Niewielu jest chyba ludzi na świecie, którzy nie lubią jeść. Niewielu jest także tych, którzy nie lubią kina. Czy jest zatem lepsze połączenie niż filmy ze wspaniałymi potrawami w tle? Dzisiejsze kulinarne zestawienie ze świata dużego, jak i małego ekranu przygotowała Karolina Szachniewicz.

Gotowanie i jedzenie dają ludziom przyjemność. Jak powiedział irlandzki dramaturg – George Bernard Shaw: Nie ma bar­dziej szcze­rej miłości niż miłość do jedzenia. Trudno się z tym nie zgodzić. Są wśród z Was z pewnością i tacy, którzy to samo myślą o filmie. Poniższy ranking to dziesięć propozycji kina kulinarnego. Weźcie zatem swoje ulubione przekąski i siadajcie do oglądania!

10. Na noże (2016)

Zestawienie rozpoczynamy polską gwiazdą małego ekranu. Na noże to obyczajowy serial pomysłu Katarzyny Dobrzyńskiej, emitowany w stacji TVN. Historia Jacka Majchrzaka (Wojtek Zieliński), którego największą miłością jest gotowanie, czego nie popierają jego najbliżsi. Postanawia jednak, wbrew wszystkiemu, spełnić swoje marzenie i z pomocą przyjaciół – Zuzy (Joanna Jarmołowicz) i Patryka (Piotr Głowacki) otwiera restaurację. Walka o kulinarne mistrzostwo i aprobatę gastronomicznego rynku z pysznym jedzeniem i gorącą kuchnią w tle. Seria doczekała się niestety tylko jednego sezonu.

9. Życie od kuchni (2007)

Catherine Zeta – Jones i Aaron Eckhart w komedii romantycznej Scotta Hicksa. Film oczywiście przewidywalny w swoim gatunku, ale pełen ciepła i to nie tylko dobiegającego z kuchennych garnków. Katie to perfekcyjna i rzeczowa szefowa kuchni ekskluzywnej restauracji w Nowym Jorku. W jednym momencie zmienia się zarówno jej życie zawodowe, jak i prywatne. Do jej kuchni wkracza beztroski Nick, którego usposobienie bardzo różni się od tego, do czego przywykła Katie. Dodatkowo została prawną opiekunką 9-letniej siostrzenicy. Czy uda jej się pozbyć zahamowań i odnaleźć szczęście?

8.  Ugotowany (2015)

Marzenie o najlepszej restauracji świata to nie lada wyzwanie. Mimo to Adam Jones (Bradley Cooper) – szef kuchni słynący z niesamowitych połączeń smakowych i twardej ręki, robi wszystko, co w jego mocy, aby sprostać temu zadaniu. Ale czy Londyn jest na to gotowy? Pomóc w tym mu ma grupa ekscentrycznych kucharzy z piękną Helene (Sienna Miller) na czele. Trzecia gwiazdka Michelin jest na wyciągnięcie ręki… Film w reżyserii Johna Wellsa.

7. Chef Flynn – najmłodszy kucharz świata (2018)

Prawdziwe kulinarne objawienie uwiecznione w dokumentalnym filmie Camerona Jatesa. Flynn McGarry w wyniku problemów rodzinnych musiał bardzo szybko dorosnąć. Widz obserwuje wspomnienia o przemianie chłopca i moment, w którym zakończyło się jego dzieciństwo. Tak zaczęła się jego wielka pasja. Gotowanie stało się ucieczką i wielkim marzeniem. Prywatny klub kolacyjny był przepustką do wielkiego świata nowojorskich restauracji, który Flynn podbił, będąc zaledwie nastolatkiem.

6. Szef (2014)

Przepyszna komedia Jona Favreau z nim w roli głównej. Przenosimy się do Los Angeles i renomowanej restauracji Carla Caspera. Niestety, niefortunny komentarz wrogiego krytyka kulinarnego sprawia, że mężczyzna rezygnuje z funkcji szefa kuchni. Postanawia zacząć od początku. Nowy projekt i banda przyjaciół sprawiają, że znów w Carlu zakochuje się cała Ameryka. Ciepły i zabawny film z prawdziwą odsłoną autentycznego food – porn.

5. Julie i Julia (2009)

Dwie historie, inne czasy i jedna miłość. Miłość do gotowania. Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami filmowy obraz Nory Ephron. Julie Powell (Amy Adams) nie przepada za swoją pracą sekretarki, ale kocha gotować. Szczególnie używając przepisów z książki swojej idolki – Julii Child (Meryl Streep). Stawia więc sobie za cel zrealizowanie ich wszystkich w ciągu roku. Lekki film o prawdziwej pasji z genialną Streep wielokrotnie nominowaną do prestiżowych nagród za tę rolę.

4. Podróż na sto stóp (2014)

Każdy z nas ma inne kulinarne upodobania. Miłośnicy dań indyjskich lub francuskich z pewnością zakochają się również w Podróży na sto stóp. Z ekranu niemal można wyczuć zapachy egzotycznych dań, przygotowywanych między innymi przez Hassana (Manish Dayal). On i jego rodzina pochodzą z Bombaju i postanowili osiąść w niewielkiej miejscowości na południu Francji. Otwierają indyjski lokal obok najlepszej restauracji w tamtym miejscu, prowadzonym przez Madame Mallory (Helen Mirren). Do czego doprowadzi zderzenie dwóch odmiennych światów?

3. Ratatuj (2007)

Brad Bird stworzył oscarowe arcydzieło nie tylko dla najmłodszych. W zwariowany paryski świat najlepszej restauracji wprowadzi was niepozorny bohater – szczur Remi. Fakt, że szczury są niezwykle mądre jest powszechnie znany, ale ten gryzoń oprócz wielkiego rozumu i serca miał jeszcze jeden wielki talent. Smak. W przeciwieństwie do ciapowatego Linguini, który talentu kulinarnego nie odziedziczył w genach…

2. Smażone zielone pomidory (1991)

Cudowna retrospekcja do burzliwych lat 30. XX wieku. Historia przyjaźni Idgie (Mery Stuart – Masterson) i jej przyjaciółki Ruth (Mery Louise Parker) staje się przełomem w życiu dla nieszczęśliwej Amber (Kathy Bates). Opowieść pozwala odnaleźć kobiecie sens w życiu, bo czasem liczą się rzeczy takie jak niewielka rodzinna knajpka z przepysznym jedzeniem. Film powstał na podstawie książki o tym samym tytule i przedstawia wiele autentycznych przepisów z tamtego okresu.

1. Czekolada (2000)

Kulinarne filmy mogą być też słodkie. W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć więc Czekolady w reżyserii Lassego Hallstroma. Kiedy Vianne Rocher (Juliette Binoche) przybywa wraz z córką do małego miasteczka, mieszkańcy zastanawiają się, kim jest tajemnicza nieznajoma. Wkrótce otwiera tam cukiernię, która szybko zyskuje popularność ku niezadowoleniu burmistrza miasta. Dodatkowo, aby przysłowiu: Przez żołądek do serca, stało się zadość w roli kochanka na ekranie pojawi się Johnny Depp.


Autor: Karolina Szachniewicz
Zdjęcia: YouTube