Niektórzy z nas zmagają się w życiu z problemami, które utrudniają właściwe funkcjonowanie. Niepełnosprawność fizyczna i umysłowa stała się inspiracją  dla wielu pouczających i wartościowych filmów. To właśnie jest temat przewodni dzisiejszego TOP10 stworzonego przez Karolinę Szachniewicz.

Choroba często jest niełatwą i niewdzięczną lekcją życia. Według odgórnie przyjętych stereotypów musi utrudniać codzienne funkcjonowanie, wykluczać ze społeczeństwa. Jednak w wielu przypadkach niepełnosprawność – zarówno fizyczna, jak i umysłowa jest sprawdzianem wytrzymałości odsłaniającym pozytywne aspekty egzystencji. Siłę, kreatywność, samodzielność czy wyjątkowość. Obchodzony wczoraj (8 września) Światowy Dzień Fizjoterapii, zainspirował mnie do stworzenia subiektywnego zestawienia najlepszych kinowych obrazów, w których osoby dotknięte takimi problemami stały się głównymi bohaterami. Walcząc o lepsze jutro.

10. Zanim się pojawiłeś (2016)

Na początek słodko – gorzka historia pod hasłem: przeciwieństwa się przyciągają. Lou Clark (Emilia Clark) to uroczo nieodpowiedzialna dziewczyna z małego miasteczka o charakterze równie kolorowym jak jej garderoba. Dorosłość i odpowiedzialność uderza ją, gdy staje się opiekunką bogatego i aroganckiego Willa Traynora (Sam Clafin). Mężczyzna, niegdyś korzystający z życia padł ofiarą niefortunnego wypadku i od tamtego czasu, przykuty do wózka inwalidzkiego, znienawidził wszystko i wszystkich. Czy szalonej Lou uda się odwieźć go od śmiertelnej wizji przyszłości? Film Thei Sharrock na podstawie bestsellerowej powieści Jojo Moyes.

9. Dzieci gorszego Boga (1986)

Nagrodzona Oscarem za tę rolę Marlee Matlin wcieliła się w Sarah Norman, uczennicę szkoły dla niesłyszących. Świadomie, ale i nieszczęśliwie pogodzona ze swoją chorobą odmawia nauki mowy i czytania z ruchu warg. Jej bunt przerywa pojawienie się nowego nauczyciela – Jamesa Leedsa (William Hurts), który, pomimo nastawienia dziewczyny, nie przestaje w nią wierzyć. Niedługo zmienia się jej podejście do belfra, a co za tym idzie, całe jej dotychczasowe życie.

8. Motyl i skafander (2007)

Życie często pisze niewyobrażane scenariusze. W jednej sekundzie można wiele stracić, o czym przekonał się bohater opartego na faktach filmu Juliana Schnabela. Redaktor francuskiego Elle – Jean-Dominique Bauby (Mathieu Amalric) doznał udaru mózgu, czego skutkiem stał się całkowity paraliż. Ciało stało się więzieniem jego umysłu. Niepełnosprawność skłoniła go jednak do opisania swoich wspomnień. Jak? Wystarczy mrugnąć…

7. Moja lewa stopa (1989)

Kolejna historia, która wydarzyła się naprawdę. Tym razem na wielkim ekranie zostały przedstawione losy Christy’ego Browna (Daniel Day-Lewis) – irlandzkiego artysty. Zmagający się z ciężkim przypadkiem porażenia mózgowego, mężczyzna maluje swoje obrazy używając lewej stopy, jedynej w pełni sprawnej części ciała. Dwa wygrane Oscary dla filmu Jima Sheridana.

6. Jak zostać królem (2010)

Niepełnosprawność w nieco innym wydaniu. Końcówka lat 30. Brytyjski monarcha, król Jerzy VI (Colin Firth), oprócz nagłego objęcia tronu, ma jeszcze jeden problem. Zdobycie szacunku poddanych i właściwe wypełnianie nowych obowiązków uniemożliwia mu…jąkanie się. Podejmuje więc lekcje u specjalisty od dykcji – Lionela Logue’a (Geoffrey Rush), który stosuje dosyć niekonwencjonalne metody leczenia jego przypadłości. Cztery oscarowe statuetki są potwierdzeniem, że ten film to nie tylko niesamowita obsada i realizacja, ale także trafny morał i zaskakujący humor.

5. Tańcząc w ciemnościach (2000)

Kończący trylogię Złotego Serca, obraz stworzony przez Larsa von Triera. Tańcząc w ciemnościach opisuje siłę i upór mierzącej się z utratą wzroku Bjork (Selma Jezkova). Kobieta, aby zarobić na operację swojego niewidomego synka, rzuca wszystko i wyrusza do USA. Ciężką pracą oszczędza każdy grosz. Jednak nawet w momencie, gdy w końcu dopada ją ciemność, zdeterminowana matka nie poddaje się i trafia do świata własnej wyobraźni, walcząc o coś cenniejszego. O życie.

4. Człowiek słoń (1980)

Anthony Hopkins i John Hurt w dramacie biograficznym Davida Lyncha. Niepełnosprawność przyjmuje tutaj postać tytułowego Człowieka Słonia, który w czasach wiktoriańskiej Anglii był niczym innym jak cyrkowym wybrykiem natury. W trakcie wystawiania go na pokaz, do jarmarcznej budy przybywa doktor Frederick Treves. Wypożycza on chorego, aby zbadać jego niespotykaną deformację. Okazuje się, że przerażające ciało kryje w sobie człowieka, mającego do zaoferowania więcej niż ktokolwiek mógłby przypuszczać.

3. Przerwana lekcja muzyki (1999)

Niepełnosprawność to nie tylko fizyczne schorzenie. Są nią również problemy umysłowe. Nadmierna wrażliwość prowadzi 17-letnią Susannę Kaysen (Winona Ryder) do szpitala psychiatrycznego. Oddział dla nastolatek staje się dla niej zupełnie innym światem. Tam poznaje Lisę Rowe (tutaj nagrodzona Oscarem za tę rolę Angelina Jolie), socjopatkę, której przyjaźń zmienia życie obu dziewcząt.

2. Co gryzie Gilberta Grape’a (1993)

Filmowy klasyk w reżyserii Lassego Hallstroma. Gilbert Grape (Johnny Depp) wiedzie pozorne spokojne życie – małe miasteczko, nudna rodzina. W wolnym czasie opiekuje się swoim umysłowo niesprawnym bratem Arnim (Leonardo di Caprio). Zamknięty w spirali rutyny, nie wierzy, że jego życie może zmienić się na lepsze. I wtedy do sennej Endory przypadkowo trafia Becky (Juliette Lewis)

1. Rain Man (1988)

Każdy skrywa jakiś sekret. Po śmierci nieobecnego w jego życiu ojca, Charlie Babbitt (Tom Cruise) dowiaduje się, że ma starszego brata. Raymond (Dustin Hoffman) choruje na autyzm i przebywa w domu opieki. Mimo niepełnosprawności, okazuje się być matematycznym geniuszem. Charlie postanawia poznać brata, wykrada go więc z ośrodka i wspólnie udają się w podróż, chcąc nawiązać rodzinną więź. Cztery Oscary dla wspaniałego filmu Barry’ego Levinsona.


Autor: Karolina Szachniewicz
Zdjęcia: YouTube