Znajomi, koledzy, przyjaciele. Zbliżający się Międzynarodowy Dzień Przyjaźni to idealna okazja, aby przypomnieć o niesamowitych ekranowych więziach. Dzisiejszy ranking subiektywny przygotowała Karolina Szachniewicz.

Przyjaźń to jedno z najsilniejszych uczuć na świecie. Polega na wzajemnej serdeczności, zaufaniu i lojalności. Świadczy o tym, jak dobrze znamy drugą osobę. Przyjaciel to więcej niż zwykły znajomy, z którym po prostu witamy się na ulicy. To on jest oparciem, pomaga podjąć poważne decyzje albo uskutecznić głupie pomysły. Ten temat jest często głównym fundamentem filmowych produkcji, dlatego z okazji Międzynarodowego Dnia Przyjaźni (30 lipca) postanowiliśmy stworzyć ranking o, naszym zdaniem, tych najpiękniejszych ekranowych więziach. A Wy pamiętajcie, aby ten dzień spędzić z najbliższymi i upewnić ich, jak wiele dla Was znaczą.

10. Marley i ja (2008)

Niegotowy na dziecko John (Owen Wilson), postanawia zaspokoić instynkt macierzyński żony i kupuje jej szczeniaka. Piesek okazuje się jednak potwornym i kłopotliwym wychowankiem. Z czasem Groganowie przestają wyobrażać swoje życie bez Marleya i nawet po powiększeniu rodziny, to on pozostaje ich ulubieńcem. Film Davida Frankela na podstawie powieści Johna Grogana inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami. Dowód na to, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka.

9. Love, Rosie (2014)

Prawdziwa przyjaźń może przezwyciężyć wiele przeciwności. Przekonali się o tym bohaterowie filmu Christiana Dittera. Rosie (Lily Collins) i Alex (Sam Claflin) przyjaźnili się od dzieciństwa, ale ich drogi w końcu się rozeszły. Ona zostaje w rodzinnym mieście, a on wyjeżdża za pracą tysiące kilometrów dalej. Mimo to próbują utrzymywać ze sobą kontakt, ignorując to, co do siebie czują.

8. Earl, ja i umierająca dziewczyna (2015)

Nieufny i wycofany Greg (Thomas Mann) jest samotnikiem, który świadomie pracował na swoją niewidzialność. Jego jedynym kolegą jest Earl (RJ Cyler). Gdy u ich szkolnej znajomej zdiagnozowano nowotwór, chłopcy zaczynają dotrzymywać jej towarzystwa. Rachel (Olivia Cooke) chce w pełni przeżyć swoje ostatnie dni i na szczęście pomaga jej w tym dwóch wspaniałych przyjaciół. Ekranizacja powieści Jesse Andrewsa w reżyserii Alfonso Gomez-Rejona.

7. Nie jesteś sobą (2014)

Niezapomniana życiowa lekcja w filmowym obrazie George’a C. Wolfe’a. Kate (Hilary Swank) bardzo cierpi z powodu choroby, ale ani opiekuńczy mąż Evan (Josh Duhamel), ani kolejna z wielu opiekunek nie są w stanie poprawić jej nastroju. Do czasu, gdy w jej życiu pojawia się nowa pomoc – Bec (Emmy Rossum). Młoda, nieodpowiedzialna i pyskata dziewczyna zupełnie nie przypada do gustu Kate. Po trudnych początkach, między kobietami rodzi się niespodziewana przyjaźń, która obie uczy nowego podejścia do życia.

6. Moja dziewczyna (1991)

Znany całemu światu Kevin, czyli Macaulay Culkin oraz Anna Chlumsky w pięknym filmie Howarda Zieffa. Thomas i Vada mają jedenaście lat i właśnie wkraczają w okres dorastania. Spędzają ze sobą całe dnie od czasu wyjścia z kołyski. A kto, jak nie najlepszy przyjaciel, pomoże w zlikwidowaniu niechcianej macochy?

5. Stalowe magnolie (1989)

Sześć różnych kobiet i sześć życiowych sytuacji. Łączy je jedno – przyjaźń. Oazą ich historii jest salon kosmetyczny, idealny na plotki i herbatę. Co musi się stać, aby ta więź osłabła? Film Herberta Rossa pełen skrajnych emocji. Łez smutku i śmiechu, ale przede wszystkim świadomości, że zawsze jest ktoś, kto cię potrzebuje.

4. Służące (2011)

Sytuacja czarnoskórych kobiet w latach 60. XX wieku w USA nie była prosta. Młoda dziennikarka Skeeter (Emma Stone) postanawia spisać historie służących, które ciężko pracują, by spełnić wymagania swoich wyżej postawionych gospodarzy. Pomaga jej w tym m.in. Minny Jackson (Octavia Spencer nagrodzona za tę rolę Oscarem i Złotym Globem). Ich przyjaźń i wsparcie w potrzebie dosłownie zaczynają zmieniać świat… Obowiązkowa pozycja w reżyserii Tate’a Taylora.

3. Mój przyjaciel Hachiko (2009)

Kolejny przykład na to, jak niezwykła więź może łączyć człowieka i psa. Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach stworzona pod okiem Lassego Hallströma. Profesor Parker Wilson (Richard Gere) postanawia zaopiekować się szczeniakiem rasy akita. Hachiko codziennie odprowadzał swojego właściciela na pociąg i czekał na stacji, aż ten z niej wróci. Pewnego dnia opiekun jednak nie wysiadł z pociągu, a piesek czekał na niego jeszcze dziesięć lat. W Japonii Hachiko stał się symbolem wierności i przyjaźni.

2. Nietykalni (2011)

Obowiązkowa pozycja tego rankingu. Nietykalni w reżyserii Oliviera Nakache i Erica Toledano podbili ekrany na całym świecie. Driss (Omar Sy) bez żadnego doświadczenia otrzymuje pracę, której nawet nie chciał. I tak staje się opiekunem Phillipe’a (François Cluzet) – sparaliżowanego milionera. Ich przyjaźń pozytywnie wpływa na obu panów. Driss pokornieje i zaczyna zastanawiać się nad swoją przyszłością. Philippe natomiast zaczyna w pełni korzystać z życia, choć sądził, że nie jest w stanie już tego robić…

1.Zapach kobiety (1992)

Zapach kobiety Martina Bresta to historia przyjaźni dorosłego mężczyzny i nieśmiałego studenta. Charlie Simms (Chris O’Donnel) chce zasilić jakoś swój skromny budżet i zaczyna opiekę nad niewidomym weteranem wojennym. Początki były trudne, ale wkrótce Frank Slade (w tej roli nagrodzony Oscarem Al Pacino) staje się dla młodego chłopaka prawdziwym nauczycielem i przyjacielem.


Autor: Karolina Szachniewicz
Zdjęcie: YouTube