Tolkien to jeden z najwybitniejszych pisarzy, w którego twórczości zaczytują się miliony ludzi na świecie w każdym wieku. Dobrą okazją, by przypomnieć sobie przygody Froda, Legolasa i Aragorna jest obchodzony 25 marca Dzień Czytania Tolkiena.

Pisarz, który stworzył niesamowity świat elfów, hobbitów i krasnoludów – dziś twórczość Tolkiena to kultowa pozycja w literaturze fantasy. Święto hołdujące niesamowitym historiom ze Śródziemia zostało oficjalnie uchwalone w 2003 roku prze The Tolkien Society. W tym dniu na całym świecie, jak i również w Polsce organizowane są spotkania, na których posłuchać można przygód Drużyny Pierścienia, która zmaga się z potężnym władcą Mordoru, przerażającym Sauronem.

Barwny świat i postacie stworzone przez brytyjskiego twórcę inspirują czytelników i fanów do tworzenia własnych strojów oraz gadżetów wzorowanych na tych oryginalnych – LOTR jest jednym z najpopularniejszych motywów cosplayów.

View this post on Instagram

#TolkienDays Germany. Every weekend after Pentecost, the Tolkien Days take place at Geldern, Germany, Lower Rhine near Düsseldorf. Everyone who loves Tolkien and is a fantasy fan is very welcome to join us on a journey to Middle Earth. At the Tolkien Days you'll get to see entertaining and informative workshops, readings, live role play from the life in Middle Earth, exhibitions and a big market. You'll get to do archery, play games for young and old and experience live music. It's going to be a weekend of fun, laughter and information for the whole family around the bestselling author J.R.R. Tolkien. With international specialties from Middle Earth there will be enough food for everyone to enjoy. The event takes place whether it's sunshine or rain. Where to find us: Bruchweg 58-64 47608 Geldern Germany Website: www.tolkientag.de Reposted from @cos4fun – Witch King of Angmar Photo by: @fritzkoeln Location: Tolkien Days (Geldern, Germany) Other Nazguls: Friesenteam RHEINGOLD . . . #witchking #witchkingofangmar #witchkingcosplay #hexenkönig #hexenkönigvonangmar #hexenkönigcosplay #lordoftherings #herrderringe #hdrcosplay #lotrcosplay #lordoftheringscosplay #herrderringecosplay #hdr #lotr #cosplay #cosplayer #germancosplay #cosplaygermany #tolkientag #tolkienday – #regrann

A post shared by Tolkien Niederrhein (@tolkien.ndrh) on

25 marca nie przez przypadek jest dniem Tolkiena – fani jego twórczości dobrze wiedzą, że w powieści tego dnia, 3019 roku, Drużynie udało się zniszczyć pierścień i pokonać Saurona.
Dziś każdy może stać się jego posiadaczem — niestety musimy się zadowolić tylko replikami. W internecie znaleźć można biżuterię stworzoną na wzór tolkienowskiego pierścienia w cenach od 9,99 do nawet 1850 złotych.

 

John Ronald Reuel Tolkien urodził się 3 stycznia 1892 roku w Bloemfontein w Oranii. W 1911 roku rozpoczął studia na Oksfordzie. Jego pierwsza powieść o Śródziemiu, Hobbit, czyli tam i z powrotem ukazała się w 1937 roku, a w latach 1954-55 wydał sześć tomów opowiadających o Drużynie Pierścienia. Za swoją twórczość został uhonorowany orderem Imperium Brytyjskiego.


Tekst: Hanna Galik
Zdjęcia: instagram.com/ allegro.pl