W tym roku czeka nas wiele animowanych atrakcji w kinie. Ale zanim poznamy nadchodzące nowości, sprawdźcie, czy znacie już te bajki, które skradły serca nie tylko młodszej publiczności – pisze Karolina Szchniewicz i zaprasza do trzeciej części jej autorskiego rankingu.

Filmy animowane stały się świetną rozrywką nie tylko dla dzieci, ale i dla całych rodzin. Piękne historie o sile miłości i przyjaźni, pokonywaniu przeciwności i dążeniu do spełnienia marzeń w (dosłownie) bajkowym wydaniu. Rok 2019 szykuje wiele kinowych niespodzianek, ale najpierw przestawiamy ranking TOP10 w kategorii BAJKI. A wiele z tych propozycji nie jest tak oczywistych, jak może się wydawać.


10. Mustang z Dzikiej Doliny (2002)

Cudowna historia o wolności. I to zwierzęcia, nie człowieka. To opowieść z głębi serca konia. Mustang, wychowujący się ze swoim stadem w pięknej dolinie, cieszył się wolnością. Niestety, przysłowiowe światełko w ciemności, nie zawsze ma pozytywne znaczenie. Dla Mustanga okazało się pułapką w postaci ludzi, którzy porwali go i uwięzili. Czy rumakowi uda się wydostać się z niewoli?

Element, który odróżnia ten film animowany od wielu innych, jest istotny: zwierzęta nie mówią tutaj ludzkim głosem (słyszalne są jedynie ich myśli z offu). Pozwala to na interpretację tej bajki, która jest o wiele bardziej dojrzała niż większość propozycji dla najmłodszych. Dodatkowo, wyjątkowa technika stworzenia Mustanga z Dzikiej Doliny sprawiła, że obrazki są piękne, a morał wychodzący z tej historii widoczny, acz dyskretny. Nominowany do Oscara i Złotego Globu.


9. Krowy na wypasie (2006)

Dla wielu z Was z pewnością ta pozycja wydaje się nieoczywista, a często pewnie nawet nieznana. Krowy na wypasie (ang. Barnyard) to zabawna, momentami nawet głupkowata historia zwierząt (tym razem przemawiających ludzkim głosem) żyjących na farmie. Beztroska krowa Otis nie przejmuje się konsekwencjami takiego życia, co bardzo przeszkadza jego ojcu – dowódcy reszty mieszkańców zagrody. Do imprez Otis namawia także swoich przyjaciół, co naraża ich na zdemaskowanie przed ludźmi. Między zabawą, a żartami rozbawiającymi do łez, znajdziemy też morał. Wszyscy musimy kiedyś dorosnąć, co wcale nie musi być nudne.


8. Rodzinka Robinsonów (2007)

Zmienienie klasycznej animacji Disneya zgromadziło, w przypadku Rodzinki Robinsonów, falę pozytywnych i negatywnych komentarzy. Ja jednak jestem zwolenniczką opowieści o tej kosmicznej rodzince, szczególnie o małym geniuszu Leonie, razem z którym (dosłownie) będziemy podróżować w czasie i poznawać jego historię. Czy to nie brzmi jak przygoda? Mimo że dialogi czasem nie są zbyt błyskotliwe, to bohaterowie budzą sympatię widzów. Nie wygląda też jak inne bajki Disneya w ich wcześniej znanej i uwielbianej wersji, na czym traci, ale zdecydowanie łapie za serce.


7. Toy Story (1995)

Przekaz – Ty druha we mnie masz, wciąż wyraża więcej niż tysiąc słów, chociaż minęło już tyle lat. Trzy nominacje i jeden wygrany Oscar za efekty specjalne. Toy Story w reżyserii Johna Lassetera to wzorcowa opowieść o sile przyjaźni. I o tym, jak wiele znaczy dla młodego człowieka ukochany gadżet, symbol udanego dzieciństwa. Ten film animowany przetarł szlaki dla innych produkcji i stał się legendą. Bohaterami ludzkich problemów są zabawki, wśród których raczej brakuje tych złych. Sid to oczywiście wyjątek! Obowiązkowa pozycja na bajkowej liście. I jej kontynuacje też.


