Zamiast komedii romantycznych i domowego spa – sześciopak i… No właśnie, jakie filmy idealnie nadają się na męski wieczór? Ranking pełen propozycji przygotowała Karolina Szachniewicz.

Zgodnie z piosenką Jamesa Browna: It’s a Man’s Man’s World… Dzisiaj obchodzimy Dzień Chłopaka i chociaż nie jest on tak popularny jak święto kobiet, nie wolno zapomnieć o panach! W każdym wieku. To właśnie oni są inspiracją dla dzisiejszego filmowego zestawienia. Co najbardziej lubią oglądać, kiedy umawiają się z kolegami na piwo i pizzę? A może też godzinami zastanawiają się co wybrać? Postanowiliśmy ułatwić Wam zadanie i zaproponować 10 pozycji, które mogą sprawdzić się na męski wieczór.

10. Kac Vegas (2009)

Czy istnieje wieczór bardziej męski niż ten kawalerski. Lekka i przewidywalna komedia to świetny początek poniższego zestawienia. Tom Phillips serwuje widzom sporą dawkę śmiechu i kaca. Podczas tradycyjnej przedślubnej imprezy w Las Vegas wiele się działo. Tylko co dokładnie i gdzie się podział pan młody? Czwórka przyjaciół próbuje przypomnieć sobie minioną noc, a to co odkrywają nie mieści im się w głowach… W rolach głównych występują Bradley Cooper, Ed Helms, Justin Bartcha i Zac Galifianakis.

9. Wilk z Wall Street (2013)

Film Martina Scorsese ocieka w każdej scenie hołdem w stronę pieniądza. Oparty na prawdziwych wydarzeniach, opisuje historię Jordana Belforta (w tej roli Leonardo di Caprio nagrodzony za nią Złotym Globem). Jako król amerykańskich finansów często ulegał pokusom i unikał odpowiedzialności. Ta beztroska i pogoń za dolarem doprowadziła do nieodwracalnych pomyłek i błędów, którymi w końcu zainteresowało się FBI. Oprócz polotu, humoru i koloru, ten film oferuje prawdziwą odsłonę ludzkiego dramatu i upadku na dno.

8. Sin City – miasto grzechu (2005)

Nie każdy (także mężczyzna) musi lubić sensacje lub kino gangsterskie. Tym razem propozycja dla miłośników komiksów. Zekranizowaniem twórczości Franka Millera zajął się Robert Rodriguez, co udało mu się bezapelacyjnie. Akcja wszystkich trzech opowiadanych historii odbywa się w Mieście Grzechu. To siedlisko zła: morderstwa, prostytucja, korupcja. Całość utrzymana w mrocznym klimacie sprawia, że nie można oderwać oczu od ekranu.

7.Szklana pułapka (1988)

Mimo niezbyt trafnego tłumaczenia tytułu filmu Johna McTiernana, Szklana pułapka wydaje się idealnym tytułem na spotkanie  z kumplami. W postać policjanta Johna McClane’a wcielił się Bruce Willis. Do jednego z wieżowców w Los Angeles wdziera grupa terrorystów (dowodzona przez Hansa Grubera, w którego wcielił się genialny Alan Rickman) planująca kradzież kilku milionów dolarów z tamtejszego skarbca. W budynku znajduje się żona McClane’a. Mężczyzna chce więc zadbać o bezpieczeństwo ukochanej i w ukryciu likwiduje kolejnych przestępców.

6. Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra (2001)

Ta, jak i każda kolejna część opisująca przestępcze działania Danny’ego Oceana (George Clooney) jest świetnym pomysłem na wydłużony męski wieczór. Po wyjściu zza krat tytułowy bohater od razu planuje jednocześnie napaść trzy największe kasyna w Las Vegas. Przy tak niemożliwym zadaniu potrzebna jest mu grupa jak najlepszych fachowców. Seria w reżyserii Stevena Soderbergha.

5. Nieugięty Luke (1967)

Jeden z ponadczasowych filmów stworzony na podstawie książki o tym samym tytule. W roli głównej wspaniały Paul Newman, za reżyserię odpowiada Stuart Rosenberg. Niszczenie parkometrów było dla Luke’a symbolem walki z systemem. W ten sposób on, zasłużony bohater wojenny, trafił do więzienia. Tam nadano mu przydomek nieugięty. Zacięty w swojej walce, wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję, aby uciec na wolność. Kultowa scena z jajkami na twardo i Oscar za najlepszą rolę drugoplanową dla George’a Kennedy’ego.

4. Wściekłe psy (1992)

Nie mogło oczywiście zabraknąć jednej z perełek w wykonaniu Quentina Tarantino. Po nieudanym napadzie na bank, grupa złodziei spotyka się, aby ustalić kto powiedział policji o ich planie. Wściekłe psy nie znają swoich współpracowników, posługują się tylko pseudonimami. Wewnętrzne śledztwo skupia się głównie na ciągłej podejrzliwości i torturach złapanego stróża prawa.

3. Trainspotting (1996)

Na najlepszych kumpli zawsze można liczyć. Kolejną propozycją na męski wieczór jest Trainspotting wyreżyserowany przez Danny’ego Boyle’a. Tym razem dramat opowiadający o uzależnionym od narkotyków Marku Rentonie (Ewan McGregor). W końcu postanawia zmienić swoje życie: zrywa z nałogiem, przeprowadza do innego miasta, zakochuje. Jednak przeszłość w postaci jego starych przyjaciół wciąż za nim podąża. Czy Mark zrobi krok w tył i wróci do dawnych zwyczajów?

2. Gorączka (1995)

Al Pacino i Robert de Niro w sensacyjnym filmie Michaela Manna. Starcie gangstera i stróża prawa w najlepszym wydaniu. Neil McCauley to zawodowy przestępca, którego najnowszą zbrodnią ma być zorganizowany napad na opancerzoną furgonetkę. Jego śladem podąża policja, na czele z zasłużonym Vincentem Hanną (Al Pacino). Jednak gdy w końcu trafia na wartościowy trop, McCauley postanawia zakończyć swoją zbrodniczą działalność. Porucznik chce jednak, aby sprawiedliwości stało się zadość za wszelką cenę.

1. Chłopcy z ferajny (1990)

Na pierwszym miejscu uplasował się klasyk klasyków kina gangsterskiego w reżyserii Martina Scorsese. Mafia zawsze kojarzyła się Henry’emu (Ray Liotta) z władzą i potęgą, więc kiedy dostaje się pod skrzydła lokalnego bossa Jimmy’ego Conwaya (Robert De Niro) uważa, że szacunek i pieniądze są w zasięgu ręki. W tym samym czasie do organizacji dołącza również Tommy DeVito (Joe Pesci nagrodzony za tę rolę Oscarem). Szybko orientują się, że droga na mafijny szczyt wiąże się z przestępczością, okrucieństwem i przemocą.


Autor: Karolina Szachniewicz
Zdjęcie: YouTube