Jak Yin i Yang. Jak dwie połówki jednego jabłka. Ale jak tak naprawdę wygląda małżeństwo oczami filmu? W dzisiejszym zestawieniu skupimy się na filmowych parach, dla których wspólna droga jest nie tylko szczęściem, ale i walką. Ranking przygotowała Karolina Szachniewicz. 

Mówiąc o małżeństwie, każdy z nas ma w głowie obraz wielkiej, romantycznej miłości. Zrozumienie, cierpliwość, w zdrowiu i w chorobie. Czasem rodzi się ono zupełnie przypadkowo, niczym przysłowiowy grom z jasnego nieba. Bywa, że staje się wynikiem długoletniej przyjaźni lub, jak bywa w społeczeństwach tradycyjnych, np. w Indiach, jest aranżowane. Każde jednak przeżywa wzloty i upadki. Zawirowania i nieprawdopodobne, godne ukazania na filmowym ekranie. To właśnie temat poniższego rankingu: małżeństwo, zarówno w swojej kolorowej, jak i mroczniejszej odsłonie.

10. Mr. & Mrs. Smith (2005)

Na początek pozycja z ulubioną (byłą już) hollywoodzką parą. Klasyka swojego gatunku, czyli Pan i Pani Smith w reżyserii Douga Limana. John (Brad Pitt) i Jane (Angelina Jolie) to pozornie normalne, pięknie wyglądające małżeństwo, które wiedzie spokojne życie na nowojorskich przedmieściach. Dlaczego pozornie? Małżeństwo Smith szybko okazuje się parą płatnych zabójców, co skutecznie starają się przed sobą ukryć. Ich praca, ale również małżeństwo może zostać wystawione na poważną próbę, kiedy dostają zlecenie, aby zabić siebie nawzajem…

9. Drobne cwaniaczki (2000)

Woody Allen słynie z humoru i trafnych spostrzeżeń. Nie zabrakło tego również w Drobnych cwaniaczkach z nim i Tracey Ullman w rolach głównych. Znacie powiedzenie: dać komuś palec, weźmie całą rękę? Tutaj ręką okazuje się wielka fortuna, o której marzy niegroźny złodziejaszek Ray. Jak więc zamierza ją zdobyć? Zupełnie „przypadkiem”, razem ze swoją żoną Francis otwierają małą cukiernię w pobliżu banku. W czasie, kiedy pani jego serca zajmuje się wypiekami, on wraz z grupą pomocników pracuje w piwnicy nad podkopem. Już niebawem od pieniędzy dzielą go centymetry, ale co stanie mu na drodze?

8. Anna Karenina (2012)

Ekranizacja powieści Lwa Tołstoja w wykonaniu Joe Wrighta. Chociaż ta ponadczasowa love story mówi o tragicznej miłości Aleksego Wrońskiego (Aaron Taylor – Johnson) i Anny Kareniny (Keira Knightley), w tej opowieści nie mogło zabraknąć miejsca dla jej męża. Lub właśnie zabrakło go w obliczu tego wielkiego uczucia. Początkowo kobieta walczy sama ze sobą, próbując pozostać wierną oddanemu małżonkowi Aleksiejowi (Jude Law), ale z czasem jej uzależnienie od Aleksego przeradza się w tragedię… Jak to mówią: troje to już tłum.

7. Boso w parku (1967)

Wariacja na temat klasycznej komedii romantycznej w wykonaniu mistrza humoru Neila Simona. Młode małżeństwo – Paul (Robert Redford) i Corie (Jane Fonda) Bratterowie, przenoszą się do nowego mieszkania pełni nadziei na wspólną przyszłość. Jednak związek młodego, konserwatywnego prawnika i jego lubiącej zabawę żony, szybko zostaje wystawiony na próbę. Czy wytrzyma wścibską teściową i flirt starszego sąsiada? Duża dawka humoru i wspaniałe kreacje aktorskie.

