża więc z rodzinnego miasta, prawie całkowicie zrywając kontakty z najbliższymi. Po latach, już jako adwokat, przyjeżdża na pogrzeb swojej matki i dowiaduje się, że to jego ojciec – lokalny sędzia, został oskarżony o jej zamordowanie. Hank nie chce w to jednak uwierzyć i zaczyna dochodzić, co wydarzyło się naprawdę. Film Davida Dobkina.

6. Uprowadzona (2008)

 I will look for you, I will find you… and I will kill you. – ten niemal kultowy już tekst pochodzi z sensacyjnego filmu Pierre’a Morel. Bryan Mills (Liam Neeson) wypowiedział je do porywaczy swojej 17-letniej córki. Jako były szpieg ma więcej umiejętności i możliwości, by odnaleźć Kim (Maggie Grace) żywą i zdrową. Jest to jego szansa na wynagrodzenie córce ciągłej nieobecności. Zanim będzie za późno.

5. Gwiezdne Wojny

Co w tym zestawieniu robią Gwiezdne Wojny? Przecież niemal cała akcja kultowej sagi stworzonej przez George’a Lucasa, jest napędzana przez konflikt ojca z synem. Dla tych, którzy jeszcze jej nie widzieli: uwaga, spoiler! – przecież jednymi z najsławniejszych słów całej oryginalnej trylogii są te Dartha VaderaLuke, I’m your father.

4. Mój piękny syn (2018)

Fantastyczny duet, czyli Steve Carell i Timothee Chalamet w opartym na prawdziwych wydarzeniach filmie Felixa Van Groeningena. Narkotykowe uzależnienie dorastającego Nica jest wielkim kłopotem dla całej jego rodziny. Najsilniejszy jest tutaj jednak motyw więzi, która łączy ojca z synem. Reżyser zrezygnował ze stuprocentowego ukazania niszczącej siły nałogu, by skupić się na bezwarunkowej miłości, która czasami może mieć równie marne skutki.

3.  Toni Erdmann (2016)

Oscarowa nominacja dla Najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Świetna komedia Maren Ade o relacji ojca z dorosłą córką. Winfred (Peter Simonischek) to emerytowany nauczyciel muzyki o duszy dziecka. Jego dziecko – Ines (Sandra Huller), to kobieta sukcesu, nieustępliwa, ale o niesamowitym poczuciu humoru. Niezapowiedziana wizyta Winfreda, wraz z jego alterego, jest pełna zaskoczeń i łez…śmiechu.

2. Captain Fantastic (2016)

Życie z daleka od cywilizacji nie wydaje się takie straszne do czasu, kiedy trzeba po wielu latach w końcu stawić jej czoła. Ben (Viggo Mortensen) i jego żona wychowują szóstkę swoich pociech w osobliwych warunkach. Bez szkoły, sklepów, wychowywani tylko w pełnym miłości otoczeniu przyrody. To wszystko zmienia się, kiedy matka umiera, a reszta rodziny musi zmienić całe swoje dotychczasowe życie. Nominacja do Oscara dla Mortensena za Najlepszego aktora pierwszoplanowego.

1.W pogoni za szczęściem (2006)

Ojciec i syn nie tylko na ekranie. W biograficznym dramacie w reżyserii Gabrielle Muccino główne role zagrali Will Smith oraz jego biologiczny syn Jaden. Film to prawdziwa historia Chrisa Gardnera – obecnie milionera filantropy, kiedyś mężczyzny borykającego się z bezrobociem i bezdomnością. Postanowił jednak zrobić wszystko, by jego dziecko miało lepsze życie. Piękna i jednocześnie trudna historia o walce o marzenia.


Autor: Karolina Szachniewicz
Zdjęcia: YouTube