Jak często rozpamiętujecie przeszłość i zastanawiacie się, co przyniesie przyszłość? Jak będzie wyglądało nasze życie i jakie realne skutki postępu technologicznego możemy dostrzec już dzisiaj? Takie rozważania stały się inspiracją dla wielu filmowych obrazów. Dzisiejszy ranking o przyszłości i technologii przygotowała Karolina Szachniewicz.

Zawsze uważałem, że teraźniejszość i przyszłość są ważniejsze od przeszłości. Słowa Dalajlamy XIV uświadamiają, ile tak naprawdę człowiek poświęca czasu na rozmyślania o tym, co było, nie doceniając chwili obecnej i bagatelizując następne. Ale co czeka nas w przyszłości? Świat złożony z żyjących w symbiozie ludzi i robotów? A może w końcu nadejdzie moment latających samochodów i komputerowej inteligencji? Od lat wielu reżyserzy i scenarzyści karmią widzów coraz to nowszymi pomysłami na kinowe wyobrażenia jutra. Poniższe subiektywne TOP 10 filmów o przyszłości skupi się na człowieku i postępie technologicznym.

10. Prometeusz (2012)

Odległe zakątki wszechświata oczami ojca chrzestnego sci-fiRidleya Scotta. Spowinowacony z serią Obcy, Prometeusz to walka o przetrwanie połączona z horrorem. Kto stworzył ludzkość? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie, grupa naukowców stawia na szali nie tylko swoje życie, ale i życie całego gatunku ludzkiego. W połączeniu z zaawansowaną technologią, np. androidem ósmej generacji Davidem (w tej roli Michael Fassbender) i zapierającymi dech w piersiach zdjęciami Dariusza Wolskiego, powstał film o niepokojącej wizji przyszłości.

9. Powrót do przyszłości II (1989)

Klasyk produkcji science fiction lat 80. Robert Zemeckis przenosi swoich widzów do odległej (wtedy) przyszłości. Rok 2015 jest już za nami, ale wtedy rysował się w kolorowych barwach futurystycznych nowinek i nieznanych technologii. I chociaż przepowiednie się nie spełniły, reżyser nakarmił publiczność bezapelacyjnie niepowtarzalnymi przygodami Doktora Browna (Christopher Lloyd) i Marty’ego (Michael J. Fox).

8. Ona (2013)

Scenariusz i reżyseria Spike’a Jonze’a to przykład na to, jak bardzo technologia manipuluje człowiekiem. Ona to historia miłosna jakich mało. Pisarz – Theodore (Joaquin Phoenix), postanawia zakończyć samotne życie i kupuje system operacyjny, który powinien zaspokoić wszystkie jego potrzeby. Ów program – Samantha (Scarlett Johansson), wyposażony w sztuczną inteligencję, szybko staje się dla Theodore’a czymś więcej niż tylko rozrywką… Film staje się uświadomieniem, jak wielki wpływ mają na nas najnowsze techniczne rozwiązania w nienachalnym wydaniu.

7. Wall -E (2008)

Niesamowita i mądra animacja, w której przyszłość nie jest namalowana kolorowymi barwami. Ziemia jest zaśmiecona i zanieczyszczona, dlatego ludzkość zmuszona zostaje do życia w specjalnie przystosowanych statkach kosmicznych. Uprzątnięciem planety zajmuje się Wall – E – uroczy i samotny w swej pracy robot. Dosłownie wszystko się zmienia, gdy z nieba przylatuje Eve, która szuka oznak życia na zniszczonym globie. Czy jest jeszcze szansa, aby uratować Ziemię?

6. Lobster (2015)

Film Yorgosa Lanthimosa po raz kolejny zaskakuje oryginalnością i niespodziewanymi rozwiązaniami. W tym całym ekscentrycznym klimacie Lobster jednocześnie pokazuje nieciekawą i przygnębiającą wizję przyszłości człowieka, którą przełamuje absurdalnym poczuciem humoru. Samotność jest karą, o czym przekonał się na własnej skórze David (Colin Farrell). Jeśli nie znajdzie miłości w 45 dni, zostaniesz zamieniony w wybrane przez siebie zwierzę. Czy ma szansę na szczęście?

5. Zakochany bez pamięci (2004)

Czasami lepiej jest wymazać wspomnienia po nieudanej miłości. Do tego wniosku dochodzą Joel (Jim Carrey) i Clementine (Kate Winslet). Większość akcji filmu dzieje się w umyśle mężczyzny, a badaniem aktywności jego mózgu zajmuje się lekarz zatrudniony przez firmę Lacuna Inc. Podczas całej operacji Joel uświadamia sobie, że wciąż kocha byłą dziewczynę, a żadna technologia nie jest w stanie uśmierzyć jego bólu.

4. Matrix (1999)

Wirtualna symulacja czy dystopijna przyszłość? Neo (Keanu Reeves), haker komputerowy, dowiaduje się, że świat w którym żyje to tylko fikcja wygenerowana przez czujące roboty. Czym jest Matrix i jaką rolę pełni w nim Neo? Ponadczasowy obraz w reżyserii rodzeństwa Wachowskich.

3. Mad Max: Na drodze gniewu (2015)

Seria filmów o Mad Maxie stworzona przez George’a Millera to jedyna w swoim rodzaju wizja przyszłości. W każdym człowieku czają się zwierzęce instynkty, nawet w alternatywnej rzeczywistości pustynnych krajobrazów. Adrenalina i postapokaliptyczny obraz zapewniły filmowi aż sześć oscarowych statuetek.

2. 12 małp (1995)

Nawet w dalekiej przyszłości ludzkość może zostać zniszczona przez epidemię. Dlatego, z roku 2035, James Cole (Bruce Willis) zostaje wysłany w przeszłość, by spróbować zapobiec tej tragedii. Czy tam dostanie odpowiedzi na wszystkie pytania, które doprowadzą do uratowania planety i skrócenia jego więziennej odsiadki? Oszołamiający i oryginalny film w reżyserii Terry’ego Gilliama.

1. Łowca androidów (1982)

Wielki klasyk w swojej kategorii. Chociaż dla nas rok 2019 jest już teraźniejszością, w obrazie Ridleya Scotta to daleka, jak na tamte czasy, rzeczywistość. Rick Deckard (Harrison Ford) zajmuje się eliminowaniem replikantów – stworzonych za pomocą biotechnologii istot służących do wypełniania niebezpiecznych misji. Ich zdolność do kamuflażu utrudnia to zadanie, a na jednej z pozaziemskich kolonii rozpoczął się bunt maszyn, który może prowadzić do zagłady… Odrealniony świat na stałe wpisany w ramy legendarnego.


Autor: Karolina Szachniewicz
Zdjęcia: YouTube