6. Blue Valentine (2010)

Pewnych rzeczy nie da się naprawić lub uratować. Cindy i Dean są na skraju rozpadu małżeństwa, którego owocem jest kilkuletnia córeczka. Zarówno dla siebie, jak i dla niej próbują walczyć o lepsze jutro i wskrzesić uczucie, jakie dzielili przez laty. Postanawiają przypomnieć sobie każdy powód ich szalonej, młodzieńczej miłości, licząc że odtworzenie przeszłości uratuje ich rodzinę i przywróci intymność. Film Dereka Cianfrance z Michelle Williams i Ryanem Goslingiem w rolach głównych.

5. Candy (2006)

Między studentką sztuki a młodym poetą rodzi się płomienne uczucie. Historia podzielona na trzy tory ukazuje, jak naprawdę wygląda miłość, w każdej, nawet najciemniejszej odsłonie. Obraz filmowy stworzony przez Neila Armfielda na podstawie noweli Luke’a Daviesa. W role głównych bohaterów wcielili się Heath LedgerAbbie Cornish.

4. Żona (2017)

Nagrodzony Złotym Globem dramat Bjorna Runge’a. Zgodnie z przysłowiem: przeciwieństwa się przyciągają, małżeństwo Joan i Joe Castlemanów (Glenn Close i Jonathan Pryce) może poszczycić się czterdziestoletnim stażem. Ona – spokojna, elegancka i skromna. On – szalony, niechlujny i sławny amerykański powieściopisarz. Duet idealny, który uzupełniał się przez niemal pół wieku. Jednak kiedy ruszają w podróż po odbiór Literackiej Nagrody Nobla, mają czas, aby spojrzeć w przeszłość i zastanowić się nad ostatnimi czterema dekadami swojego życia.

3. Droga do szczęścia (2008)

Duet znany głównie z Titanica, pojawił się także w melodramacie Sama Mendesa. Leonardo di Caprio i Kate Winslet jako Frank i April Wheelerowie żyją wraz z dziećmi na przedmieściach Connecticut. Marazm i rutyna codziennego życia lat 50. sprawiły, że oboje czują się sfrustrowani i nieszczęśliwi. Otoczeni przeciętnością nudnej biurowej pracy i życia kury domowej, postanawiają przenieść się do Europy i zacząć wszystko od nowa. Ich plany zasnuwa jednak pasmo nieszczęść, które bezpowrotnie może zniszczyć ich małżeństwo.

2. Głową w mur (2004)

Wielokrotnie nagradzana pozycja w reżyserii Fatiha Akina. Ten turecko-niemiecki dramat opowiada historię dwójki osób pragnących uciec od swojego życia poprzez samobójstwo. Oboje uratowano, on uciekł w alkohol i narkotyki, ona przyniosła wstyd swojej konserwatywnej muzułmańskiej rodzinie. Jedynym sposobem na powrócenie w jej łaski jest małżeństwo. Sibel (Sibel Kekilli) prosi więc Cahita (Birol Unel), aby został jej fikcyjnym mężem, tylko na papierze. Każde z nich ma tak naprawdę wieść zupełnie osobne życie. Jednak między nimi rodzi się uczucie, które może doprowadzić do prawdziwego nieszczęścia.

1. Plac Zbawiciela (2006)

Mocna i niełatwa historia oczami małżeństwa reżyserów Krzysztofa i Joanny KosKrauze. Plac Zbawiciela to oparty na faktach dramat małżeństwa borykającego się z poważnymi problemami finansowymi. Obiecujący start w mieszkaniu, na które przeznaczyli oszczędności życia, zmienia się niebawem w horror. Beata (Jowita Budnik) i Bartek (Arkadiusz Janiczek) wraz z dwójką dzieci rezygnują z wygód życia doczesnego i samodzielności, wprowadzając się chwilowo do matki mężczyzny. Nadzieja na lepsze jutro zostaje brutalnie przerwana, kiedy tracą nowe mieszkanie. Wielokrotnie doceniona w filmowym świecie historia rodzinnej katastrofy, pełnej bólu i autentyczności.


Autor: Karolina Szachniewicz
Zdjęcia: YouTube