Pobyt za granicą jest świetną okazją, aby poznać coś innego niż zabytki czy kuchnia. Niewielu z Was pewnie wie, że aktorzy o bułgarskich korzeniach zagrali w popularnych na świecie produkcjach. Bułgarski ranking przygotowała Karolina Szachniewicz.

Światowe hity kojarzymy głównie z największymi hollywoodzkimi nazwiskami. Myślimy o Wyspach Brytyjskich albo Stanach Zjednoczonych, nieczęsto szukając na ekranach nowych twarzy i nazwisk. Bułgaria uświadomiła mi jak wielu aktorów tamtejszego pochodzenia pojawiło się w znanych lub wartych poznania produkcjach. W poniższym rankingu znajdziecie kilka propozycji. Kilka będzie oczywistych, zakładam jednak, że niektóre mogą zaskoczyć. Gwiazdami dzisiejszego zestawienia są bułgarskie gwiazdy filmowe.

10. Bułgarski kaskader

Jedyna pozycja, która nie dotyczy stricte filmu, a osoby. Rajczo Wasilew łączy pracę zarówno aktora filmowego, jak i kaskadera. Wystąpił epizodycznie w kilkunastu amerykańskich pozycjach, rozpoczynając od pojawienia się w filmie Operacja Delta Force 4 z 1999 roku. Później jego twarz mogliśmy na chwilę zobaczyć w m.in. Czasie zemsty ze Stevenem Seagalem, filmowej i serialowej wersji Spartakusa czy Conana Barbarzyńcy. Na ekranie pojawia się w rolach zbirów, bandytów czy żołnierzy, ale w swoim dorobku ma też takie pozycje jak np. Opowieści z Narnii: Książę Kaspian.

9. Śmierć (2008)

Jedna z najbardziej znanych bułgarskich fabuł, w oryginale Zift. W główną rolę więźnia (Motha) wcielił się Zachary Baharov. Cała akcja rozgrywa się w ciągu jednej nocy, w momencie kiedy mężczyzna, niesłusznie skazany za zbrodnię, zostaje wypuszczony na wolność. Po wielu latach spędzonych w areszcie, znalazł się on w świecie zupełnie innym niż ten, który pamiętał. Słowo Zift, wywodzące się z języka arabskiego oznacza smołę, czyli w bułgarskim języku potocznym – wyrzutka społecznego.

8. Love.net (2011)

Kolejna bułgarska propozycja, tym razem melodramat, w reżyserii Iliana Djevelekova. To zbiór historii użytkowników sieci, którzy za pomocą internetu próbują odmienić swoje życie. W filmie zobaczyć można między innymi wspomnianego wcześniej Zacharego Baharova oraz inną gwiazdą bałkańskiego kina – Hristo Shopova. Bułgarska Akademia Filmowa w 2011 roku wyróżniła Love.net nagrodą dla najlepszego scenografa, montażysty, operatora i reżysera.

7. Mission London (2010)

Komedia z jednym z największych box office’ów w historii kina bułgarskiego. Za reżyserię odpowiada Dimitar Mitovski, a na ekranie, poza kilkoma angielskimi sylwetkami, pojawiają się głównie aktorzy z Półwyspu Bałkańskiego – Julian Vergov czy Georgi Staykov. Do bułgarskiej ambasady w Londynie, pełnej zabawy i śmiechu, przybywa nowy ambasador. Kończy się sielanka, a zaczyna chaos.

6. Karol – człowiek, który został papieżem (2005)

Tutaj pojawił się aktor, z którego Bułgaria jest dumna. Wspomniany już wcześniej Hristo Shopov jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów. W filmie biograficznym o papieżu Polaku zagrał u boku Piotra Adamczyka jako UB-ek, Julian Kordek. To on jest prowodyrem w walce z kościołem i religią i szczególnie skupia się na młodym księdzu.

5. Game of Thrones 

Rola niewielka, ale jest. W 8. odcinku piątego sezonu na ekranie pojawił się Loboda, w którego wcielił się Zachary Baharov. Należący do wolnych ludzi mężczyzna reprezentował plemię Thenns – najbardziej dziki klan praktykujący kanibalizm wyznający religię starych bogów lasu. Podczas jego spotkania z Jonem Snowem jest bardzo sceptyczny wobec propozycji schronienia za murem. Podczas kłótni i dyskusji toczących się przez cały odcinek między Dzikim a Lordem Dowódcą, na horyzoncie pojawiają się White Walkerzy, a Loboda ginie z ręki jednego z nich.

4. Green Book (2018)

Pamiętacie, że podczas wręczenia Oscara za Najlepszy film, jeden z aktorów na scenie trzymał bułgarską flagę? To właśnie Dimiter Marinov, który zagrał wiolonczelistę Olega. Postać, która była ostatnią szansą na otwarcie serca Tony’ego. Jak mówi sam aktor – ta rola oraz zagranie u boku Viggo MortensenaMahershala Ali było spełnieniem marzeń.

3. Harry Potter i Czara Ognia (2005)

Bułgaria miała także swoje pięć minut w filmach o najsławniejszym czarodzieju na świecie. Pojawił się tylko w jednej części, ale kto z was nie pamięta Wiktora Kruma? To właśnie Stanisław Janewski – bułgarski aktor, dla którego ta rola była debiutem. Naczelny uczeń Dumstrangu, szukający narodowej reprezentacji Bułgarii, jeden z uczestników Turnieju Trójmagicznego i pierwszy chłopak Hermiony Granger. Tej roli nie da się zapomnieć.

2. Pamiętniki wampirów 

Nina Dobrev zagrała główną rolę w serialu młodzieżowym Pamiętniki wampirów wcielając się w postać Eleny Gilbert. Trzydziestoletnia aktorka urodziła się w Sofii, ale od drugiego roku życia mieszkała w Toronto. Jedną z jej ról w Pamiętnikach… była także Katerina Petrova. W serialu można było nawet usłyszeć Dobrev mówiącą po bułgarsku. Po serialu o aktorce słuch zaginął. Powróciła w 2017 roku w horrorze Linia życia, a także jako odtwórczyni głównej roli w komediodramacie filmie Dog Days.

1. Pasja (2004)

Film w reżyserii Mela Gibsona, w którym Bułgaria pokazała kilka twarzy. Christo Jivkov jako apostoł Jan, Hristo Shopov w roli Poncjusza Piłata oraz Dragomira Bonev w epizodzie nadwornej Herody. To oni mieli wpływ na ostatnie godziny życia Jezusa z Nazaretu. Trzy nominacje do Oscara.


Autor: Karolina Szachniewicz
Zdjęcia: YouTube, Instagram