20 listopada 2017 roku zmarł Janusz Wójcik – były trener reprezentacji Polski, selekcjoner srebrnych medalistów z IO w Barcelonie w 1992 roku, czy Legii Warszawa. Przyczyną śmierci był rozległy krwiak w głowie. Miał 64 lata.

Jego największym sukcesem było doprowadzenie reprezentacji Polski do zdobycia srebrnego medalu podczas igrzysk olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku. Po igrzyskach, gdy objął Legię Warszawa już w pierwszym sezonie doprowadził ją na szczyt. PZPN odebrał jednak drużynie mistrzostwo ze względu na niezwykle podejrzany finisz ligi.

W 1997 roku spełniło się jego marzenie: został selekcjonerem seniorskiej reprezentacji Polski. Gdy nie zdołał wywalczyć z nią awansu na mistrzostwa Europy w 2000 roku, został zwolniony. Próbował też swoich sił w polityce. W 2005 roku został posłem i zasiadał w Sejmie z ramienia Samoobrony.

– Zmarł Janusz Wójcik. Kiedy rozmawialiśmy ostatni raz jakiś miesiąc temu był energiczny, planował powrót na ławkę trenerską, namawiał do spisania z nim trzeciej części jego biografii. Za szybko Pan odszedł, Trenerze – napisał na swoim profilu na twitterze Przemysław Ofiara, dziennikarz „Super Expressu” i autor biografii Janusza Wójcika.

 

Większość kibiców zapamięta go z ciętego języka i z materiału wyemitowanego przed laty w telewizji TVN.

 


Autor: Oliwia Rybiałek
Zdjęcie: skan z youtube