Samochód z pewnością zrewolucjonizował świat. Jak wyglądałoby bez niego teraz życie milionów ludzi? A jak nasza planeta? To właśnie pojazdy są tematem dzisiejszego filmowego rankingu przygotowanego przez Karolinę Szachniewicz.

Jeden z najważniejszych wynalazków w historii. Ułatwia życie wielu ludziom, umożliwia wygodne podróżowanie. Samochód. Może być nie tylko funkcjonalny, ale i miły dla oka, przez co fanatyków czterech kółek nie brakuje. Konstruktorem pierwszego automobilu był Karl Benz, który w 1896 roku opatentował trójkołowy pojazd z silnikiem benzynowym. Ponad sto lat później po globie jeździ już miliard samochodów. Za sprawą korków rośnie emisja spalin. Doprowadziło to oczywiście do zanieczyszczeń powierza na ogromną skalę. Z tego powodu, niemal dwadzieścia lat temu, Komisja Europejska zainicjowała Dzień Bez Samochodu. W tym roku obchodzony był 22 września, uprawniając do bezpłatnego poruszania się komunikacją miejską. Z tej okazji spacer lub rowerowa wycieczka to z pewnością bardziej ekologiczna alternatywa, a dla bardziej leniwych powstało subiektywne zestawienie najlepszych filmów z pojazdami i pościgami w roli głównej!

10. Need for Speed (2014)

Aaron Paul w ekranizacji kultowej gry wyreżyserowanej przez Scotta Waugha. Kierowca wyścigowy, Tobey Marshall, został podstępem wmanewrowany w przestępstwo. Po więziennej odsiadce pragnie zemścić się na swoich wrogach. Szybkie samochody, ryk silnika – to jedyna szansa, by uciec przed nagrodą wyznaczoną za jego głowę…

9. Szybki jak błyskawica (1990)

Pasja czasem niestety nie dorównuje doświadczeniu. Przekonał się o tym młody kierowca wyścigowy Cole Trickle (Tom Cruise). Podczas jazdy w zawodach NASCAR, rywalizuje ze starszym i uwielbianym Rowdym Burnsem (Michael Rooker). Obaj mężczyźni ulegają wypadkowi i trafiają do szpitala. Kiedy gwiazdor dowiaduje się, że jego kariera jest skończona, postanawia pomóc młodszemu koledze w spełnieniu marzeń i osiągnięciu szczytu zawodowej kariery. Film Tony’ego Scotta.

8. Taxi

Seria o szalonym francuskim taksówkarzu powstała w 1998 roku i doczekała się jeszcze czterech kontynuacji. Pierwsza część w reżyserii Gerarda Piresa zdobyła dwie nagrody Cezara i serca widzów na całym świecie. Taksówka – niby zwykły samochód, ale nie w Marsylii. Właśnie tam mistrz kierownicy Daniel Morales (Samy Naceri) i wyjątkowo pechowy funkcjonariusz policji Émilien Coutant-Kerbalec (Friederic Diefenthal) łączą siły, aby złapać niemiecki gang okradających banki Mercedesów. Między mężczyznami rodzi się nić porozumienia i przyjaźń, która przetrwa jeszcze długie lata.

7. Drive (2011)

Ryan Gosling i Carey Mulligan w filmie akcji. Obsypany nagrodami, funduje publiczności emocje godne dźwięku najlepszego silnika. W dzień kaskader, w nocy bezimienny kierowca gangsterów. Kiedy jednak w długi wpada Irene – jego sąsiadka, Driver postanawia jej pomóc. Zakochuje się po uszy, co prowadzi do problemów znacznie większych niż zaległe pieniądze.

6. Baby Driver (2017)

Samochód i muzyka. To dwa najmocniejsze elementy filmu Edgara Wrighta. Baby (w tej roli Ansel Elgort) to utalentowany kierowca, którego przez życie zamiast słów prowadzą dźwięki. Zarabia udziałem w napadach, ale w momencie, gdy poznaje Deborę (Lily James) – dziewczynę ze swych snów, próbuje zerwać z kryminalną przeszłością. Uniemożliwia mu to szef mafii (Kevin Spacey), zmuszając go do udziału w skoku z góry skazanym na porażkę.

5. Mistrz kierownicy ucieka (1977)

Może nie najlepsza, ale osobiście moja ulubiona pozycja w tym rankingu. Pełen humoru, pościgów i wspaniałej gry aktorskiej Burta Reynoldsa film w reżyserii Hala Needhama. Bandyta i jego wspólnik mają niewiele czasu, aby między stanami przemycić alkoholowy ładunek. Akcja, na początku sprawna, komplikuje się, gdy wąsacz postanawia zatrzymać samochód dla uciekającej panny młodej – Carrie (Sully Field). W pościg za niedoszłą synową rusza szeryf T. Justice (Jackie Gleason). Okazuje się, że Bandyta również jest na jego liście…

4. Auta (2006)

Propozycja idealna dla najmłodszych, ale świetnie wpisująca się w tematykę rankingu o pojazdach. Co bowiem może być trafniejszego niż gadające auta? Zygzak McQeen to samochód wyścigowy obdarzony wyjątkowym talentem. W drodze na ważny konkurs trafia do małego miasteczka, gdzie (o dziwo!) nikt go nie zna. Tam musi nauczyć się, że w życiu liczy się coś więcej niż sława i kariera. Pomagają mu w tym tajemniczy szeryf Hudson, zardzewiały Złomek i wspaniała Porshe o imieniu Sally.

3. Transporter (2002)

Klasyka gatunku akcji w wykonaniu Coreya Yuena i Louisa Leterriera. Były komandos Frank Martin (Jason Statham) jest najlepszy w swoim nowym fachu – przewozi towary z miejsca na miejsce. Rzetelnie, bez zbędnych pytań i nazwisk. Jego zasady komplikują się podczas kolejnego transportu, przez co wplątuje się w wielką intrygę handlarzy narkotyków. Emocje, napięcie i ciągłe pościgi gwarantowane!

2. 60 sekund (2000)

Kradzież samochodów była kiedyś jego przepisem na życie. Memphis Raines (Nicolas Cage) porzucił w końcu ten zawód, ale w jego ślady poszedł brat. Aby ratować go przed mafijnymi porachunkami, były złodziej ma tylko 72 godziny na dostarczenie w określone miejsce aż pięćdziesięciu samochodów. Czy Rainesowi i jego przyjaciołom uda się wygrać wyścig z czasem?

1. Szybcy i wściekli

Pozycja obowiązkowa w tym zestawieniu, więc nikogo nie zdziwi fakt, że to właśnie Szybcy i wściekli znaleźli się na jego szczycie. Klasyka kina akcji w najlepszym samochodowym wydaniu. Szybko, często nielegalnie i z pewnością niebezpiecznie. Cała seria rozpoczęta przez Roba Cohena od pierwszej części skazana była na sukces. Role Vina Diesela i Paula Walkera zapadają w pamięć równie mocno, jak ta opowiadana od 2001 roku historia.


Autor: Karolina Szachniewicz
Zdjęcie: YouTube