Babski wieczór. Chyba każdej z dziewcząt zdarzyło się z grupą przyjaciółek urządzić takie spotkanie. Jednym z jego standardowych procedur jest oczywiście dobór odpowiedniego filmu. Oto kilka naszych propozycji.

Wino, maseczki, ploteczki. To przecież flagowe punkty tzw. babskiego wieczoru. Ale kiedy zapadnie zmrok, nie ma nic lepszego niż podsumowujący spotkanie film – najlepiej z najlepszą koleżanką, w piżamach i miską popcornu na kolanach. Może być to oczywiście wzruszająca komedia romantyczna lub właśnie coś lżejszego. Coś o dziewczynach, właśnie dla nich. Z okazji zbliżającego się wielkimi krokami Dnia Kobiet, przygotowaliśmy ranking TOP10 propozycji, które świetnie nadają się na tę okazję.

10. Pamiętnik księżniczki (2001)

Chyba każda z dziewcząt, jeszcze w szkole podstawowej śledziła przygody księżniczki Genowii. Najpierw w książkach, później na ekranie. Mia Thermopolis (w tej roli Anne Hathaway) to zwyczajna, trochę dziwna nastolatka, która w wieku szesnastu lat dowiedziała się, że w rzeczywistości jest następczynią małego, europejskiego (wymyślonego oczywiście) państwa. Jej życie zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni. Szkolny mundurek zamienia na balowe suknie, okulary na soczewki, a brzydkie buty na pantofelki rodem z Kopciuszka. Jednak to nie fizyczna metamorfoza jest kluczowa dla Mii. Bo jak poradzić sobie w świecie, w którym każdy zna twoje imię, a zaledwie tydzień wcześniej było się zupełnie niewidzialnym? Pomocą służyć jej będzie królowa babcia Clarisse (Julie Andrews). Sztampowa, lekka propozycja o prostym przesłaniu – każda zwyczajna dziewczyna skrywa w sobie prawdziwą księżniczkę.

9. Jak stracić chłopaka w 10 dni (2003)

To jedna z tych komedii romantycznych, która nie znalazła się co prawda we wcześniejszym rankingu TOP romansów (sprawdź tutaj), ale na babski wieczór nada się idealnie. Historia wysoko aspirującej dziennikarki pisma dla kobiet, której jedyną szansą na awans jest napisanie dość nietypowego artykułu, a mianowicie Jak stracić chłopaka w 10 dni? Na jego potrzeby singielka Andie (Kate Hudson) musi uwieść przypadkowego faceta. Pada na Bena (Matthew McConaughey), który założył się o coś zupełnie innego niż to, do czego ma zostać wykorzystany. Zabawa w kotka i myszkę ma zabawne i jednocześnie niezadowalające obie strony skutki. Jak kończy się ta historia? Z pewnością możecie się już tego domyślić.

8. Jedz, módl się, kochaj (2010)

Dzięki temu filmowi, z łóżka będziecie mogli podziwiać nie tylko piękną historię, ale i cudowne widoki. Oparty na powieści autobiograficznej Elizabeth Gilbert o tym samym tytule. Na ekranie, w postać autorki wciela się Julia Roberts. Jest ona kobietą na pozór mającą wszystko: pracę, miłość, pieniądze. Okazuje się, że to nie wystarcza, a Liz, rezygnując z całego dotychczasowego życia, wyrusza w roczną podróż, by dowiedzieć się, czego tak naprawdę pragnie. W każdym z trzech przystanków: we Włoszech, Indiach i na Bali odkrywa coś nowego o samej sobie. Trochę naiwny, ale bardzo przyjemny film.

7. Wredne dziewczyny (2004)

Babski wieczór bez Wrednych dziewczyn to wieczór stracony. Mimo że nie jest to coś wybitnego, film ten stał się nastoletnim klasykiem, z kultową sylwetką Reginy George (Rachel McAdams) na czele. Kiedy mieszkająca całe życie w Afryce Cady Heron (Lindsay Lohan) przeprowadza się do Stanów, okazuje się, że prawdziwą dżunglą tak naprawdę jest liceum. Ludzie to różne gatunki łańcucha pokarmowego, na górze którego plasuje się szkolna klika tzw. Plastiki. Te piękne, bogate, ale głupiutkie dziewczyny postanawiają przyjąć nową Cady do swojego elitarnego grona, zmieniając ją w potwora, który kolor różowy nosi tylko we wtorki. Filmowy hymn nastolatek, wielokrotnie nominowany nagrodami Teen Choice, MTV cz Amerykańskiej Gildii Scenarzystów.

