Spektakl inspirowany dramatem Szekspira, w reżyserii Grzegorza Brala swoją premierę miał w lipcu 2017 roku. Kolejny raz zobaczyć go będzie można w dniach 3-7 listopada.

Aktorzy przenoszą widza w noc morderstwa starego króla, dwa miesiące przed rozpoczęciem faktycznej akcji w klasycznej wersji Hamleta. Sztuka ta jest interpretacją  i rozwinięciem myśli zawartych w dziele Szekspira, które wybitny autor  zawoalował  i nie wypowiedział wprost ustami bohaterów. Aktorzy Teatru Pieśń Kozła wcielający się w postacie szekspirowskie oraz te eksperymentalnie dodane, tworzą na scenie atmosferę znaną nam już z Dziadów Mickiewicza, bowiem akcja toczy się podczas nocnego czuwania. Istotną rolę w spektaklu pełni scenografia i kostiumy, które choć mocno uwspółcześnione,  nawiązują do stylistyki średniowiecznej. Teatr Pieśń Kozła jest jedynym na świecie, który w taki sposób udźwiękawia narrację dramaturgiczną: zamiast tej tradycyjnej, słyszymy harmonijną muzykę, a forma spektaklu przypomina pieśń polifoniczną.

Działający od 21 lat Teatr Pieśń Kozła był wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach, mi.in. w Edynburgu przyznano mu najwyższe laury za spektakl „Pieśń Leara”, który mimo że premierę miał 5 lat temu to nadal cieszy się niesłabnącą popularnością. Nowatorskie spojrzenie aktorów teatru na klasykę zostało docenione także poza Europą – grupa z Wrocławia niedawno odbyła tournee po 4 kontynentach, ze wspomnianą wyżej sztuką.

Listopadowe  spektakle „Hamlet-komentarz” będą wystawiane w dwóch miejscach – na scenie Teatru Pieśń Kozła  przy  ul. Purkyniego 1  w dniach 3-6 listopada (godz. 19:30), oraz w Centrum Technologii Audiowizualnych CeTa przy ulicy Wystawowej 1, 6 i 7 listopada (godz. 19:30). Bilety w cenie: 70 zł normalny i 45 zł ulgowy.

 


Autor: Marta Grzywna
Zdjęcie: Mateusz Bral / materiały prasowe