Nauczyciel. W każdym momencie edukacyjnej drogi, może pełnić trochę inną rolę. Jedno jest pewne – bez nich nauka byłaby pozbawiona sensu. O tym, jak ważni są dla uczniów, jak wiele dają i ile drzwi otwierają przed swoimi podopiecznymi, powstało wiele filmowych obrazów. Dzisiaj skupimy się na dziesięciu najlepszych. Zestawienie przygotowała Karolina Szachniewicz.

Dzień Edukacji Narodowej, potocznie Dzień Nauczyciela, w naszym kraju obchodzony jest od 1982 roku. Został ustanowiony jako podziękowanie dla polskiej oświaty, a przede wszystkim jej najważniejszej części – nauczycieli. Święto obchodzone jest w wielu miejscach na świecie, ale u nas to właśnie 14 października jest dniem, kiedy my możemy podziękować im za cały trud włożony w naszą edukację. Wychowawcy młodszych klas, akademiccy profesorowie czy wykładowcy – słowa i czyny każdego z nich mogą bardzo pomóc, wskazać drogę lub poszerzyć horyzonty. Kinematografia oferuje wiele pięknych historii, w których nauczyciel nie tylko uczy, ale jest też superbohaterem dla swoich podopiecznych.

10. Ostatnie wyzwanie (2005)

Film inspirowany książką Ahead of the Class, opisującej prawdziwe wydarzenia z życia Marie Stubbs. W jej rolę wcieliła się wielokrotnie nagradzana aktorka Julie Walters. Emerytowana dyrektorka dostaje propozycję, aby objąć tę posadę w cieszącej się złą sławą londyńskiej szkole. Po brutalnym morderstwie jej poprzednika, placówka jest na skraju upadku. Stubbs ma tylko piętnaście miesięcy, aby niemal od podstaw odbudować system edukacyjny i zdobyć zaufanie uczniów. Wieloletnie doświadczenie i upór, a także wsparcie współpracowników jest jej jedyną szansą na udaną restrukturyzację.

9. Nauczyciel z przedmieścia (1967)

Problemy angielskiej klasy robotniczej z lat 60. ukazane w szkolnym środowisku wyreżyserowanym przez Jamesa Clavella. Mający problemy z pracą młody inżynier znajduje w końcu zatrudnienie w jednej z londyńskich liceów. Mark Thackeray (Sidney Poitier) od pierwszego dnia staje przed niesamowicie trudnym wyzwaniem. Młodzież okazuje się niezdyscyplinowana, traktująca go i siebie nawzajem bez grama szacunku. Buntowi przewodniczy trójka uczniów, która uprzykrzyła już życie poprzedniemu profesorowi. Mężczyźnie udaje się jednak sprostać zadaniu i dzięki swoim metodom osiąga cel. Zwycięstwo psuje jednak propozycja, która wydaje się nie do odrzucenia…

8. Wesprzyj się na mnie (1989)

Wspaniała rola Morgana Freemana w opartym na faktach filmie Johna G. Avildsena. Historia Joego Clarka, który w latach 80. pojawił się, dzięki swoim niekonwencjonalnym metodom nauczania, na okładce magazynu Time pod przydomkiem Szalony Joe. Dlaczego niekonwencjonalne? Po objęciu stanowiska w opanowanym przez handlarzy narkotyków i gangi liceum w New Jersey, robi dosłownie wszystko, aby ta instytucja stała się dobrze funkcjonującą placówką edukacyjną, zapewniającą jej uczniom lepsze wykształcenie.

7. Podaj dalej (2000)

Nauczyciel może zainspirować także do stworzenia czegoś wielkiego, wręcz globalnego. Na swoich pierwszych zajęciach, nowy geograf (Kevin Spacey) prosi swoich uczniów, aby zastanowili się, jak można zmienić świat. Jeden z jego podopiecznych – Trevor (Haley Joel Osment), szczególnie poważnie podchodzi do zadania. W ten sposób powstaje „łańcuszek”, którego zamierzeniem jest pomoc ludziom w potrzebie. Dach nad głową, posiłek, a może miłość? Czy to wystarczy, aby na świecie zapanowało szczęście? Film Mimi Leder.