6. Łatwa dziewczyna (2010)

Wzorcowy przykład nastoletniej plotki i jednego kłamstwa, które ciągnie za sobą kolejne. To właśnie stało się w życiu Olive Penderghast (Emma Stone), która szukając głupiej wymówki wplątała się w sieć oszczerstw, niszcząc swoją reputację. Reżyser filmu – Will Gluck, w stworzeniu historii mocno zainspirował się angielską powieścią Szkarłatna litera, a także wieloma komediami o dojrzewaniu. Doprowadziło to do śmiesznego i gorzkiego momentami obrazu okrucieństwa, jakim jest liceum. Gdy próba odbudowy swojego dobrego imienia spełza na niczym, Olive postanawia zemścić się i sprawia, że wszystkie plotki stają się prawdą. A szkarłatna litera A na piersi jest jej znakiem rozpoznawczym. Film, jak każdy zresztą, ma swoje słabe i mocne strony. Stereotypowe postacie, narysowane zbyt grubą kreską, równoważy cięty humor i brak wulgaryzmu, o który tak łatwo, na pierwszy rzut oka, posądzić Łatwą dziewczynę.

5. Jak to robią single (2016)

Na początku byłam dosyć niechętnie nastawiona do tego filmu. Obecność nieszczególnie przeze mnie lubianej Dakoty Johnson, która, ku mojemu zdziwieniu, wcale nie była najgorsza, rekompensowały role niezwykle zabawnych Leslie Mann i Rebel Wilson. Oprócz typowych dla singli zachowań – alkoholu, zabawy i korzystania z życia, znajdzie się także moment na refleksje i zastanowienie się, czego tak w zasadzie oczekujemy od związku. Stworzony na podstawie książki o tym samym tytule film Christiana Dittera, jest zabawną i wbrew pozorom pouczającą komedią. Ze świetnymi sylwetkami damskich, jak i męskich bohaterów. I dawką śmiechu, która naładuje was pozytywną energią na resztę wieczoru.

4. Diabeł ubiera się u Prady (2006)

Kolejna rola Anne Hathaway w tym zestawieniu. Tym razem bardziej przyziemna: już nie księżniczki, a dziennikarki Andy Sachs. Kolejnej z ambicjami znacznie przekraczającymi orientowanie się w modowych trendach. Jednak praca asystentki w ogólnokrajowym magazynie o tej tematyce ma jej w tym pomóc. Pod naciskiem nowych obowiązków i bezwzględnej szefowej Mirandy Priestly (w tej nominowanej do Oscara roli niesamowita Meryl Streep), Andy zmienia się nie do poznania. I to nie tylko zewnętrznie. Świetne role – zarówno główne, jak i drugoplanowe, dynamizm i dowcip sprawiają, że wieczór staje się lepszy.

3. Zakochana złośnica (1999)

Piosenka I love you baby w wykonaniu Heatha Ledgera jest chyba do tej pory moją ulubioną jej wersją. Która z dziewcząt nie chciałaby, żeby szkolny, pozornie nieczuły, łobuz wyznał jej uczucia śpiewając przed całą szkołą? To właśnie Patrick Verona zrobił dla równie emocjonalnie bezwzględnej Kat Stratford (Julia Stiles). Czy dziewczyna odwzajemni uczucia, co pozwoli w końcu pójść na randkę jej młodszej siostrze Biance (Larisa Oleynik)? Nad obiema dziewczętami czuwa nadopiekuńczy ojciec ginekolog, który każdego faceta postrzega jako zagrożenie dla cnoty swoich córeczek. Kolejny film o przekroju społeczeństwa amerykańskiego liceum już w trochę oldschoolowym wydaniu.

2. Crazy, stupid, love (2011)

Jedna z pozycji, która zdecydowanie umila wieczór. Samotny lub z przyjaciółkami. Kilka historii miłosnych związanych ze sobą dziwnymi konfiguracjami. Nieudane małżeństwo licealnych gołąbeczków, niania kontra jej wychowanek, córeczka tatusia i największy podrywacz w mieście. Dostrzeżemy też całą gamę zupełnie innych międzyludzkich relacji, z wysuwającym się na prowadzeniem bromancem. Rola Ryana Goslinga może z pewnością stanowić zachętę dla wielu dziewczyn. Jednak moim zdaniem Steve Carell, jak zawsze zresztą,  jest w tym filmie zupełnie bezbłędny.

1.Seks w wielkim mieście (2008)

Trudno o bardziej babski klasyk w tym zestawieniu. Przygody czterech przyjaciółek z Nowego Jorku czy w wersji serialowej, czy filmowej właśnie zawładnęły kobietami na całym świecie. Sarah Jessica Parker w swojej najbardziej znanej roli, czyli dziennikarki i pisarki Carrie Bradshaw. Rzeczowa i pracowita Miranda Hobbes (Cynthia Nixon), czarująca i niewinna Charlotte Goldenblatt (Kristin Davis) oraz szalona i wyzwolona Samantha Jones (Kim Cattrall). Ich sylwetki, jeśli nie znacie ich serialowej historii z 1998 roku, mogą wydawać się nieco chaotyczne, ale jestem pewna, że pół wieczoru spędzicie na szukaniu w sobie podobieństw do głównych bohaterek.


Autor: Karolina Szachniewicz
Zdjęcia: YouTube