Wrocław, stolica Dolnego Śląska. Pełna kultury, młodych ludzi i energii. Na kartach kinematografii zapisało się także kilka filmów, w których właśnie to miasto odgrywa jedną z głównych ról. Ranking przygotowała Karolina Szachniewicz.

Czy wrocławskie uliczki i miejsca wydawały Wam się znajome, ale nie tylko z pocztówek i turystycznych wskazówek? To możliwe, ponieważ miasto ma na swoim koncie już kilkadziesiąt filmowych pozycji. Dzisiejszy ranking dotyczy tych, które mogą być Wam najbardziej znane. Oto TOP 10 z Wrocławiem w tle.

10. Wszyscy jesteśmy Chrystusami (2006)

Za reżyserię i scenariusz odpowiada Marek Koterski, a w rolach głównych zobaczycie Marka Kondrata, Andrzeja Chyrę i Miśka Koterskiego. Wszyscy jesteśmy Chrystusami to kolejna odsłona oryginalnego cyklu losów Adasia Miauczyńskiego. Tym razem skupia się na słabości głównego bohatera do alkoholu, a także jego relacji z synkiem. Film jest połączeniem wspomnień ojca i Sylwusia oraz krzywd, które wyrządził im nałóg. Otrzymał dwie Nagrody Polskiej Akademii Filmowej – Orłów 2007: za reżyserię i montaż.

9. Mniejsze niebo (1981)

Poza głównym bohaterem – Arturem Gutnerem, główne skrzypce w filmie Janusza Morgensterna gra dworzec główny we Wrocławiu. Historia 45-letniego mikrobiologa, który porzuca wszystko, by bez konkretnej przyczyny zamieszkać w hotelu obok dworca kolejowego. Próby rodziny, przyjaciół i specjalistów mające na celu skłonienie Artura do powrotu do domu, spełzają na niczym. W końcu mężczyzną zaczyna interesować się telewizja, co prowadzi do tragedii. Reżyser został dwukrotnie uhonorowany nagrodą MFF.

8. Biegnij chłopcze, biegnij (2013)

Stworzony na podstawie powieści Uriego Orlewa dramat w reżyserii Pepe Danquarta jest współpracą Polski, Niemiec i Francji. Losy ośmioletniego Srulika (Kamil Tracz), który razem z rodziną trafił do warszawskiego getta. Ojcu udaje się stamtąd wydostać, a matka znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Mały chłopiec musi radzić sobie sam… Trzy nominacje do Niemieckiej Nagrody Filmowej.

7. Sala samobójców (2011)

Pamiętacie wielki hit Jana Komasy? Jedni byli nim zachwyceni, inni go nienawidzili, ale z pewnością było o nim głośno. Sala samobójców z Jakubem Gierszałem i Romą Gąsiorowską w rolach głównych. Dominik, zakompleksiony syn bogatych rodziców, jest regularnie wyśmiewany przez swoich rówieśników. Nie tylko w rzeczywistości, także w internecie. Wpada w depresję, zamyka się w pokoju, a w sieci poznaje Sylwię. Znajomość prowadzi do poważnych konsekwencji. Film otrzymał wiele nagród, a jego sequel jest zaplanowany na grudzień bieżącego roku.

6. Wyjście awaryjne (1982)

Kultowa komedia Romana Załuskiego skupiająca się w szczególności na rodzinie Kolędów. Jej członkowie to surowa naczelnik gminy (Bożena Dykiel), hodowca kaczek i kwiatów (Jerzy Michotek), a także niepokorna córka Dorota (Maria Gładkowska), której nieplanowana ciąża wywraca do góry nogami życie połowy wsi. Wszystkie zdjęcia plenerowe odbyły się we Wrocławiu.

5. Belfer

Drugi sezon jednego z najgłośniejszych polskich seriali ostatnich lat również kręcony był we Wrocławiu. W trakcie śledztwa i przygód polonisty Pawła Zawadzkiego (Maciej Stuhr) możecie podziwiać wiele miejsc charakterystycznych dla stolicy Dolnego Śląska. Stanowi to z pewnością miły dodatek dla zawiłej fabuły i wielkiej tajemnicy.

4. Most szpiegów (2015)

Także w jednej z produkcji legendarnego Stevena Spielberga możecie znaleźć znajome miejsca. Most szpiegów, czyli amerykańsko-indyjsko-niemiecki dreszczowiec z równie legendarnym Tomem Hanksem w roli głównej, został dwukrotnie nagrodzony Hollywood Film Award. Przerażająca rzeczywistość okresu Zimnej Wojny przełomu lat 50. i 60., amerykański prawnik kontra Związek Radziecki. Cel? Uwolnienie przetrzymywanego tam pilota wojskowego.

3. Popiół i diament (1958)

Klasyk w reżyserii głowy polskiej kinematografii – Andrzeja Wajdy. Koniec II Wojny Światowej. Maciek Chełmicki (Zbigniew Cybulski) to były żołnierz AK, który otrzymuje rozkaz pozbycia się sekretarza Polskiej Partii Robotniczej. Z czasem jednak w jego głowie rodzi się coraz więcej pytań i wątpliwości. Popiół i diament został zrealizowany na podstawie książki Jerzego Andrzejewskiego o takim samym tytule. Film wzbudził wiele kontrowersji, wzbudzając zarówno z zachwytem, jak i krytyką. Wciąż jest jednym z czołowych dzieł polskiej szkoły filmowej.

2. Zimna wojna (2018)

Najgłośniejszy polski film minionego roku, wielokrotnie nagrodzony kandydat do Oscara. Za reżyserię odpowiada Paweł Pawlikowski, w głównych bohaterów – Zulę i Wiktora wcielili się Joanna Kulig i Tomasz Kot. Historia wielkiej i trudnej miłości w jeszcze bardziej skomplikowanych czasach.

1. Pierwsza miłość

Nie najważniejsza, ale z pewnością najbardziej rozpoznawalna pozycja z Wrocławiem w tle. Od piętnastu lat ten serial, emitowany na antenie telewizji Polsat, podbija serca widzów. Być może nie raz w okolicach Ostrowa Tumskiego, Parku Szczytnickiego czy ronda Reagana widzieliście ekipę filmową i twarze znanych aktorów. To właśnie Pierwsza miłość.


Autor: Karolina Szachniewicz
Zdjęcia: YouTube