Znacie Iggy’ego Popa? Ikona punk rocka w swojej copiątkowej audycji muzycznej w radiu BBC6 zaprezentowała utwory trzech polskich muzyków. Na antenie rozbrzmiało Rise ZAMILSKIEJ, Hoży i świeży kapeli Hańba! i To me zespołu Trupa Trupa.

Polskim artystom zawsze było trudno zaistnieć za granicą, jeśli chodzi o niezależną scenę rockową i alternatywną. Lady Pank i Myslovitz nie wykorzystali swoich szans, trasa Brodki przeszła bez większego echa, jedynie Riverside regularnie koncertuje poza krajem. Jednak aktualnie pojawiają się możliwości odwrócenia tej tendencji, bo tak chyba można nazwać fakt, że muzyka z kraju nad Wisłą spodobała się jednej z największych gwiazd światowej muzyki. Wokalista kapeli The Stooges, jeden z najważniejszych pionierów punk rocka i prekursor nowej fali, autor hitu Passenger, docenił innowacyjne podejście i kunszt naszych rodzimych artystów.

Hańba! jest o tyle ciekawym przypadkiem, że całe jej istnienie opiera się na koncepcie zakładającym, że punk rock nie powstał w latach 70. XX wieku na Wyspach Brytyjskich, ale okresie międzywojennym w Polsce. Już wtedy sytuacja polityczna i społeczna w kraju dawała powody do jej kontestacji, co przecież jest głównym założeniem punku. Czterech krakowskich muzyków przy pomocy podwórkowego instrumentarium (banjo, bęben, akordeon, tuba) oraz wsparciu międzywojennych poetów (Tuwima, Brzechwy, Broniewskiego) generuje dźwięki zawierające dużo wyzwalającego zgiełku i hałasu.

Formacją Trupa Trupa zagraniczna krytyka muzyczna zdążyła się już zachwycić. Magazyny The Rolling Stone czy Pitchfork nie szczędziły ciepłych słów dla ich krążka Jolly New Songs wydanego w 2017 roku. Ich zeszłoroczny występ na festiwalu SXSW Chicago Tribune uznało za jeden z najlepszych koncertów 2018 roku. Grzegorz Kwiatkowski i spółka zagrali dotychczas chociażby na Iceland Airwaves Festival, Waves Vienna Festival, Colours of Ostrava czy Primavera Sound.

ZAMILSKA to polska artystka wykonująca muzykę elektroniczną, szeroko znana z remixów znanych utworów. Występowała na rozmaitych scenach w Europie: CTM, Primavera, Norbergfestival, TodaysArt, Insomnia, Fantoche. Jej numery polecał band Nine Inch Nails na swojej playliście na Spotify, a jakiś czas temu wzięła udział w projekcie T-Mobile Electronic Beats: Powroty, gdzie przerobiła kawałek Jeśli wiesz co chce powiedzieć Kasi Nosowskiej.

Wśród innych wykonawców, których muzyka także została zaprezentowana w audycji, warto zwrócić uwagę na kapelę IDLES i Kurta Vile. Całego podcastu możecie posłuchać tutaj.


Autor: Karolina Kozłowska
Zdjęcie: Oficjalny profil na Facebooku