W tym roku Wrocław planuje wydać na inwestycje 920 mln 100 tys. złotych. To o blisko 145 mln więcej niż przed rokiem i o około 395 mln więcej niż w 2017 roku. 

Oto lista najbliższych, zapowiadanych inwestycji.

Budowa Osi Zachodniej i przebudowa drogi nr 342

Sama budowa Osi Zachodniej pochłonie blisko 10% kwoty całej inwestycji. Planowana jest budowa fragmentu drogi od Leśnicy do ul. Granicznej i dalej do Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Dzięki odcinkowi, kierowcy jadący obwodnicą Leśnicy nie będą już musieli dojeżdżać do ulicy Granicznej.

Przebudowane zostaną także ulice w ciągu drogi wojewódzkiej nr 342: Obornicka, Pęgowska, Zajączkowska, Pełczyńska.

Przebudowa ul. Buforowej

Pracę nad tą ponoć najbardziej zakorkowaną ulicą Wrocławia trwają od 2017 roku. Do tej pory wykonano większość prac podziemnych. Obecnie trwają prace przy samej drodze. Poszerzenie jezdni i wiaduktu kolejowego ma się zakończyć w czerwcu.

Budowa wydzielonej trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór

Nowa trasa ma biec od Placu Orląt Lwowskich do pętli Nowy Dwór, przez ulice Robotniczą, Strzegomską i Rogowską.

Rewitalizacja miasta

Nowe życie mają otrzymać m.in. Przedmieścia Oławskie i Przedmieście Odrzańskie. Wyremontowane i zagospodarowane zostaną podwórka. Plany zakładają także utworzenie nowych terenów zielonych. Trwający od 2017 roku program rewitalizacji ma się zakończyć w tym roku. Część funduszy pochodzi ze środków unijnych.

W tegorocznym budżecie znalazły się też pieniądze na odnowienie kościółka pw. św. Jana Nepomucena w Parku Szczytnickim oraz rekonstrukcję zabytkowych organów w kościele pw. św.  Elżbiety.

Ulica Hubska

Z powodu opóźnień w realizacji inwestycji na początku grudnia, miasto zerwało umowę z firmą Balzola, która przebudowywała wtedy ulice Hubską i Puławskiego. Remont fragmentu ulicy Pułaskiego od ulicy Małachowskiego do Hubskiej ma potrwać do końca stycznia. Trzeciego stycznia minął termin zgłoszeń na nowego wykonawcę budowy linii tramwajowej na ulicy Hubskiej.

 


Tekst: Hubert Szczypek
Zdjęcie: pexels.com