6. Jak wytresować smoka (2010)

Mówią, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Albo smok czy wiking. I jedno, i drugie, znane w historii z brutalności, tutaj zmieniają się w pełną ciepła opowieść dla całej rodziny. Młody Czkawka w niczym nie przypomina swojego ojca – wodza wioski. Chudy, nieśmiały, psuja. Czy to opis prawdziwego Wikinga? Chyba tak, skoro udaje u się okiełznać Nocną Furię – najbardziej niebezpiecznego smoka. I to wcale nie za pomocą siły. Jak się okazało, serce chłopca jest warte o wiele więcej. Wrażliwość i niesamowity instynkt Czkawki stanowią postawę dla tego prostego, a jednak niewątpliwie istotnego morału bajki. A fantazyjnie wymyślone smoki tworzą z nim jeszcze lepszy efekt. Potwierdzają to oscarowe nominacje.


5. Kraina Lodu (2013)

Film, który podbił cały świat. Nie tylko kinowe ekrany, ale także zabawki, gadżety i ubrania dla najmłodszych. No i serca rodziców zachwyconych disneyowską opowieścią o dwóch siostrach. Dziewczynki chcące być jak Anna i Elsa – nieustraszone księżniczki. Chłopcy uwielbiający dzielnego Kristoffa i uroczego bałwanka Olafa. Każda z postaci w tej bajce wnosi do niej istotny przekaz. Oprócz rodziny i przyjaźni (bo dla niektórych warto się roztopić), liczy się też walka o siebie i innych. A miłość i prawda są w stanie roztopić nawet największe lodowce. Przepiękna animacja i efekty specjalne, ale przede wszystkim magia i ciepło lodowej krainy z piosenką Let it Go na czele. W pełni zasłużone dwie wygrane Akademii.


4. Vaiana: Skarb oceanu (2016)

Vaiana to polinezyjska księżniczka w niczym nieprzypominająca tych z dawnych lat. To nie ją trzeba ratować, tylko właśnie ona musi ocalić świat. Spełnia także swoje marzenie o wielkiej podróży. Czoła zagadkom oceanu stawia razem z półbogiem Mauim. Ich ciekawy duet owocuje w kłótnie, zabawne dialogi i przepiękną muzykę. Docenioną oscarową nominacją, zresztą tak jak i sama bajka.


3. Potwory i spółka (2001)

Świetna rozrywka wykraczająca poza to, co wszystkim wydaje się oczywiste. Żyjące w mieście Monstropolis potwory wcale nie są straszne. Oczywiście muszą to udawać, bo energia w ich domach zasilana jest z krzyków dzieci, które w ramach pracy straszą co noc. Wszystko zmienia się, gdy straszaki Mike i Sully poznają małą Boo, której śmiech rozjaśnia więcej niż najgłośniejszy krzyk… Oryginalny scenariusz i świetne wykonanie, a w przekazie tej bajki także dorośli widzowie znajdą coś dla siebie.


2. Zwierzogród (2016)

Jedna z najciekawszy oskarowych wygranych w kategorii Najlepszy długometrażowy film animowany. Po obejrzeniu tej bajki okazuje się, że nawet lis i zajączek mogą być najlepszymi przyjaciółmi. Szczególnie, jeśli złączą swoje siły w odkryciu tajemnicy rodem z Ojca Chrzestnego. Zwierzogród (ang. Zootopia) łączy w sobie nie tylko wiele motywów z filmowych klasyków, ale również cudowną szatę graficzną i niezwykłą dojrzałość poruszanych tematów. Całe zoo i całe przekrój społeczeństwa w jednym.


1. Król Lew (1994)

Dwa Oscary dla największego animowanego klasyka na świecie. Bajki tak kultowej i nieśmiertelnej, że chociaż wybór ten nie jest żadnym zaskoczeniem, musiała ona znaleźć się na górze tej listy. Mały Simba po śmierci ojca musi sobie poradzić ze smutkiem, gniewem i widmem ciążącej nad nim odpowiedzialności. W walce ze złym stryjem pomóc mogą tylko Timon i Pumba. Hakuna Matata, prawda? Magia i historia, w której każdy bohater ma swoją rolę. I spełnia ją bezbłędnie. Wśród mądrych dialogów i czarującej muzyki Hansa Zimmera znajdzie się też miejsce na łzy śmiechu i wzruszenia. Ponadczasowość w najlepszym możliwym wydaniu.


Autor: Karolina Szachniewicz
Zdjęcie: YouTube