Memy z Kwaśniewskim i typowym studentem prawa, rysowanie kolorowych potworów, wymiana wrażeń między ludźmi z różnych punktów globu – czyli warsztaty „Polish humor for foreigners” w ramach projektu International Days. 27 marca w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej poprowadziły je Marta Lange i Klaudia Pawlikiewicz: –Rozpoczęłyśmy obchody 10-lecia Instytutu i jesteśmy z tego dumne.

Humor jest taką częścią kultury, której nie uda nam się poznać dobrze w trakcie tygodniowych wakacji w danym kraju. Bo chociaż jest wspólny dla wszystkich – śmieje się każdy, to nie wszyscy śmieją się z tego samego i tak samo. Na przykład: w USA ludzie śmieją się głównie po to, by zwalczyć stres, a w Chinach śmiech ma cele edukacyjne – tłumaczyła Klaudia.

colorful monsters, kolorowe potwory, rysunki, International Days, workshop, Polish Humor for Foreigners, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, Uniwersytet Wrocławski
Każdy z uczestników dostał kartkę z jednakową instrukcją narysowania kolorowego potwora. To, że mimo jednego polecenia żaden z rysunków nie okazał się taki sam, zobrazowało, że każdy człowiek postrzega rzeczywistość inaczej.

Z czego śmieją się Polacy, a co śmieszy inne narodowości i czy można odnaleźć części wspólne?

Podczas warsztatów uczestnicy zostali podzieleni na grupy. Musieli dokonać analizy memów o danej kategorii i przedstawić swoje wnioski. Co ciekawe, memy o alkoholu, których bohaterem jest Aleksander Kwaśniewski bawiły Słowian, ale nie okazały się śmieszne dla Amerykanina. Za to z tych, które opowiadały o Polsce jako o kraju trolli, a także z dialogów Grażyny i Janusza – śmiali się wszyscy. Z dyskusji wynikało, że żartowanie z polityków jest powszechne w wielu krajach, a studenci prawa raczej nigdzie nie cieszą się powszechną sympatią…

memy, memes, International Days, workshop, Polish Humor for Foreigners, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, Uniwersytet Wrocławski

memy, memes, International Days, workshop, Polish Humor for Foreigners, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, Uniwersytet Wrocławski

W naszym Instytucie uczy się wiele ludzi spoza Polski. Są osoby na studiach anglojęzycznych, uczestnicy programu Erasmus, a także wielu Białorusinów, Ukraińców, czy Rosjan, którzy uczęszczają na zajęcia w języku polskim. Na korytarzach codziennie tylko się z nimi mijamy, nie znamy się – mówi Klaudia. Zauważamy potrzebę kontaktu, międzykulturowa integracja jest dla nas kwestią ważną.

 

Marta i Klaudia to studentki Komunikacji Wizerunkowej. Pod opieką dr Patrycji Rozbickiej biorą udział w organizacji już trzeciej edycji International Days: – W tym roku, ponieważ działamy w ramach obchodów dziesięciolecia, robimy to z większym niż dotychczas rozmachem. Mamy nadzieję, że przyczyni się to do popularności International Days.

Obchody 10-lecia Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej trwają! Warto brać udział w organizowanych z tej okazji wydarzeniach. W tym tygodniu dzieje się naprawdę dużo.

28 marca – kolejne warsztaty z cyklu International Days. Co prawda zapisy już się zakończyły, ale (psst!) jeśli skontaktujecie się z organizatorami przez Facebook’a może uda wam się jeszcze załapać.
29 marca – International Days Movie Night
30 marca – International Days After Party w Małpich Sztuczkach
31 marca – Klinika Dziennikarstwa


Autor: Justyna Tkaczyńska
Zdjęcia: Ogün Nergizal