Codziennie każdy z nas próbuje ogarnąć wiele rzeczy jednocześnie: umyć naczynia, załatwić pracę, kupić  jedzenie, zadzwonić do rodziców i tak dalej. Często bywa tak, że nasze plany biorą w łeb z braku czasu. Mamy dla was krótki poradnik jak zarządzać swoim czasem, aby doba była dłuższa.

Poniższe wskazówki sprawią, że będziecie bardziej efektywni.

Lista zadań

Na początku swojego dnia, a nalepiej jeszcze wieczorem poprzedniego dnia napisz listę zadań. To  uwolni umysł od ciężaru informacji oraz lęku, że czegoś zapomnisz zrobić. Podziel  te zadania na przyjemne/proste oraz nieprzyjemne/ciężkie.  Wypisz wszystko, zaczynając od najdrobniejszych szczegółów, takich jak: umycie zębów,  czy umycie naczyń.

Jak zarządzać swoim czasem

Na swojej liście stawiaj później ptaszki przy wykonanych zadaniach. Szybko przekonasz się, jaką poczujesz ulgę i zadowolenie z tego, jak dużo rzeczy można zrobić w tak krótkim czasie.

Wybieraj punkty

Istotnym elementem w wykonywaniu zadań jest wybieranie punktów, a nie wykonywanie działań z listy w kolejności, w której je zapisaliśmy. Ja na przykład wolę robić ważne zadania na przemian z mniej ważnymi: gdybym uczyła się przez pięć godzin i nie robiła przerw na wypicie ulubionej herbaty, albo posprzątania pokoju, to pod koniec dnia czułabym się wykończona.

Jak zarządzać swoim czasem

Nieprzyjemne sprawy

Postaraj się wszystkie ciężkie i nieprzyjemne zadania zrobić w pierwszej połowie dnia. Później będziesz mógł zajmować się czym tylko zechcesz.

Skup się

Będąc w pracy albo ucząc się do egzaminu spróbuj skupić się konkretnie na tym zadaniu. Nie rozpraszaj się nowymi zdjęciami na instagramie. Pracuj spokojnie

Ten punkt odnosi się też do osób. Nie pozwalaj innym zarządzać twoim czasem, np. gdy dzwoni znajomy i chce porozmawiać, powiedz mu, że nie masz czasu i aby wszystkie ważne sprawy zawarł w pięciu minutach. Wiecie co? To działa.

Nagrody

Pamiętasz jak w dzieciństwie rodzice dawali ci cukierki, albo inne prezenty za dobrze wykonane zadania? Ten sam schemat – nihil novi. Za trudniejsze zadania nagradzaj siebie malutkimi prezencikami – smaczna kolacja, dłuższy prysznic, nowa książka – to wszystko ładnie ułoży się w twój ciekawy i pożyteczny dzień.

Jak zarządzać swoim czasem

Szukaj swoich metod na zarządzanie czasem i życiem. Spróbuj czegoś nowego, korzystaj z okazji, dużo się ucz i pamiętaj, że czas to jedna z tych rzeczy, których nie da się cofnąć.

 


Autor: Marina Grabowska
Zdjęcia: pexels.com