Moda. Czym ona właściwie jest i jaka jest? Niektórzy powiedzą, że musi być szokująca; inni, że szybko przemija – w końcu zmienia się z sezonu na sezon. Ja natomiast uważam, że to co najważniejsze to pewnego rodzaju cykliczność. W końcu nie bez powodu mówimy, że moda powraca – pisze Kamila Nowicka.

Codziennie na ulicach widujemy różnych ludzi. Często zwracamy uwagę na ich wygląd lub sposób, w jaki są ubrani. Ja także to robię, bo wynika to ze zwykłej ludzkiej ciekawości. Nasunęły mi się pewne wnioski: folklor jest w modzie!

Ludowość w XXI wieku

Wszystko zaczęło się blisko trzy lata temu. Powstał wtedy przebój My Słowianie w wykonaniu Donatana i Cleo. Artystka, w swoim teledysku, prezentuje się w stroju w stylu modern folk. Później grupa została wybrana jako przedstawiciele Polski w konkursie Eurowizji. Po ich występie, ludzie nie tylko znali refren piosenki, ale również zachwycili się folklorem. Wzory ludowe zaczęły pojawiać się na każdej płaszczyźnie. Są na koszulkach, case’ach na telefon, ścianach, chustkach, butach i wielu, wielu innych.

Cleo na Eurowizji w 2014 roku

Folklor dawniej

Warto jednak wspomnieć o historii. Stroje ludowe przeżywały swój największy rozkwit w drugiej połowie XIX w. oraz na początku XX w. Stało się to za sprawą uwłaszczenia chłopów oraz przez rozwój gospodarki towarowej i przemysłu. Każda grupa etniczna posiadała swój oryginalny strój. Pomysły na nie czerpano ze strojów szlacheckich i mieszczańskich oraz mundurów wojskowych. Wpływ miała również panująca w tamtych czasach moda europejska. Stroje te miały liczne zdobienia, które zależały od zamożności grupy etnicznej lub od samego właściciela.

Przykładowy strój z regionów Dolnego Śląska

Stroje ludowe w tańcu

Tańce ludowe to jeden z najlepszych sposobów propagowania polskiej kultury w dzisiejszych czasach. Dzięki nim, możemy poznać nie tylko sposób, w jaki tańczono kiedyś, ale również stroje i przyśpiewki.

Najbardziej podobają mi się stroje krakowskie. Dominują w nich kolory: zielony, niebieski oraz czerwony. Dzięki temu są takie charakterystyczne i robią większe wrażenie na odbiorcy. Warto również wspomnieć o muzyce, która jest żwawa i grana w szybkim tempie – mówi Marta Mirus, studentka AWF oraz tancerka w Zespole Pieśni i Tańca Kalina.

Zespół Pieśni i Tańca Kalina

Kiedy zakładam te stroje, mam poczucie szacunku do kultury, a folklor zdecydowanie się do niej zalicza. Związany jest z tradycją regionalnych społeczności oraz ich przekonaniami. Niestety, wszystkiego nie da się opisać słowami, dlatego najlepiej zobaczyć to na własne oczy, posłuchać muzyki, podziwiać stroje i choć na chwilę, cofnąć się w czasie. 

Autor | Kamila Nowicka

 


Zdjęcia:

  • https://folklorpolski.wordpress.com/
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Stroje_ludowe_w_Polsce