Sport to zdrowie, zwłaszcza kiedy można komuś pomóc i przy okazji poczuć się lepiej. Bieganie to jedna z najpopularniejszych dyscyplin ostatnich lat, a Wrocław ma dla nas szeroki wybór różnorodnych maratonów. Nowy sezon biegania zbliża się wielkimi krokami, zapisy już od poniedziałku – 1 stycznia 2018 roku!

Pierwszy z wrocławskich biegów startuje już 3 marca 2018 roku. Podczas otwarcia sezonu z Wroclaw Marathon Team w trasę wyruszą także uczestnicy 3. Biegu Dla Hospicjów. To już kolejna edycja imprezy charytatywnej (organizowanej razem z Fundacją Hospicyjną), z której cały dochód zostanie przekazany na potrzeby pacjentów wrocławskich hospicjów. Dystans biegu będzie wynosił 4 kilometry, start zaplanowano na godzinę 14:00.

– To już 20 lat fundacji. Bieg organizują tylko wolontariusze. W tamtym roku było 800 zawodników, natomiast w tym udało nam się zebrać fundusze na 1000 uczestników – mówi Bożena Szaynok z Fundacji Hospicyjnej.

– Chcielibyśmy, aby przy okazji maratonu, towarzyszył mu bieg hospicyjny, tym chcemy otworzyć rok biegowy. Chcemy pokazać naszych partnerów i fizjoterapeutów. Każdy się dowie jakie inne biegi refundujemy – mówi Wojciech Gęstwa, dyrektor Młodzieżowego Centrum Sportu Wrocław.

6. Nocny Wrocław Półmaraton rozpocznie się 16 czerwca 2018 roku o godzinie 22:00. Tym razem wystartować będzie mogło 12 000 biegaczy, to o 1000 więcej niż w zeszłym roku. Tematem przewodnim będzie gorączka sobotniej nocy. Muzyka, która będzie towarzyła maratończykiem będzie właśnie w stylu disco lat 70. i 80.

– Jest to największa impreza sportowa Wrocławia, niebanalna liczba, dwanaście tysięcy zawodników i to wszystko przy muzyce m.in. Modern Talking, Madonny, Johna Travolty – wyjaśnia Wojciech Gęstwa.

36. Maraton Wrocław ruszy tradycyjnie w drugą niedzielę września – 9.09 o godz. 9.00! Zawodnicy będą zarówno startować, jak i kończyć na Stadionie Olimpijskim. Trasa będzie podobna jak w poprzednich 2 latach. Maksymalny limit uczestników to 6000 osób. Dlatego trzeba uważać i zapisywać się jak najszybciej. Do obydwu biegów zapisy ruszą już 1 stycznia 2018 roku. Wszystko można sprawdzić na stronie: www.pol.wroclawmaraton.pl oraz na www.wroclawmaraton.pl.

– Uważamy, że to jest odpowiedni czas, żeby po sylwestrowej lamce szampana usiąść do telefonu lub komputera i zapisać się na bieg. Z racji, że w ostatnich latach były to bardzo popularne imprezy, to nie powinno być z tym problemu i na pewno miejsca szybko się rozejdą – mówi Wojciech Gęstwa.

W tym roku wystartuje również nowy maraton. Wrocław Walk Marathon 2018 odbędzie się 8 września. Dla tych co nie lubią lub nie mogą biegać Młodzieżowe Centrum Sportu Wrocław proponuje spacer.  Wszyscy zainteresowani dziejami Wrocławia, samym miastem lub po prostu lubiący chodzić, będą mieli okazję poznać losy najważniejszych obiektów Stolicy Dolnego Śląska. Udadzą się w najpiękniejsze i najbardziej znane obiekty miasta tj. Narodowe Forum Muzyki, Dworzec Główny, Panorama Racławicka, Katedra Wrocławska itp.

– Podglądając inne kraje m.in. Holandię zdecydowaliśmy się stworzyć nową formę maratonu. Będą dwie lub trzy alternatywne trasy. Chcemy pokazać, że Wrocław, to rzeczywiście miasto spotkań – tłumaczy Wojciech Gęstwa.

Uczestnicy wyruszą ze Stadionu Olimpijskiego, gdzie otrzymają mapę z zaznaczonymi miejscami, które muszą odwiedzić (będzie ich około 7), w każdym z zaznaczonych punktów znajdzie się osoba, przybliżająca dzieje danego miejsca. W poszczególnych lokalizacjach będzie można otrzymać pieczątkę. Na uczestników, którzy zbiorą wszystkie, będzie czekać na Stadionie Olimpijskim medal oraz atrakcyjna pamiątka. Czas nie będzie istotny, liczyć się będzie przede wszystkim udział oraz poznawanie historii miasta. Informacje dotyczące poszczególnych miejsc będą dostępne także w języku angielskim, dla obcokrajowców, którzy również chcieliby wziąć udział.

Kalendarium:
01.01.201
8r. – początek zapisów internetowych do 6. Nocnego Wrocław Półmaratonu i 36. Wrocław Maratonu,
03.03.2018r. – Otwarcie sezonu biegowego z Wroclaw Marathon Team i 3. Bieg dla Hospicjów
16.06.2018r. – 6. Nocny Wrocław Półmaraton,
8.09.2018r. – Wrocław Walk Marathon 2018,
9.09.2018r. – 36. Wrocław Maraton.

 


Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcie: Tomasz Kinal