W ostatnich dniach termometry wskazywały prawie 30 stopni. A to jeszcze nie koniec. Nic nie wskazuje, by fala gorąca miała odejść. Trzeba jednak wiedzieć jak się zabezpieczać, by nie zrobić sobie krzywdy w upalne dni lata.

Zebraliśmy kilka porad, które pomogą przetrwać najbardziej gorące dni:

Woda dobra na wszystko


Nie możemy zapomnieć o nawadnianiu. Woda to podstawa, powinniśmy nosić ją przy sobie prze cały dzień. W tak gorące dni powinniśmy przyjmować nawet do 3 litrów płynów dziennie. Nie satysfakcjonują jednak schłodzone napoje prosto z lodówki. Wydawałoby się, że są zbawienne, jednak trzeba uważać, ponieważ po wypiciu mocno schłodzonego napoju możemy doświadczyć szoku termicznego. Lepiej pić napoje letnie, np. z dodatkiem soli, dzięki której ugasimy pragnienie, a także która zapobiega odwodnieniu.

Na poskromienie głodu

Podczas lata mało kto ma ochotę na ciężkostrawne potrawy. To dobrze. W lato powinniśmy ograniczać spożywanie tłustych dań, a zamiast tego jeść to co lekkie. Zwłaszcza kiedy jest sezon na owoce i warzywa. Najlepiej sprawdzają się truskawki i arbuz, gdyż mają w sobie dużo wody. Jednak nie ma lepszego posiłku podczas lata niż sałatka, która nie tylko dostarczy nam potrzebnych witamin i poskromi głód, ale także (dzięki wodzie zawartej w warzywach i owocach) nawodni nasz organizm.

Nie tylko krem z filtrem

Stosowanie kremu z filtrem, także w mieście, przy takim słońcu to konieczność. Jednak to nie wystarczy. Skórę trzeba chronić na wiele sposób. Ważne są nakrycia głowy. Kiedy wiemy, że musimy być w słońcu dłuższą chwilę warto nałożyć czapkę lub kapelusz i ochronić się przed dostaniem udaru słonecznego. Podczas gorących dni lepiej sprawdzą się zabudowane, ale luźne i jasne ubrania z tkanin przepuszczających powietrze, np. len czy bawełna. Ciemne ubrania lepiej porzucić w kąt i niech poczekają do zimy. W ciemnych ubraniach, które szybciej się nagrzewają, człowiek więcej się poci i jest mu bardziej gorąco. Całość powinny dopełniać okulary przeciwsłoneczne, które nie tylko dobrze się prezentują, ale także chronią oczy przed promieniami słonecznymi.

W takie upały najlepiej jednak wybrać się nad jezioro lub nad morze, by rozkoszować się latem. Jeżeli jednak nie macie takiej możliwość, to w największe słońce w miarę możliwość lepiej pozostać w domu, a na spacer wybrać się późnym wieczorem.


Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcia: pixabay