Kosmos. Miejsce, które ludzie próbowali poznać i zrozumieć od zarania dziejów. Dzisiejsze pozaziemskie zestawienie filmowe przygotowała Karolina Szachniewicz.

Najlepsze dzieła kinematografii w całym wszechświecie poruszały temat kosmosu jako miejsca dzikiego i fascynującego. Wielkie galaktyczne przygody i ekspedycje naukowe często łączyły się z wielkim niebezpieczeństwem i walką o przetrwanie w tej do końca nieznanej  śmiertelnikowi przestrzeni. Dodatkowo, ostatniego dnia czerwca obchodziliśmy Dzień Asteroid, datę ustaloną w związku z katastrofą tunguską z 30 czerwca  1908 roku. Było to największe zderzenie asteroidy z Ziemią w ostatnim czasie. ONZ ustanowiło ten dzień świętem, w ramach którego poszerzana jest wiedza o kosmosie.

10. Star Trek (2009)

Światowej, jeśli nie międzygalaktycznej sławy franczyza obejmująca nie tylko filmy, ale także serię seriali, książek i komiksów, które w latach 60. wykreował Gene Roddenbery. Kinowa ekranizacja w reżyserii J.J. Abramsa skupia się na początkach załogi USS Enterprise. Kiedy wszystkim członkom kosmicznej załogi grozi niebezpieczeństwo, poszukiwacz przygód z Iowa – James Kirk (Chris Pine) oraz zabawny i pozbawiony emocji Spock (Zachary Quinto) są jedyną nadzieją na ocalenie galaktyki.

9. Strażnicy Galaktyki (2014)

Jeden z największych sukcesów uniwersum Marvel Comics. Chociaż kosmos pojawia się nie tylko w tym filmie z całej superbohaterskiej serii, Strażnicy Galaktyki w reżyserii Jamesa Gunna są wyjątkowi. Kino Nowej Przygody z awanturnikiem Peterem Quillem (Chris Pratt) na czele to nie tylko świetna ekranizacja komiksu, ale także pozaziemskie przygody i humor. Świetny pomysł i sympatyzujący z widzami bohaterowie okazały się filmowym sukcesem na kosmiczną skalę.

8. Grawitacja (2013)

Sandra Bullock i George Clooney w techniczno – wizualnej uczcie filmowej w reżyserii Alfonso Cuaróna. Dziesięć oscarowych nominacji, z tego siedem zdobytych statuetek, w tym za: dźwięk, montaż, efekty specjalne czy muzykę. Ryan Stone – doktor specjalizująca się w inżynierii medycznej oraz Matt Kowalsky, wyruszają na jego ostatnią misję na ziemską orbitę. Ich statek kosmiczny uderza jednak w szczątki dawnej rosyjskiej satelity, zabijając niemal wszystkich członków załogi. Ocalała dwójka jest zdana tylko na siebie, a kosmos staje się miejscem niemożliwym do przeżycia.

7. Apollo 13 (1995)

Dwa wygrane Oscary i pięć dodatkowych nominacji dla filmu Rona Howarda. Obraz gwarantujący wielkie emocje i szacunek dla nauki. Powstał jako inspiracja prawdziwymi wydarzeniami z misji Apollo 13, czyli trzeciej próby  lądowania człowieka na Księżycu tego zespołu. W bohaterską załogę wcielili się: Tom Hanks, Kevin Bacon oraz Bill Paxton.

6. Moon (2009)

Reżyser Duncan Jones postawił na bardziej „przyziemną” relację na linii człowiek – kosmos. Sam Rockwell wcielił się tutaj w Sama Bella, który od trzech lat pracuje w placówce wydobywczej na Księżycu. Jest tam jedynym człowiekiem, czekającym w swej samotni na powrót do rodziny. Życie na niebiańskiej powierzchni mogłoby wydawać się spełnieniem marzeń, ale brak kontroli prowadzi do strasznych konsekwencji.

5. Marsjanin (2015)

Ekranizacja fantastyczno-naukowej powieści Andy’ego Weira o tym samym tytule. Zdobywca siedmiu oscarowych nominacji z Mattem Damonem w roli głównej. Rok 2035. Astronauta Mark Watney przewodniczy ekspedycji na Marsa. Podczas ewakuacji przed burzą piaskową, skafander mężczyzny zostaje uszkodzony, tracąc komputer monitorujący funkcje życiowe. W wyniku tego nieszczęśliwego wypadku reszta załogi myśli, że Watney nie żyje i porzuca go. Tak rozpoczyna się jego walka o przetrwanie. Zapierająca dech pozycja w reżyserii Ridleya Scotta.

4. 2001: Odyseja kosmiczna (1968)

Trzy historie i trzy zakątki kosmosu łączące się w jedną z najbardziej kultowych pozycji w historii kina. Stanley Kubrick stworzył niesamowitą opowieść o niecodziennych relacjach człowieka z bytami pozaziemskimi i mechanicznymi. Czasy prehistorii przeskakują o tysiąclecia do momentu skolonizowanej przestrzeni kosmicznej, później do niezbadanych marzeń o nieśmiertelności.

3. Obcy 

Obcy to rasa kosmitów – ksenomorfów występująca w tej niezwykłej serii filmów fabularnych . Obcy – 8. pasażer „Nostromo” to pierwszy z nich obraz Ridleya Scotta nagrodzony Oscarem za Najlepsze efekty specjalne. Kosmos to nie jest miejsce bezpieczne dla człowieka. Przekonuje się o tym załoga z Kapitanem Dallasem (Tom Skeritt) na czele. Podczas badań na nieznanej planecie do siedmioosobowej grupy dołącza ósmy pasażer…

2. Interstellar (2014)

Christopher Nolan bardzo dosłownie potraktował powiedzenie o człowieku „będącym panem własnego losu”. Cooper (Matthew McConaughey) i Amelia Brand (Anne Hathaway) wpadają na trop dziwnej anomalii grawitacyjnej. Okazuje się, że w pobliżu Saturna wytworzył się tunel czasoprzestrzenny umożliwiający podróże międzygalaktyczne. Kosmos mógłby stać się w ten sposób drugim domem. Nagrodzony Oscarem za Najlepsze efekty specjalne.

1.Gwiezdne Wojny 

Są na świecie osoby, które nie widziały bądź nie lubią uniwersum Gwiezdnych Wojen. Każdy jednak musi docenić jego ogrom. Dawno temu w odległej galaktyce…to wstęp to stworzonej przez George’a Lucasa serii o największych przygodach w całym wszechświecie. Nieoczywisty świat i relacje między bohaterami wprowadzają widza (dosłownie) w pozaziemski stan. Wielokrotnie nagradzany, popkulturowy fenomen na kosmiczną skalę.


Autor: Karolina Szachniewicz
Zdjęcia: YouTube