Człowiek uczy się całe życie, ale są na świecie ludzie obdarowani wyjątkowymi supermocami. Ponadprzeciętna inteligencja, zdolność logicznego myślenia i ogromny talent. Głównym bohaterem dzisiejszego zestawienia filmowego będzie geniusz. Ranking przygotowała Karolina Szachniewicz.

Każdy z nas zna osoby, które nieważne, jak długo się uczą i tak nie radzą sobie na egzaminach i prezentacjach. Istnieje jeszcze ta druga grupa — mogą się w ogóle nie przygotowywać i zawsze spadają na cztery łapy. Ludzie mający wyjątkowe naukowe zdolności albo naturalny talent od wielu lat ratowali i ulepszali świat. Swoimi odkryciami w różnych dziedzinach, niczym superbohaterowie poprawiali komfort i świadomość społeczeństwa. Dzisiaj to właśnie geniusze i ich zasługi, opisane językiem filmowym, będą tematem poniższego rankingu.

10. Cudowne dziecko (2007)

Genialne umiejętności nie muszą dotyczyć tylko matematyki czy fizyki. Można wykazywać także ponadprzeciętny talent muzyczny. I to jest właśnie supermoc jedenastoletniego Evana Taylora (Freddie Highmore) — wychowanka domu dziecka, który z każdym kolejnym dniem, pełen nadziei, czeka na odwiedziny swoich biologicznych rodziców. Jedyną przyjemnością w jego samotnym życiu jest muzyka, która towarzyszy mu w każdej sekundzie. Chłopiec ma bowiem wielki talent i to właśnie on może stać się kluczem do rozwiązania zagadki: kim są jego krewni? Film Kirsten Sheridan doczekał się oscarowej nominacji za Najlepszą piosenkę.

9. Kinsey (2004)

Historia Alfreda Kinsey’a — biologa i zoologa, który w latach 40. XX wieku rozpoczął badania nad ludzką seksualnością. W tamtych czasach stanowiło to nie lada rewolucję. Obserwowano bowiem zachowania godowe zwierząt, ale nikt nie interesował się człowiekiem. Naukowiec wziął więc sprawy w swoje ręce i tak powstał Raport Kinsey’a, który zupełnie odmienił amerykańskie postrzeganie seksualności. W filmie Billa Condona, w główną rolę ekscentrycznego profesora wcielił się Liam Neeson.

8. Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej (2017)

Kolejna rewolucja seksualna, tym razem z naszego podwórka. Jej sprawczynią była oczywiście Michalina Wisłocka (w tej roli Magdalena Boczarska), która w czasach PRL-u postanowiła zachęcić Polaków, by zaczęli rozmawiać o tym, co dotychczas było tematem tabu. Ginekolog rozpoczęła walkę z systemem i konserwatywnym myśleniem rodaków. I tak narodziła się Sztuka kochania – książka bez cenzury, która bezsprzecznie zmieniła życie seksualne w naszym kraju. Film Marii Sadowskiej o kobiecie geniuszu w najbardziej ludzkim tego słowa znaczeniu.

7. Obdarowani (2017)

Bohaterami nauk ścisłych mogą być także małe dziewczynki. Obdarowani z Chrisem Evansem i Mckenną Grace to ciepła historia o miłości, odmienności i wielkim talencie, który może przerosnąć. Frank Adler mieszka ze swoją siostrzenicą w małej miejscowości na Florydzie, gdzie wszyscy wiodą spokojne życie. Zmienia się to , gdy Mary rozpoczyna naukę w miejscowej szkole i okazuje się, że jest genialnym dzieckiem, a jej matematyczne zdolności znacznie wykraczają poza program. Dziewczynce grozi utrata dzieciństwa na rzecz wielkiej naukowej kariery… Pozycja w reżyserii Marca Webba.

6. Gra tajemnic (2014)

Nagrodzony Oscarem za Najlepszy scenariusz adaptowany film Mortena Tylduma. Gra Tajemnic z Benedictem Cumberbatchem opisuje postać Alana Turinga, brytyjskiego matematyka. Potrójna narracja pozwala poznać jego historię na różnych etapach życia. Złamanie kodu Enigma podczas II Wojny Światowej jest zaledwie częścią tego, co osiągnął mężczyzna. Nazywany ojcem sztucznej inteligencji, Turing zaprojektował również jeden z pierwszych komputerów.

5. Teoria wszystkiego (2014)

Nagrodzony Oscarem za tę rolę Eddie Redmayne jako największy geniusz wszech czasów — Stephen Hawking. Wybitny astrofizyk, fizyk teoretyczny, matematyk, twórca teorii czarnych dziur oraz akademicki autorytet. W swoim filmie James Marsh skupia się także na partnerce naukowca — Jane (Felicity Jones) i ich pełnym poświęceń małżeństwie wynikającym z wyniszczającej choroby.

4. Temple Grandin (2010)

Geniusz nie jedno ma imię. Wspaniałym przykładem jest Temple Grandin (tutaj Claire Danes) — cierpiąca na autyzm doktor zoologii, pisarka i konsultantka do spraw przemysłu mięsnego. Przez wiele lat jej choroba nie była zdiagnozowana, a później nie mogła otrzymać wymaganej pomocy. Jej niezwykła wrażliwość na traktowanie zwierząt rzeźnych doprowadziła ją na szczyt kariery. Obraz filmowy o marzeniach spełnionych mimo przeciwności losu w reżyserii Micka Jacksona.

3. Buntownik z wyboru (1997)

Robin Williams (nagrodzony za tę rolę oscarową statuetką) i Matt Damon w niezwykłym filmie Gusa Vas Santa. Drugi Oscar za Najlepszy scenariusz oryginalny to dowód na piękno i autentyczność tej historii. Obdarzony wyjątkowymi matematycznymi zdolnościami Will ciągle pakuje się w kłopoty. Jego wielki talent zauważa profesor MIT, Sean Maguire i proponuje chłopakowi pomoc i terapię. Ale czy młodzieniec jest w stanie pokonać wewnętrzne bariery i odnieść sukces?

2. Amadeusz (1984)

Muzyczny wirtuoz i geniusz melodii klasycznej. Młody Wolfgang Amadeusz Mozart (Tom Hulce) chce zaprezentować w Wiedniu swoją twórczość. Wyjątkowy talent chłopaka irytuje kompozytora na dworze Józefa II — Antonio Salieriego (F. Murray Abraham). Jego zazdrość prowadzi do konfliktu między mężczyznami. Pełen temperamentu, wrażliwości i muzycznych uniesień film nagrodzony ośmioma Oscarami i czterema Złotymi Globami.

1.Piękny umysł (2001)

Niesamowita rola Russela Crowe’a, który wcielił się w niesamowity matematyczny umysł — Johna Forbsa Nasha Jr. Mężczyzna pragnie zdobyć naukowy rozgłos opracowując teorię obalającą twierdzenia doktryny Adama Smitha, odpowiedzialnego do tamtej pory za kształt nauk ekonomicznych. Jego życie w końcu się zmienia, także przez wzgląd na postępującą chorobę… Cztery wygrane Oscary dla filmu Rona Howarda.


Autor: Karolina Szachniewicz
Zdjęcia: YouTube