6. Młodzi gniewni (1995)

Michelle Pfeiffer w biograficznym dramacie Johna N. Smitha. Wciela się ona w rolę Louann Johnson, byłej oficer marines, która decyduje się na objęcie nauczycielskiej posady w jednej ze szkół w Los Angeles. Czeka ją wyjątkowo niemiłe przyjęcie – klasa pełna trudnej, ciemnoskórej młodzieży nieufnie podchodzi do nowej wychowawczyni. Dzięki swoim metodom, cierpliwości i bezinteresowności, kobiecie udaje się podbić serca młodzieży i pomóc jej odnaleźć swoje miejsce w oceniającej amerykańskiej rzeczywistości.

5. Z dystansu (2011)

Trzy tygodnie wystarczają, aby zmienić czyjeś życie. Nauczyciel zastępczy Henry Barthes (Adrien Brody) uczy w coraz to nowych szkołach, aby osiągnąć perfekcję w swoim zawodzie i nie przyzwyczaić się do swoich uczniów i współpracowników. Jednak ta konkretna placówka w Nowym Jorku jest inna. Wszystko za sprawą trzech kobiet, które pomagają pedagogowi odkryć wcześniej zupełnie nieznany świat emocji. Znakomita rola Brody’ego

4. Polowanie (2012)

Niewinne kłamstwo może zmienić całe życie. Ofiarą okropnego żartu padł nauczyciel Lucas (Mads Mikkelsen), przez to znalazł się na celowniku lokalnej społeczności, która samodzielnie i w bestialski sposób postanawia wymierzyć mężczyźnie sprawiedliwość. Ten robi wszystko, aby udowodnić swoją niewinność. Film Thomasa Vinterbergera, zdobył trzy statuetki podczas MFF w Cannes w 2012 roku.

3. Trener (2005)

Czasem kontrowersyjne metody są najlepsze, by odnieść sukces. Dobrze wie o tym nowy trener licealnej drużyny koszykówki – Ken Carter (Samuel L. Jackson). Richmond jest dla młodych ludzi środowiskiem, przez które łatwiej trafić do więzienia, niż dostać się na szczyt. Jednak wiara i zasady czynią cuda. Dresy i narkotyki zmienione na krawaty, imprezy na nocne zakuwanie do testów. A to wszystko, by dalej móc grać i dostać przepustkę na studia i do lepszego świata. Film Thomasa Cartera oparty na prawdziwej historii opisywanej przez amerykańskie media pod koniec XX wieku.

2. Stowarzyszenie Umarłych Poetów (1989)

Kultowy już, nagrodzony Oscarem za Najlepszy scenariusz oryginalny film Petera Weira. W imię wolności, marzeń i buntu gromada studentów odnawia sekretne bractwo – Stowarzyszenie Umarłych Poetów. Przewodniczący mu ekscentryczny profesor John Keating (Robin Williams) stanowi dla chłopców wielką inspirację. Pokazuje, że nawet w murach renomowanej, poważnej uczelni jest miejsce na poezję, miłość i beztroskę.

1. Pan od muzyki (2004)

Francuski Pan od muzyki to przykład chwytającego za serce, bajkowego wpływu melodii na nasze życie. Był to debiut reżyserski Christophe’a Barratiera, który zagwarantował mu nominację zarówno do Złotego Globa, jak i Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. Tytułowym bohaterem jest Clement Mathieu (Gérard Jugnot) – niespełniony muzyk, który, by utrzymać jeszcze jakąkolwiek z nią więź, podejmuje pracę w placówce dla trudnych chłopców. Zakłada chór, aby pokazać młodym łobuzom, co w życiu liczy się najbardziej. Mimo niełatwych początków i niewdzięcznych zadań, mężczyźnie udaje się zdobyć ich serca (i odwrotnie), a także odkryć prawdziwy talent. Film ciepły i sentymentalny, skonstruowany jako retrospekcja uczniów pana Mathieu.


Autor: Karolina Szachniewicz
Zdjęcia: YouTube