Były mistrz świata w szachach, arcymistrz Władimir Kramnik ogłosił zakończenie profesjonalnej kariery zawodniczej. Jednocześnie 43-letni Rosjanin zapowiedział, że nie wyklucza okazjonalnych powrotów do szachownicy. 

Władimir Kramnik urodził się 25 czerwca 1975 roku w Tuapse w obwodzie krasnodarskim. Tytuł arcymistrza zdobył w roku 1992 jako 17-latek. Jego największe osiągnięcie w karierze przypadło na rok 2000 gdy Kramnik przystąpił jako pretendent do meczu o mistrzostwo świata z legendarnym GM Garrim Kasparowem, który wygrał 8.5-6.5 detronizując swojego rodaka. Tytuł utrzymał przez kolejne 7 lat broniąc go dwukrotnie. W swoim ostatnim turnieju Tata Steel Masters 2019 zgromadził tylko 4,5/13 pkt i zakończył zmagania na ostatnim, czternastym miejscu.

W momencie ogłoszenia swojej decyzji Kramnik może poszczycić się rankingiem ELO wynoszącym 2752, co daje mu 15 miejsce na światowej liście.  Jest on też jednym z zaledwie 14 szachistów, którzy kiedykolwiek zdołali przekroczyć barierę 2800 ELO. Jego 2817 osiągnięte w październiku 2016 r. stawia go na 11 miejscu w rankingu wszech czasów.

– Decyzję o zakończeniu profesjonalnej kariery szachowej podjąłem już kilka miesięcy temu, a teraz, po rozegraniu mojego ostatniego turnieju chciałbym ogłosić ją publicznie. Życie jako profesjonalny szachista było dla mnie wspaniałą podróżą i jestem wdzięczny szachom za wszystko, co mi dały. Czasem było trudno, a czasem lepiej, niż mogłem sobie wymarzyć, ale w każdym razie było to dla mnie bezcennym, ludzkim doświadczeniem. […] Od czasu do czasu wciąż mogę grać w turniejach blitzowych, rapidowych, czy symultanach – mówi Władimir Kramnik.


Autor: Hubert Jan Faron
Zdjęcie: Instagram