Profesora Miodka zna chyba każdy mieszkaniec Wrocławia. Teraz głos znanego językoznawcy można usłyszeć jadąc tramwajem, bowiem to właśnie on zapowiada przystanek Uniwersytet Wrocławski.

Uniwersytet Wrocławski obchodził swoje święto 15 listopada. Jednym ze sposobów celebrowania tej uroczystości był fakt zmiany nazwy przystanku Uniwersytet na Uniwersytet Wrocławski. To jednak nie koniec. Również z tej okazji nowy przystanek od 14 listopada zapowiada prof. Jan Miodek (jeden z pracowników UWr).

Profesor Miodek nie krył wzruszenia na wieść o takiej propozycji, jak sam przyznaje często korzysta z komunikacji miejskiej, dlatego użyczenie swojego głosu do zapowiedzi przystanku to była dla niego przyjemność.

– To bardzo miłe, że tak znana postać, jak pan profesor Miodek, zgodziła się użyczyć swojego głosu komunikacji miejskiej – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK.

Profesor Miodek jest znanym językoznawcą i popularyzatorem wiedzy o języku polskim. Był także współtwórcą i prezenterem kultowego programu Ojczyzna polszczyzna, a obecnie prowadzi program Słownik polsko@polski dotyczący zagadek językowych. Profesor był wielokrotnie nagradzany, został również dwukrotnie wybrany najpopularniejszym mieszkańcem Wrocławia, a także jest honorowym obywatelem miasta. W stolicy Dolnego Śląska można również znaleźć krasnala z podobizną językoznawcy.

Jan Miodek

Profesor Miodek recytuje nazwę Uniwersytet Wrocławski w tramwajach linii nr 6 i 7 dwukrotnie: zapowiadając go i przy zatrzymaniu na tym przystanku. To jednak nie pierwsze doświadczenie profesora z użyczaniem głosu. Wcześniej nagrał się dla Filharmonii Szczecińskiej, zapowiadając poszczególne części koncertów oraz prosząc o nieoklaskiwanie artystów w czasie przerw między częściami.

Prezes MPK Krzysztof Balawajder zapowiada, że chciałby kolejnych „śpiewających” przystanków. Miałyby to być np. przystanki przy Narodowym Forum Muzyki czy Ogrodzie Zoologicznym.


Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcia: wikipedia, instagram