Z czym kojarzą Wam się wakacje? Brak szkoły, studiów, pracy? Błogie lenistwo i ogrom wolnego czasu skłaniają nie tylko do domowej regeneracji. To przecież niepowtarzalna okazja, aby wyjechać w podróż. I to będzie właśnie główny temat dzisiejszego filmowego zestawienia. Ranking przygotowała Karolina Szachniewicz.

Jakie jest Wasza wymarzona podróżnicza destynacja? Osobiście chciałabym zwiedzić całą Skandynawię, ale paradoksalnie, bo nie lubię ciepłych miejsc, moim wyśnionym do odwiedzenia miejscem jest Rio de Janeiro. To miasto wielkich kontrastów, pięknych widoków i barwnych kolorów, szczególnie podczas osławionego na całym świecie karnawału. Oczywiście, wyjazdy wiążą się wydatkami, ale i wolnym czasem, którego w wakacje jest na szczęście pod dostatkiem. Podróż pozwala nie tylko, samodzielnie lub z najbliższymi, na poznanie nowych miejsc, ale także samego siebie. A czy udało się to głównym filmowym bohaterom poniższego zestawienia?

10. W drodze (2012)

Niełatwa wycieczka młodych i zakochanych ludzi. Ekranizacji książki Jacka Kerouaca podjął się Walter Salles. W głównych rolach zobaczycie Sama Riley’ego, Kristen Stewart i Garretta Hedlunda. Wybuchowe trio tworzą pisarz Sal, jego najlepszy przyjaciel Dean i szalona Marylou. Podczas podróży ich życia odkryją blaski i cienie Ameryki. Trochę hipsterska, ale słoneczna i uniwersalna opowieść o dorastaniu.

9. Dzika droga (2014)

Podróż może być także początkiem nowego życia. Szczególnie dla Cheryl Strayed (nominowana do Oscara za tę rolę Reese Witherspoon), która po traumatycznych wydarzeniach potrzebuje zmiany. Czy piesza wędrówka obejmująca kilka tysięcy kilometrów to skuteczny sposób na rozpoczęcie nowego życia? Magiczna aura i cieszące oczy zdjęcia z drobną i silną kobietą na pierwszym planie. Film kanadyjskiego reżysera Jeana – Marca Vallee.

8. Pociąg do Darjeeling (2007)

Wes Anderson chyba wie, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach. Jego Pociąg do Darjeeling opowiada skłóconych braciach i ich przekornej próbie naprawienia nadszarpniętych relacji. Wycieczka do Indii tworzy z tego podwójne wyzwanie. Pustynia, czas, start! Wspaniały humor i niecodzienne sposoby przetrwania, a do tego wspaniałe kreacje aktorskie Adriena Brody’ego, Owena Wilsona oraz Jasona Schwartzmana.

7. Życie Pi (2012)

Zdecydowane zwycięstwo obrazów nad dialogami. Ang Lee przedstawił swoim widzom morskie zmagania młodego Pi (Suraj Sharma) oraz zwierzęcych towarzyszy jego podróży z tygrysem bengalskim Richardem na czele. Walka o przetrwanie na podstawie bestsellerowej powieści Yanna Martela.

6. Indiana Jones

Największy poszukiwacz przygód i podróżnik w historii kinematografii. Seria filmów o Indianie Jonesie (Harrison Ford) pomysłu George’a Lucasa i w reżyserii Stevena Spielberga. Archeolog podbił kina na początku lat 80. w Poszukiwaczach Zaginionej Arki i po kolejnych trzech częściach, powróci w 2021 roku w piątym w cyklu filmie. Saga zdobyła łącznie siedem oscarowych statuetek i przyniosła Fordowi światową rozpoznawalność.

5. Dzienniki motocyklowe (2004)

Kolejna propozycja stworzona przez Waltera Wallesa. Realia obejmują początki lat 50. ubiegłego stulecia. Synowie z dwóch dobrych argentyńskich rodzin – Alberto Granado (Rodrigo De la Serna) i Ernesto Guevara (w tej roli Gael Garcia Bernal). Podróż poturbowanym motocyklem przez podzieloną Amerykę Południową i jak się później okaże, ich dalszym, politycznym życiem. Obraz filmowy opaty na dziennikach zarówno Granado, jak i Guevary w sercu kubańskiej rewolucji. Wygrany Oscar za Najlepszą piosenkę.

4. Powrót do przyszłości 

Inne z dotychczas opisanych podróży, ale moim zdaniem nie mogło ich tutaj zabraknąć. Każda z filmowej trylogii Roberta Zemeckisa to ponadczasowa zabawa. Z pewnością dzięki wspaniałym kreacjom Michaela J. Foxa i Christophera Lloyda. Marty McFlyDr Emmett Brown to duet niecodzienny. Skonstruowanie przez szalonego naukowca maszyny do przenoszenia w czasie pozwala nastolatkowi na poznanie swoich rodziców za czasów młodości, przeszkodzenie w ich rychłym rozwodzie i… stawienie czoła brutalnym realiom Dzikiego Zachodu. Better get used to these bars kid.

3. Siedem lat w Tybecie (1997)

Wybucha wojna. Kiedy austriacki himalaista, Heinrich Harrer (Brad Pitt), nie może powrócić w rodzinne strony. Okoliczności zmuszają go, aby pozostał w Tybecie. Poznaje tam młodego Dalajlamę, dla którego staje się nauczycielem. To jednak młody chłopiec na nowo nauczył mężczyznę życia. Jest świadkiem zmian, które zachodzą w nim samym, a także tych wstrząsających całym krajem. Reżyser Jean – Jacques Annaud podjął się ekranizacji opartej na motywach autentycznych wspomnień Harrera.

2. Prosta historia (1999)

David Lynch po raz kolejny zachwycił. Tym razem Prostą historią o niesamowitej sile. Staruszek Alvin Straight (nominowany za tę rolę do Oscara Richard Farnsworth) chciałby, póki jeszcze żyje, po dziesięciu latach pojednać się ze swoim chorym bratem. Niczym Odyseusz na swoim okręcie, mężczyzna postanowił stawić czoła wszystkim przeciwnościom na jedynym dostępnym dla siebie pojeździe – małym traktorze. 300 mil i niemal dwie godziny nieśpiesznej podróży, pełnej słońca, rozmów i życiowej refleksji.

1. Wszystko za życie (2007)

Zapierająca dech w piersiach widokami i przekazem historia o spełnieniu marzenia, a nie powinności. Christopher (Emile Hirsch) rezygnuje z zawodowej kariery i oszczędności, by wyruszyć autostopem w dziką podróż na Alaskę. To miejsce okazuje się jednak równie piękne, co niebezpieczne. Młody mężczyzna nie był przygotowany na taką samotność ani trudne warunki… Cudowne krajobrazy i liryczna narracja okiem Seanna Penna oraz magicznych dźwięków muzyki Eddiego Veddera.


Autor: Karolina Szachniewicz
Zdjęcia: YouTube