Pod taką nazwą ma funkcjonować muzeum, które powstaje na Dworcu Świebodzkim (gdzie działa również Kolejkowo). Lokal o powierzchni dwustu metrów kwadratowych ma zebrać kolekcję 200 komputerów i konsoli (m.in. Apple II, IBM 5110, różne modele Amigi, Amstrada, Nintendo), około 500 konsoli przenośnych i 200 gier mechanicznych i elektrycznych, a także 6 dużych automatów do gier, które będą prezentowane w ramach wystawy stałej i ekspozycji czasowych.

Pomysłodawcami stworzenia Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery są założyciele RetroGralnii posiadającej własną stronę internetową oraz kanał na YouTube. Są to ci sami miłośnicy elektroniki, którzy zorganizowali mobilną i interaktywną wystawę o tożsamym tytule co portal, którą odwiedziło w sumie ponad 80 tysięcy osób.

Jak sami o sobie mówią: RetroGralnia to inicjatywa mająca przypomnieć osobom żyjącym i dorastającym w drugiej połowie dwudziestego wieku zdobycze pierwszych lat informatyki i video rozrywki.

RetroGralnia od 6 lat zbiera stare gry oraz komputery, będące ich największą pasją. Pomysł stworzenia tego miejsca zapoczątkowały chęci umieszczenia całej kolekcji w jednym, stałym miejscu, gdzie można by było nie tylko zobaczyć sporą część tej kolekcji, ale i zagrać na części z nich. W zbiorach muzeum znajdzie się wiele zdobyczy techniki sprzed kilkudziesięciu lat – miłośnicy komputerów będą mogli przypomnieć sobie czasy Atari, Apple II, Amigi czy Pegasusa. Muzeum przedstawi w interaktywny sposób historię gier oraz silnie powiązaną z nią historię komputerów, łącząc elementy edukacyjne z dużą ilością rozrywki.

Ekipę RetroGralnii tworzą miłośnicy starych komputerów, konsol i gier z całej Polski. Jej trzon stanowią: Artur Ciemiega, Wojtek Frabiński, Michał Lisiecki oraz Jakub Rzepecki, prowadzą oni zbiórkę na remont pomieszczeń, które otrzymali do prowadzenia muzeum.

Otwarcie muzeum planowane jest na wakacje.


Autor: Paula Łysikowska