Historie napisane przez życie. Będzie je można poznać podczas przeglądu spektakli teatru dokumentalnego „Teatr na faktach”. Start już w najbliższy czwartek w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu.

Technika verbatimu, czyli dokumentu scenicznego. Wywiady i spektakle uczestników warsztatów dokumentalnych. To wszystko doprowadziło do stworzenia projektu Teatr na faktach w Instytucie Grotowskiego. Inicjatywa powstała w październiku 2018, a teraz nadszedł czas na przegląd twórczości. Do udziału w wydarzeniu zgłosiło się wielu zawodowych aktorów, absolwentów uczelni humanistycznych oraz wiele osób związanych z szeroko pojętą kulturą. Nad całością czuwać będzie Krzysztof Kopka – związany z Teatrem Polskim teatrolog i reżyser, a także tłumacz języka rosyjskiego. To pierwsze tego typu wydarzenie we Wrocławiu.

Teatr, w którym się nie gra

Każdy z trzech dni przeglądu przedstawi trzy premierowe spektakle. Ich tematy będą dotyczyć najróżniejszych problemów. Naszej codzienności, targających nami emocji i sposobach radzenia sobie z nimi w otaczającym nas świecie. Prawdziwi ludzie, autentyczne historie, żywy język. Autobiograficzne wspomnienia, strata ukochanej osoby, lęki i nadzieje ukraińskich emigrantów. Miłość do tańca, życie w więzieniu, cierpienie w chorobie. Pragnienia i żądze, a także jednoczesna radość i nienawiść do wykonywanego zawodu.
To, co dzieje się dookoła, poza sceną, zostanie przeniesione na nią.

Gdy zapadnie zmrok, Teatr na faktach zaprasza do Klubu Proza na czytanie performatywne – Praca w toku. Poznamy tam fragmenty scenariuszy i rozmów, nowe wątki i pomysły, które zostaną skonfrontowane z publicznością. Czytają: Aleksandra Białek, Mateusz Brodowski, Maciej Konarski, Henryk Mazurkiewicz, Katarzyna Płaskowicz, Sara Sulej. Wstęp wolny.


Program:

czwartek (14 lutego)
18:30 Przemysław Piskozub, Mateusz Brodowski: „Korpo_racje” (Studio Na Grobli)
20:00 Robert Traczyk: „TanzGala” (Sala Teatru Laboratorium)

piątek (15 lutego)
18:00 Jakub Tabisz: „Nowi” (Sala Teatru Laboratorium)
19:00 Ada Tabisz: „Hercia” (Sala Teatru Laboratorium)
20:00 Justyna Arabska, Dominika Feiglewicz, Małgorzata Jakubowska: „Łupiny” (Sala Teatru Laboratorium)
21:30 Praca w toku, część 1 (Klub Proza)

sobota (16 lutego)
17:00 Jolanta Sakowska: „Pamiętnik” (Sala Teatru Laboratorium)
18:00 Monika Czajkowska, Paulina Sobiś, Jędrzej Bigosiński: „Podejdź bliżej” (Sala Teatru Laboratorium)
19:00 Martyna Matoliniec, Aleksander Maciejczyk: „Co po nas zostaje” (Sala Teatru Laboratorium)
20:00 Marcin Zabielski: „Instrukcja montowania dzieci” (Sala Teatru Laboratorium)
21:30 Praca w toku, część 2 (Klub Proza)

Między spektaklami w Sali Teatru Laboratorium przewidziane są 10-minutowe przerwy.


Wszystkie spektakle będą prezentowane w Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego w Przejściu Żelaźniczym – za wyjątkiem Korpo_racji wystawianej w Studiu Na Grobli. Bilety do nabycia na platformie bilety.grotowski-institute.art.pl i przed spektaklami.

Więcej informacji o wydarzeniu tutaj.


Autor: Karolina Szachniewicz, mat.pras.
Zdjęcie: mat.pras.