Ostatni weekend kwietnia równa się z utrwaleniem wiosennej pogody, a także powrotem handlowej niedzieli. Sprawdźmy, kogo możemy usłyszeć we Wrocławiu przed długo wyczekiwaną majówką. I nie zapomnijmy kupić płyty ulubionego wykonawcy – w tę niedzielę możemy!

54. Festiwal Jazz nad Odrą (26-30 kwietnia)

Historia festiwalu sięga wiosny 1964 roku, od kiedy to możemy posłuchać różnych wykonawców muzyki jazzowej z kraju, a także z innych zakątków świata. Jest to jedno z najstarszych i najważniejszych wydarzeń tego typu w Polsce, w ramach którego mieli okazję wystąpić m.in.: Pat Metheny, Paco deLucia, Al diMeola, Kenny Garret, Dave Holland, Tooth Thielemans, Diana Krall, David Sanborn, Ron Carter, Lizz Wright czy Patricia Barber.

Istotną częścią festiwalu jest konkurs na indywidualność jazzową, który wyłonił takie osobistości jak Ewę Bem, Henryka Miśkiewicza czy Krzesimira Dębskiego.

Jazzu nad Odrą posłuchamy w dniach 26-30 kwietnia w Centrum Sztuki Impart (ul. Świdnicka 8b). Ceny biletów uzależnione od wykonawcy; do pełnego programu zapraszamy tutaj. 


 

 

Eivør (27 kwietnia)

Eivør to wokalistka o pięknym, głębokim głosie, a także instrumentalistka i autorka piosenek. Pochodzi z Wysp Owczych, gdzie wychowała się w niewielkiej wiosce liczącej blisko 500 mieszkańców. Dorastała w otoczeniu jedynej w swoim rodzaju natury, a także niezwykłej tradycji i kultury farerskiej. Jej rodzice i dziadkowie zaszczepili w niej miłość do starodawnych pieśni i ludowych ballad.

W muzyce stara się być oryginalna. Charakteryzuje ją różnorodność gatunków muzycznych, od rocka, jazzu, muzyki folkowej, po europejską muzykę poważną.

Zdołała wydać już 10 płyt, z czego ostatnia pt. Slør ujrzała światło dzienne w 2017 roku. Następnie artystka ruszyła wraz z zespołem w zagraniczną trasę. Jej koncerty to niezapomniane, magiczne wieczory z pięknym show i wyjątkową muzyką.

Eivør posłuchamy w piątek w klubie Firlej (ul. Grabiszyńska 56) o godz. 20.00.  Za bilety zapłacimy od 40 do 60 zł. 


 

 

Ania Dąbrowska (27 kwietnia)

Anna Dąbrowska wydała jak dotąd 6 krążków – każdy pokryty platyną. Jej talent muzyczny został nagrodzony 9 Fryderykami, a teksty zyskały uznanie u takich artystów jak Maryla Rodowicz, Krzysztof Krawczyk, Andrzej Piaseczny, Ania Wyszkoni czy Monika Brodka. Wszyscy wykonawcy korzystają z jej tekstów i melodii.

W zeszłym roku ukazała się płyta Dąbrowskiej Dla naiwnych marzycieli, która została nagrodzona Fryderykiem za najlepszy album pop. Pochodzący z niej singiel W głowie zagościł na dobre na radiowych playlistach. Największym sukcesem popisał się kawałek Porady na zdrady z albumu  Dreszcze – ten uzyskał blisko 46 mln wyświetleń na portalu youtube. To pierwszy tak spektakularny sukces artystki od wypuszczenia debiutanckiego Tak chciałam.

Ania Dąbrowska wystąpi w Centrum Koncertowym A2 (ul. Góralska 5) o godz. 20:00. Cudownych singli posłuchamy za cenę od 79 zł do 89 zł. 

 


 

 

Submotion Orchestra (27 kwietnia)

To siedmioosobowy zespół pochodzący z Leeds. W oryginalny sposób łączą jazz, dubstep, soul i dub. Tym razem wracają z nowym, znakomitym krążkiem Kites, będącego wzorowym następcą świetnie przyjętego przez publiczność europejską The Finest Hour.

Przez lata zyskali uznanie dzięki nietuzinkowemu połączeniu gatunków, wykorzystaniu możliwości samplingu, scenicznej prezentacji i muzycznemu warsztatowi.

Jazzu z elementami elektroniki posłuchamy w Starym Klasztorze (ul. Purkyniego 1) w piątek o godz. 20:00. Za bilety zapłacimy 55 zł za pierwsze 100 szt. przez rezerwację lub 60 zł w przedsprzedaży, 65 zł w dniu koncertu.


 

 

Moongoat i Jack Rabbit (28 kwietnia)

Moongoat to czteroosobowy zespół grający muzykę z pogranicza rocka alternatywnego, post-punka i stoneru. Ich twórczość to wypadkowa inspiracji każdego z członków. Po debiutującym zgrupowaniu możemy spodziewać się sporej elastyczności i improwizacji. Mocny wokal uzupełni Barneja Woźniaka i Michała Tomczyka gwarantuje niezapomniane emocje.

Jack Rabbit zadebiutował w 2017 roku i od tego momentu oferuje słuchaczom połączenie rocka alternatywnego i indie rocka. Czteroosobowy skład powstał we Wrocławiu z nadzieją na stworzenie muzyki nowej, świeżej i dotąd miastu nieznanej.

Debiutantów posłuchamy w klubie Alive (ul. Kolejowa 12) w sobotę o godz. 20:30. Wstęp wolny dla wszystkich!


 

 

Kvelertak (29 kwietnia)

Kvelertak to norweski zespół powstały w 2007 roku. Po trzech latach światło dzienne ujrzał ich debiutancki album zatytułowany po prostu Kvelertak, dzięki któremu grupę okrzyknięto sensacją na miarę ich rodzimego kraju. Śpiewają w ojczystym języku, prezentując nordycką mitologię w ciężkim, metalowym wydaniu z domieszką rock and rolla i punku.

Norwegowie wystąpią w klubie Firlej (ul. Grabiszyńska 56) w niedzielę o godz. 19:30. Za przyjemność obcowania z nordycką mitologią zapłacimy od 55 do 65 zł. 


Autor: Wojciech Kosek
Zdjęcia: materiały promocyjne, youtube, pixabay.com