Filmy, a w szczególności seriale o tematyce medycznej od lat podbijają zarówno zagraniczne, jak i polskie ekrany. Przygotowaliśmy ranking dedykowany lekarzom amatorom i fanom szpitalnych korytarzy. TOP10 w kategorii MEDYCZNE sporządziła Karolina Szachniewicz.

Dziecko – lekarz to chyba marzenie połowy rodziców na Ziemi. Jedni jednak nie wykazują zdolności, drudzy chęci, a jeszcze inni mdleją na widok zwykłej strzykawki. Nie wiem, jak Wy, ale ja po obejrzeniu każdego serialu lub filmu o takiej tematyce, mam wrażenie, że mogę uzdrowić siebie i wszystkich wokół. Niestety, prawdziwe medyczne umiejętności to dar, którym poszczycić się mogą tylko nieliczni. Producenci i reżyserzy zabawiają więc swoją publikę, serwując im smaczki ze szpitalnych murów, w bardziej lub mniej sfabularyzowany sposób. Na jakie pozycje warto zwrócić uwagę?

10. Patolog (2018-)

Australijski serial kryminalny z elementami medycyny sądowej, stworzony przez Stephena M. Irwina i Leigh McGrath. Dr Daniel Harrow (Ioan Gruffudd) to patolog, który często stawia siebie ponad prawem. Szósty zmysł i niewyczerpane pokłady empatii pomagają mu rozwiązać nawet najtrudniejsze zagadki. Harrow poznaje od wewnątrz ciała i życia nieboszczyków, aby odkryć prawdę.

9. Farma umarłych (2002)

Dokumentalny film o Trupiej Farmie – założonym przez dr Billa Bassa Ośrodku Badań Antropologicznych przy Uniwersytecie Tennessee w Knoxville. Ten antropolog sądowy zajmuje się badaniami nad ludzkim ciałem i jego rozkładem. Przeprowadzane przez niego i jego studentów eksperymenty pomagają w określeniu daty śmierci i jej dokładnych przyczyn. Potocznie miejsce nazywane jest Farmą Umarłych.

8. Anatomia prawdy (2011-2013)

Wraz z poważnym urazem, życie światowej klasy neurochirurg Megan Hunt (Dana Delany), kończy się. Aby nie całkiem zrezygnować z medycznego świata, rozpoczyna pracę jako lekarz medycyny sądowej. Zamiast ratować życie, sprawdza, co było przyczyną jego końca. Posługuje się niecodziennymi metodami i wykorzystuje ogrom swojej wiedzy, aby odkryć tajemnice śmierci.

7. Medicus (2013)

Dramat o podłożu historycznym stworzony przez niemieckiego reżysera Philippa Stoelzla. Rob Cole (Tom Payne), przygarnięty jako dziecko przez wędrownego balwierza, uczy się od niego wiedzy o świecie i podstawach medycyny. Jednak w XI-wiecznej Persji życie nie jest łatwe. Mimo to chłopak nie poddaje się, a jego talent zostaje zauważony przez wielkiego lekarza perskich władców – Ibn Siny (Ben Kingsley). Podróż po marzenia okazuje się niebezpieczną i ryzykowną wędrówką.

6. Cudowne ręce: Opowieść o Benie Carsonie (2009)

Historia jednego z największych neurochirurgów w historii medycyny. W postać lekarza Bena Carsona wcielił się zdobywca Oscara – Cuba Gooding Jr. Wychowywany przez  samotną matkę (urodziła go będą nastolatką), często bez pieniędzy, nie wykazywał szczególnych chęci do nauki. Dzięki pomocy i wsparciu odkrył w sobie talent, który zaprowadził do na szczyt neurochirurgii. Jest pierwszym specjalistą, któremu z sukcesem udało się rozłączyć bliźnięta syjamskie połączone głowami.

5. Chirurdzy (2005-)

Stworzony przez Shondę Rhimes, wielokrotnie nagradzany serial (m.in. dwa Złote Globy i pięć statuetek Emmy), który od 14 lat i 16 sezonów podbija serca widzów na całym świecie. Szpital Seattle Grace to ośrodek kliniczny z jednym z najlepszych programów naukowych dla przyszłych chirurgów. Tam swoją drogę rozpoczyna pięcioro stażystów, których losy obserwujemy przez kolejne lata, patrząc na rozwój ich karier, przyjaźni i miłości.

4. Znachor (1981)

Jedna z najpiękniejszych pozycji w polskim kinie. Klasyk wyreżyserowany przez Jerzego Hoffmana, opisuje historię Rafała Wilczura – świetnego chirurga, który po tym, jak opuściła go żona i córka, szuka zapomnienia w alkoholu. Podczas bójki w barze, traci pamięć i pod zmyślonym nazwiskiem Antoniego Kosiby wędruje po kraju. Nieoczekiwany obrót wydarzeń doprowadza do wypełnienia pewnych luk w pamięci i załatania dziur w sercu. Film na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.

3. Bogowie (2014)

Zdobywca siedmiu Orłów i jedenastu Złotych Lwów. Film Łukasza Palkowskiego, przybliża medyczne zmagania profesora Zbigniewa Religi – kardiochirurga, którego marzeniem było wykonanie udanego przeszczepu serca. Upadki i porażki, doprowadziły do sukcesu i przełomu w polskiej medycynie. W opartym na prawdziwej historii obrazie, w rolę Religi wcielił się Tomasz Kot.

2. Dr House (2004-2012)

Wszyscy kłamią. Prawdą jest natomiast to, że emitowany przez osiem lat Doktor House, stworzony przez Davida Shore’a, jest jedną z najlepszych medycznych propozycji ze świata seriali. Tytułowy doktor to pogrążony w megalomanii, kulejący i uzależniony od vicodinu drań, który pod tą mało zachęcającą otoczką skrywa emocje, wrażliwość i ogromną inteligencję. Gregory House (Hugh Laurie dwukrotnie nagrodzony za tę rolę Złotym Globem) wraz z grupą lekarzy zajmuje się głównie diagnostyką i leczeniem nietypowych chorób i trudnych przypadków.

1. The Knick (2014-2015)

Jeszcze sto lat temu, medycyna była w fazie, kiedy brakowało metod i antybiotyków. Skuteczne leczenie często było grą, z której nie zawsze udało się wyjść zwycięsko. W nowojorskim szpitalu dr John W. Thackery (Clive Owen), stara się zapobiec wysokiej umieralności, odkrywając pionierskie sposoby leczenia. Stojąc na czele odważnego zespołu, stara się pogodzić medyczne marzenia, z niewiarą i własną chorobą – uzależnieniem od kokainy.


Autor: Karolina Szachniewicz
Zdjęcia: YouTube